Lili ir Dora: pirmieji vyrai, išgyvenę lyties keitimo operaciją

1882 metų rugsėjo 28 dieną Danijoje gimė Einaras Magnusas Andreasas Wegeneris. Jau 1930 metais ši asmenybė „mirė“ ir pratęsė savo gyvenimą kaip Lili Ilse Elvenes, geriau žinoma Lili Elbe vardu. Chirurgas Magnusas Hirschfeldas atliko neįtikėtiną tiems laikams lyties keitimo operaciją ir praleidusi kone 50 metų svetimame kūne, Lili galėjo atsikvėpti - pagaliau ji jautėsi esanti savimi.

Tačiau viskas prasidėjo atsitiktinai. Einaras, perspektyvus Kopenhagos meno akademijos studentas susipažino su savo būsima žmona. Gerdos talentas lenkė Einaro meistriškumą, jos piešti moterų portretai buvo publikuojami Vogue ir Vie Parisienne žurnalų puslapiuose, tuo tarpu jaunas vaikinas labiau mėgo piešti peizažus ir jo paveikslai didelio susidomėjimo nesulaukė. Kartą viena pozuoti turėjusi mergina nepasirodė ir Gerda paprašė Einaro apsivilkti suknelę bei aukštakulnius bei jai papozuoti. „Negaliu neigti, kad ir kaip keistai tai skambėtų, žvelgdamas į veidrodį aš sau patikau, - rašė Einaras. - Man patiko švelnus moteriškos aprangos prisilietimas. Tuomet pasijaučiau esantis ten, kur turiu būti“.

Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Vida Press

1912 metais pora persikraustė į Paryžių, kur Einaras jau gyveno kaip Lili. Gerda tapo jo geriausia drauge ir gynėja, suprantančia ir palaikančia sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis. Ji lydėjo savo vyrą į vakarėlius, kuriuose stebėdavo, kaip šis flirtuoja su tiesos nežinančiais patarnautojais. Istorikai mano, kad Gerda galėjo būti homoseksuali, tačiau visa tai tėra spėlionės.

Bėgo metai, o Lili tapęs Einaras jautėsi vis blogiau - jam pabodo apsimetinėti ir gyventi apgaulėje. Jis norėjo pagaliau būti savimi, ne vien tik kas rytą puoštis moteriškais drabužiais, bet ir būti tikra moterimi. „Laisva, nesukaustyta, paviršutiniška moteris“ - taip Einaras apibūdino savo kitą asmenybę - Lili. Einaras ir Lili buvo visiškos priešingybės.

1930 metais vyras pasidavė pats sau ir pradėjo ieškoti pagelbėti galinčių medikų, tačiau niekas jam nenorėjo padėti - vieni tikino, kad jis turi psichologinių problemų, kiti tiesiog laikė jį gėjumi. Griebdamasis paskutinio šiaudo Einaras išvyko į Vokietiją, kur jį operuoti sutiko chirurgas Magnusas Hirschfeldas. Ištvėręs tris sudėtingas operacijas, Einaras pagaliau pabudo kaip Lili. Jam buvo pašalintos sėklidės bei penis, tačiau tikslių duomenų apie atliktą operaciją nelikę - dauguma archyvų buvo sunaikinti II pasaulinio karo metu.

Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Vida Press

Danijos karalius sutiko anuliuoti Einaro, tapusio Lili, santuoką su Gerda ir 1930 metais sutuoktiniai oficialiai išsiskyrė. Vėliau Gerda ištekėjo už italo, kuris iššvaistė visą jos turtą - Gerda mirė 1940 metais, neturėdama nė cento kišenėje, tačiau Lili šalia jau nebebuvo. Ji gyveno su prancūzu meno kūrinių prekiautoju ir svajojo apie galimybę turėti kūdikį. 1931 metais ji ryžosi gimdos transplantacijai. Pabudusi po operacijos Lili išsiuntė laišką savo buvusiai žmonai: „Dabar jau žinau, kad mirtis netoliese. Praėjusią naktį sapne mačiau savo motiną. Ji paėmė mane už rankos ir pavadino Lili, o tėvas ten taip pat buvo...“ 1931 metų rugsėjo 13 dieną Lili paliko šį pasaulį.

Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Akimirka iš filmo „The Danish Girl“
Vida Press

Tačiau Lili buvo ne pirmoji moteris, gimusi vyru. Rudolphas Richteris gimė 1891 metais. Nuo pat mažens jis taip nekentė savo penio, kad kartą bandė jį tiesiog nusipjauti peiliu. Galiausiai Rudophas pradėjo persirenginėti moterimi ir vadino save Dora. Jaunystėje Dora dirbo padavėja, o vėliau tarsi pats likimas ją atvedė į seksualiniais tyrimais užsiimantį institutą. Chirurgas, kuris vėliau sutiko operuoti Einarą, visai nesistebėjo išgirdęs apie vyro pageidavimus, nes prieš tai jau buvo sutikęs Rudolphą, kurį švelniai vadindavo Doruye.

1992 metais chirurgas sutiko kastruoti Rudolphą ir operacija praėjo sėkmingai. Magnusas Hirschfeldas pradėjo tyrinėti, kaip po tokios operacijos reaguoja jo paciento organizmas ir kaip keičiasi jo kūnas. Tarp vėliau rastų medicininių dokumentų buvo rašoma, kad nedidelis efektas pastebėtas - nustojo augti barzda, kūnas įgavo moteriškesnes formas, buvo pastebėti krūtų formavimosi požymiai. 1931 metais Dorai buvo atlikta pirmoji pasaulyje vaginoplastika. 1933 metais buvo sudegintos visos instituto knygos ir užrašai. Niekas iki šiol nežino, kaip baigėsi Doros gyvenimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis