Gėlės pasakys, ką jauti

Dovanoti gėles - visuomet buvo galantiška ir romantiška. Gal kas nors pasakys, kad romantika nebemadinga, kad mobiliųjų telefonų ir interneto amžiuje lengviau yra paskambinti arba nusiųsti elektroninį laišką? O galbūt mes tiesiog nebemokame paprastiems dalykams suteikti reikšmės?

Rožės

Gėlių kalba buvo sugalvota Senovės Rytuose. Tai menas, perduodamas iš kartos į kartą. Kiekviena gėlė ir jos aromatas turi reikšmę, rašoma Silver Ravenwolf knygoje “Magic for teenagers” (“Magija paaugliams”).

Seniausia žmogaus auginama gėlė yra rožė. Ji augo Babilono soduose prieš 4000 metų. Laukinė rožė dar senesnė – yra rasta rožių, kurios augo prieš 3,5 mln.metų, liekanų. Senovėje rožės grožis buvo aiškinamas tuo, jog ją esą sukūrę dievai.

Pasak legendos, viena graikų deivė netyčia pastebėjo mirusią nimfą ir pavertė ją gėle. Afroditė jai padovanojo grožio, ryškumo, džiaugsmo ir žavesio. Dionisas ją pripildė kvapiuoju nektaru, o vakarų vėjas Zefyras nupūtė debesis, kad Apolonas galėtų palaistyti rožę. Po to gėlė buvo pavadinta gėlių karalienė ir atiduota meilės dievui Erosui.

Romėnai turi savo rožės kilmės versiją. Remiantis jų legenda, pasaulyje gyveno graži mergina,vardu Rodanta. Ji turėjo daug gerbėjų, bet jie jai nepatiko. Šie jaunuoliai buvo taip apkerėti jos grožiu, jog vieną dieną, apimti meilės ir geidulio, sulaužė jos namų duris ir įsiveržė į vidų.

Ši istorija labai supykdė deivę Dianą, ir ji pavertė merginą gėle, o jos gerbėjus – aštriais spygliais, kad jiems tai būtų pamoka.

Rožės simbolika

Tai daugiaprasmis simbolis, dažnas literatūroje, ypač T.S. Elioto, Dž. Džoiso ir W.B. Jetsono kūriniuose. Tai gali būti meilės, taip pat tikėjimo simbolis. Kai kurie rašytojai rožę laikė mūsų protėvių dorybių įsikūnijimu.

Dantės “Dieviškoje komedijoje” ši gėlė simbolizuoja mergelę Mariją, rojų, dievišką meilę. Religinėje ir romantinėje literatūroje rožė reiškia tai, kas yra nenusakoma. XIX amžiaus rožė kartais simbolizuodavo jautrią sielą, o XX amžiuje rožė įgauna naują prasmę – tikėjimo praradimo, jausmų maišaties, aistros.

Rožė per amžius reiškė meilę ir moteris, o taip pat religinę meilę bei gausą. Su rože siejami Kristus ir mergelė Marija. Ši gėlė byloja apie motinystę, motinišką prigimtį, gimimą, atgimimą, gimtinę. Rožė dažna Anglijos ir Airijos heraldikoje.

Kai kuriems ši gėlė atrodo panaši į moters lyties organus, o S. Froidas laikė ją seksualiniu simboliu. Raganos taip pat naudodavo ją burtams, norėdamos sužadinti kam nors geismą.

Rožė – K.G. Jungo mandalos dalis, jos centre esančių sapnų ir mitų simbolis. Ši gėlė kaip mandala simbolizuoja atgimimą,psichikos harmoniją, būties įprasminimą.

Egiptiečių deivės Izidės rožė buvo ir žemiškojo, ir dangiškojo pasaulių simbolis. Izidė buvo visų gyvų būtybių motina – o rožė simbolizavo jos gimdą.

Rožėmis naudojosi Erosas, Afroditės sūnūs, o taip pat Trys Gracijos. Gaivalingose Dioniso, vynmedžių dievo, šventėse rožės simbolizavo gyvybinę galią.

Tautosakoje rožė dažnai figūruoja kaip meilės ir santuokos ženklas. Be rožių neapsieidavo vestuvių ceremonijos ir šlovinančios apeigos. Rožės apdainuojamos dainose, minimos pasakose. Jaunavedžiai miegodavo ant pagalvių, prikimštų rožių žiedlapių, žiedlapiais buvo nubarstomos jų lovos.

Baltoji lelija

Ji paliko savo pėdsaką daugelio imperijų istorijoje. Senovės Romoje baltosios lelijos buvo laikomos dailumo,turto ir prabangos, vilties simboliu. Baltoji lelija buvo vaizduojama ir ant monetų. Senovės egiptiečiai puošė šiomis gėlėmis jaunų mirusių merginų kūnus. Luvre iki šiol saugomas sarkofagas su jauna egiptiete, kuriai ant krutinės guli lelija. Krikščionys šią gėlę pavertė skaistybės ir nekaltumo simboliu.

Lelija – Prancūzijos simbolis. Prancūzijos revoliucijos metu lelija buvo atimta iš monarchijos, herbų. Dabar ant šios šalies herbo yra vaizduojamos trys sukryžiuotos lelijos, kurios simbolizuoja gailestingumą, teisingumą ir užuojautą.

Lelija yra gyvybės simbolis. Heraldinė lelija panaši į gėlę, tik neaišku kokia gėlė turėta omeny – lelija ar vilkdalgis. Mūsų laikais lelija sugrįžo į Prancūziją kaip mados industrijos ženklas.

Neužmirštuolė

Vokietijoje buvo manoma, kad neužmirštuolė gali padėti sužinoti būsimo mylimojo vardą. Rastą gėlelę žmonės įsidėdavo į pažastį ir tyliai eidavo namo. Pirmo pasitaikiusio vyro arba moters klausdavo vardo. Buvo tikima, kad būtent toks bus ir išrinktojo ar išrinktosios vardas.

Chrizantema

Dažnai ši gėlė mūsų sąmonėje siejama su Japonija. Šioje šalyje chrizantemos atvaizdas yra ant nacionalinės vėliavos ir monetos. Aukščiausias apdovanojimas vadinamas Chrizantemos ordinu. Rudenį Japonijoje švenčiama chrizantemų šventė, kurios metu vieni kitiems paduoda sakės su susmulkintais chrizantemų lapeliais. Taip linkima ilgaamžiškumo.

Raudonas gvazdikas

Raudoni gvazdikai Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu buvo karaliaus šalininkų emblema. Jos spalva priminė pralieto kraujo spalvą. Merginos dovanodavo nedideles ryškiai raudonų gvazdikų puokštes išeinantiems į karą jaunuoliams. Buvo manoma, kad tai padės jiems grįžti sveikiems ir nesužeistiems su pergale.

Astras – meilės, grakštumo, elegancijos, taip pat prisiminimu simbolis.

Džiovintos gėles

Džiovintų gėlių puokštė – atstumta meilė. Jeigu norite pabaigti kažkieno įkyrius merginimus, padovanokite ramybės trikdytojui tokią originalią dovaną. Net jeigu šis žmogus nėra susipažinęs su gėlių kalba ir simboliais, džiovintų gėlių puokštė privers jį susimąstyti: “ Panašu, kad manimi nelabai džiaugiasi… “

Rugiagėlė

Rugiagėlė – subtilumo ir paprastumo, taip pat linksmumo ir ištikimybės simbolis. Merginoms dovanoti rugiagėlės priimta tuomet, kai vaikinas jai simpatizuoja. Tokia dovana gali reikšti pasiūlymą draugauti arba norą vėl pradėti nutrūkusia pažintį. Rugiagėlių dovanotojo neverta įtarti dėl nekuklių norų.

Kardeliai - tai gladiatorių gėlė. Kardelių dovanotojas – stiprus, patikimas, nepripažįstantis kompromisų žmogus.

Jazminai – tai jausmingumo moteriškumo simbolis, elegantiškumo ir patrauklumo gėlė. Indijoje jazminas vadinamas mėnulio šviesa meilėje.

Kaktusas – užsispyrimo simbolis, tikslo siekimo, atsidavimo ženklas.

Katilėliai – nuolankumas, paklusnumas, pastovumas.

Narcizai – stiprūs jausmai, meilė be atsako, sudužusios viltys, riteriškumas.

Orchidėja – meilė, švelnumas, subtilumas, intymumas. Orchidėją priimta dovanoti tik mylimiems žmonėms.

Ramunė – jaunystė, skaistumas, romantiškumas.

Alyvos – grožis, pirmieji meilės jausmai.

Tulpės – švarios meilės, didelės laimės, šlovės, išdidumo, harmonijos simbolis. Ši gėlė – Olandijos emblema.

Našlaitės – kuklumo, nekaltybės, savigarbos simbolis, paslaptingos meilės įsikūnijimas.

Paslaptinga gėlelė – XX a. liaudies tikėjimų aprašymuose ( iš viliojimui skirtų augalų) dažniau minimas “gegutės abrūsas “ , “ gegutės duona” .

Tai augalas su dviem bulvelės pavidalo šaknelėmis. Viena jų esanti juoda, antroji – balta. Norint vaikiną prisivilioti, reikią pačiai suvalgyti baltą, o vaikinui į valgį įdėti (svarbu, kad jis to nežinotų) juodąją tada jį prisiviliosianti, jis įsimylės.

Ką kalba gėlės?

Akacija – slapta meilė.

Amarilis – pasididžiavimas.
Plukė - neblėstanti meilė.
Azalija - trapi aistra.
Kamelija – sėkmės linkėjimas vyrui.
Chrizantema – “tavo draugystė nuostabi”.
Ciklamenas – “sudie… aš išeinu”.
Krokusas – “aš tave suprantu”.
Neužmirštuolė - “prisimeni mūsų meilę?”
Gladiolė – meilė iš pirmo žvilgsnio.
Irisas - tikėjimas ir viltis.
Jazminas – draugiški jausmai.
Magnolija – švelnus ir natūralus grožis.
Narcizas - “išlik tokia pati miela”.
Orchidėja - gražiausiai moteriai. “Tavo tobulybės esu nevertas”.
Baltoji rožė – nekaltumas ir amžina meilė.
Geltonoji rožė – “tik Tave prisiminsiu”.
Raudonoji rožė - “be proto tavęs geidžiu”.
Saulėgrąža – “visada ištikimas”.
Geltona tulpė – beviltiška meilė.
Raudona tulpė - tikėk manimi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis