Dantų balinimas – kokio efekto gali tikėtis ir kas veiksmingiausia

Oi, kiek įvairiausių dantų balinimo namuose receptų rastum, panaršiusi internete. Tik ar tikrai veiksminga? Ar nekenksminga? Žurnalas Cosmopolitan pakalbino odontologę Justiną Jakutienę, kuri padėjo atsakyti į visus klausimus.  

Balinamieji skysčiai, balinamieji geliai, pastos, kapos, juostelės... Kas labiausiai tiktų?


Tai lemia konkretūs norai. Jei nori dantis tik šiek tiek pašviesinti, pakaks balinamosios pastos, kuri pašalintų išorines apnašas. Jei svajoji apie sniego baltumo šypseną, teks kreiptis į odontologą.


Mano draugė tikina, kad jai padeda kokosų aliejus. Ar tai gali būti tiesa?


Dantis skalauti kokosų aliejumi - legendomis apipintas balinimo būdas, bet... kokosų aliejus nedaro jokio poveikio dantų spalvai.


Ar visiems galima balinti dantis?


Negalima nėščioms ir žindančioms moterimis. Negalima, kai žmogus alergiškas balinamųjų produktų medžiagoms. O štai kai dantys pažeisti antibiotiko tetraciklino - neverta, nes jie tiesiog nebals. Neverta dantų balinti ir dar kai kuriais retais atvejais. Turi žinoti, kad bąla tik natūralūs žmogaus danties audiniai. Nebąla plombos ir vainikėliai, po balinimo juos gali tekti keisti.


Reklamoje garsenybė išsivalo dantis balinamąja dantų pasta, ir jie tiesiog sušvyti. Kodėl man taip neišeina?


Mes viską vadiname dantų balinimo priemonėmis, bet iš tikrųjų jos yra dviejų kategorijų: teeth whitening ir teeth bleaching. Pirmajai kategorijai priskiriamos priemonės pašalina apnašas, dantys pašviesėja, vėl tampa tokio atspalvio, kokio buvo, kai išdygo. Teeth bleaching kategorijos priemonės suteikia dantims šviesesnę spalvą, nei buvo natūrali.


Nejau visos tos balinamosios pastos ir milteliai - tik reklaminiai triukai?


Ne. Pastos ir milteliai priklauso teeth whitening kategorijai, todėl gali tik nuvalyti nuo dantų išorinę pigmento plėvelę. Šiose priemonėse yra abrazyvo - smulkių dalelių, kurios veikia dantis kaip švitrinis popierius. Pastos ir milteliai padeda palaikyti dantų pirminį šviesumą, bet nenaudok jų dažniau nei kartą per savaitę, kitaip gali dantims pakenkti: ilgai ir nuolat naudojant šias priemones ploninamas emalis, dantys pajautrėja, ima ryškėti dentinas (vidinis danties sluoksnis), kuris yra tamsesnis už emalį, ir lazda atsisuka kitu galu - dantys tampa tamsesni, nei buvo.


O balinamieji dantų skalavimo skysčiai?


Jie nepriskiriami jokiai kategorijai, taigi nedaro poveikio nei dantų spalvai, nei sveikatai. Skalavimo skysčiai, kuriuos galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje, vadinami komerciniais. Jie nėra skirti jokiai problemai spręsti, tik suteikia gaivų burnos kvapą. Maža to, gali net pakenkti - sutrikdyti skonio jutimą, sukelti sausos burnos pojūtį, alergiją ir kt. Tačiau nepainiok komercinių skalavimo skysčių su gydomaisiais, kurie parduodami vaistinėse. Skysčiai, kuriuos skiria odontologas, yra su konkrečiomis veikliosiomis medžiagomis, skirtomis konkrečioms problemoms spręsti. Jų poveikis akivaizdus, o naudojimo laikas griežtai ribojamas.


O gal geriau veikia juostelės ir geliai?


Šiomis priemonėmis dantims iš tiesų galima suteikti šviesesnę nei natūrali spalvą, tačiau tik vos vos. Kitaip tariant, produktai, kuriuose yra karbamido ar vandenilio peroksido, priskiriami teeth bleaching kategorijai. Jei nori, kad dantys taptų baltesni, nei buvo iš prigimties, peroksidas būtinas. Jis skaldo danties audinių pigmentą, ir taip dantis pašviesėja. Balinimo juostelėse, universaliose kapose peroksido yra, tad jos tikrai šiek tiek veikia. Vis tik jei nori stulbinamo efekto, neskubėk. Universaliose kapose palyginti nedaug peroksido, be to, jos nėra sandarios, todėl peroksidas maišosi su seilėmis, ir jo koncentracija bei poveikis dar labiau sumažėja. Toks balinimas apskritai pavojingas sveikatai. Peroksidas per burną patenka į skrandį ir gali jam pakenkti.


Jei peroksidas taip blogai, gal ir profesionalios kapos tokios pat pavojingos kaip ir universalios?


Profesionalios - tai individualios kapos, pagamintos pagal dantų formą, jos yra sandarios. Profesionalus dantų balinimas gali būti atliekamas kapomis arba lazeriu, abiem atvejais naudojamas karbamido arba vandenilio peroksidas. Kai pagaminamos individualios kapos, vakare išsivalai dantis, į kapas įdedi peroksido gelio ir laikai per naktį. Įprastai pakanka 20 naktų, kad dantys pabaltų nuo žmonėms būdingiausios dantų spalvos iki šviesiausios gamtos spalvos.


O kaip balinimas lazeriu?


Balinimą lazeriu atlieka odontologas: užtepa didelės koncentracijos peroksido gelio ir aktyvina jį lazeriu. Gali skaudėti. Procedūra trunka apie pusantros valandos, rezultatas matomas iškart. Tačiau net pačiu moderniausiu lazeriu gali nepavykti per vieną apsilankymą įgyti šypsenos lyg iš atviruko. Procedūrą gali tekti kartoti dar porą kartų, tad planuok didesnes išlaidas.


Išsibalinus dantis reikės žiūrėti, ką valgyti, o ko - ne?


Balintų dantų priežiūra nesiskiria nuo įprastos: reikia geros burnos higienos. Balinimo rezultatu džiaugsiesi apie trejus metus. Po tiek laiko dantys ima tamsėti. Nors jie ir netampa tokios spalvos, kaip buvo prieš balinimą, vis tiek reikia juos šiek tiek pabalinti. Jei balinai kapomis ir jas išsaugojai, kelias naktis gali ir vėl jas panaudoti. Kava, raudonas vynas, cigaretės danties vidinių audinių baltumui daro tokį pat minimalų poveikį kaip ir nebalintų dantų audiniams, tačiau aptraukia dantų paviršių akivaizdžia pigmento plėvele. Kad ši plėvelė nesusiformuotų, reikia vengti visų spalvą suteikiančių produktų. Įsidėmėk: tai, kas dažo rankas, dažo ir dantis. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis