Medikai parodė kas nutinka, kuomet ausis valai vatos pagaliukais

Daugelis įsitikinę, kad parduotuvėje parduodami vatos pagaliukai yra skirti specialiai ausų valymui. Ir nors kažkada kažkur yra girdėję, kad taip valyti ausų nevalia, ir toliau reguliariai tai daro. Iš tikrųjų, ar pavojingas toks ausų valymo būdas?

Ausų siera – tai toli gražu ne purvas. Ji pasižymi lipnia, klampia tekstūra ir gaminasi specialiai. Išoriškai siera panaši į tepalą, ir iš esmės tepalo vaidmenį ji ir atlieka. Plonu sluoksniu padengdama išorinį ausies kanalą, drėkina jo odą, apsaugo nuo nešvarumų ir taip pat nuo mikroorganizmų, patogeninių grybelių, dulkių ir vabzdžių.


Išoriniame ausies kanale išsidėstę maždaug du tūkstančiai sierą gaminančių liaukų. Visos kartu per mėnesį jos pagamina nuo 12 iki 20 miligramų sieros. Tačiau ji nesikaupia ausyje, o palaipsniui žandikauliui atliekant kramtomuosius judesius, ryjant, kalbant, kosėjant ar čiaudint juda į išorę. Kartu su siera tokiu būdu iš ausies kanalo pasišalina mirusios ląstelės, plaukeliai, dulkių dalelės ir kiti nešvarumai.


Kai kuriais atvejais natūralus sieros pasišalinimo procesas gali sutrikti. Dažniausiai tai nutinka dėl:


* polinkio į padidėjusį sieros gaminimąsi (hipersekrecijos);

* siauro išorinio ausies kanalo ar kitų anatominių jo savybių;

* reguliaraus ausies kanalo dirginimo (vatos pagaliukais, į ausies landą * dedamomis ausinėmis, fonendoskopo ausinėmis, klausos prietaisais);

* neteisingos ausų higienos;

* dažnų uždegiminio pobūdžio ausų susirgimų;

sauso oro;

* ilgo buvimo dulkėtoje patalpoje (pavyzdžiui, dirbant dulkes keliančioje gamyboje).


Pernelyg didelis sieros susikaupimas ausyse gali:


* užkimšti ausies kanalą ir pažeisti jo praeinamumą;

* sumažinti garsą;

* pabloginti savo paties balso girdėjimą;

* sukelti triukšmą ausyse;

* sukelti užgulimo efektą;

* sukelti galvos sukimąsi;

* sukelti galvos skausmą;

* tapti pykinimo ir vėmimo priežastimi;

* sukelti sausą refleksinį kosulį;

* tapti spazmų priežastimi.


Kas vyksta ausis valant pagaliukais su vata


Žmonės ausų valymui naudoja pagaliukus su vata nuoširdžiai tikėdami, kad pramoniniu būdu gaminami vatos pagaliukai būtent tam ir skirti. Tačiau poveikis kaip tik yra priešingas.


Pirma, įvedant pagaliuką į išorinį ausies kanalą dalis sieros įstumiama giliau, ausies būgnelio link. Ir kiekvieną kartą naujai įvedant vatos pagaliuką siera sutankinama iki standumo. Palaipsniui ši masė virsta sieros kamščiu, kuris užpildo ausies kanalą.


Antra, pagaliukas su vata, kaip svetimkūnis ausyje, erzina ausies kanalo odą, o tai stimuliuoja sieros liaukas. Jos, savo ruožtu, pradeda stipriau gaminti sierą. Vadinasi, po kurio laiko sieros sekreto atsiranda daugiau.


Trečia, visiškai išvalius sierą iš ausies kanalo, mes pašaliname apsauginį sluoksnį, vadinasi, oda blogiau sudrėkinama ir yra mažiau atspari bakterijų poveikiui. Taip sudaromos palankios sąlygos infekcijų prasiskverbimui ir uždegimo (otito) vystymuisi.


Ketvirta, pernelyg intensyviai valant ausis pagaliuku su vata, ypač jeigu jau susiformavęs sieros kamštis, galima netyčia pažeisti ausies būgnelį arba išorinį ausies kanalą.


Tad kaip taisyklingai valyti ausis


Apskritai tai, niekaip. Išorinis ausies kanalas valosi savaime, jam papildomo valymo nereikia. Švarai ausyse užtikrinti pakanka ausies kriauklę ir įėjimą į ausies kanalą išplauti muilinu vandeniu prausiantis po dušu, plaunant plaukus ar atliekant kitas higienos procedūras. Jeigu labai norisi išvalyti ausies kanalo išorėje ne itin estetiškai atrodančią sierą, galima naudoti vatos pagaliukus su ribota galimybe juos įkišti per giliai. Tokie pagaliukai turi nedidelį „sijonėlį“ iš vatos, kuris neleidžia pagaliukui patekti į ausies kanalą.


Jokiu būdu negalima į ausies kanalą kišti vatos pagaliukų ir savarankiškai pasigamintų „analogų“, (degtukai su apvyniota vata dar nepamiršti). Tai labai didina tikimybę pažeisti ausies kanalą ir ausies būgnelį.


Jeigu pastebi, kad tavo ausyse gaminasi pernelyg daug sieros, nebandyk jos išvalyti savarankiškai. Kreipkis į ausies otolaringologą. Specialistas išsiaiškins priežastį, rekomenduos gydymą ir patars kaip tokioje situacijoje prižiūrėti ausis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis