Kūno badymas madingas visada

Žmonės, prasivėrę lūpas, nosį, antakius – nenaujiena, jau beveik banalu... Auskarai ausyse – taip įprasta, kad atrodo, jog su auskarais gimstame. Vertis metalą į kūną ir laikyti tai grožio simboliu – ne dar viena jaunimo nesąmonė. Tai kažkas daugiau, nors senelei to ir neįrodysi...

Paprastai žmonės veriasi auskarus į kūną arba puošia jį tatuiruotėmis tik todėl, kad tai jiems gražu. Nesiginčysime, kad visi grožį suprantame skirtingai, tačiau istoriškai tie amžini, mūsų kūną pakeičiantys randeliai simbolizuoja ritualus. Mados keičiasi, o jų reikšmė – ne.

Ausis

Ausies spenelis - pati pirmoji kūno vieta, kurią žmogus papuošė metaliniu žiedu. Seniausias pasaulyje mumifikuotas kūnas, rastas sušalęs Austrijos ledyne 1991 m., buvo daugiau nei 5,000 metų senumo, ir jo ausys buvo auskaruotos, o skylės jose išdidintos iki 7-11 mm skersmens. Taip... pirmieji istorijoje tuneliai...

Anksčiau ausys buvo praveriamos ritualiniais tikslais, daugelis pirmykščių genčių tikėjo, jog demonai gali prasiskverbti į kūną per atviras kūno skyles: ausis, nosį. Manyta, jog demonus ir dvasias atbaido tik metalas, taigi ausų vėrimasis apsaugo nuo velnių apsėdimo.

Jūreiviai prasiverdavo ausį, kad pagerintų regėjimą, o jeigu nuskendusį kūną jūra kur nors išplaudavo į krantą, auskaru būdavo galima apmokėti laidotuves.

Daugelyje bendruomenių ausys buvo praduriamos aštriais iešmeliais, siekiant pažymėti lytinę brandą. Pavyzdžiui, Borneo saloje motina ir tėvas – kiekvienas atskirai – praverdavo savo vaikui ausį, tai buvo priklausomybės ir globos simbolis.

Ausies vėrimas senovės gentyse yra universalus dalykas, tinkantis tiek vyrams, tiek moterims. Tik vakarų visuomenėse auskarai pabrėžia moteriškumą.

Istorija byloja, kad karalienės Elžbietos laikais daugelis žymių žmonių, tokių kaip poetas, dramaturgas V. Šekspyras, tyrinėtojas Seras Walteris Ralieghas ar karininkas bei jūrininkas Francis Drake’as savo ausyse nešiojo auksinius žiedelius.

Kai Romos Respublikoje klestėjo gerovė ir prabanga, auskarai buvo populiaresni tarp vyrų nei moterų. Ir ne kieno nors kito, o būtent Julijaus Cesario dėka, pravertos vyrų ausys buvo laikomos geresnės reputacijos bei mados simboliu, rašoma painfulpleasures.com.

Liežuvis

Liežuvio vėrimasis buvo praktikuojamas tarp senovės Actekų, centrinės Amerikos Majų bei kitų genčių, esančių Amerikos šiaurės vakaruose. Liežuvis būdavo praveriamas tam, kad būtų sukurtas sąmonės būsenos pakitimas, reikalingas šamanams ar žyniams komunikuoti su dievais ir dvasiomis iš kito pasaulio.

Auskaras liežuvyje yra vienas populiariausių piercingų šuo metu. Janet Jackson, Keithas Flintas iš „Prodigy“, Mel B iš „Spice Girls“ – visi jie turi tokį papuošalą.

Nosis

Auskaras nosyje gali tapti pagrindiniu veido akcentu, kadangi nosis – pati iškiliausia veido dalis. Leonardas Da Vinčis teigė, jog nosis charakterizuoja visą veidą, o kartu ir didžiąją dalį asmenybės.

Pirmasis nosies pravėrimasis užfiksuotas rytuose, maždaug prieš 4,000 metų. Biblijoje yra paminėta, kaip Abraomas paprašė savo seniausiojo tarno pakviesti jo sūnaus Izaoko žmoną Rebeką. Jis turėjo jai dovanų, viena iš jų buvo “auksinis auskaras” (Hebrajų kalbos žodis “Shanf” čia reiškia “nosies auskaras”).

Nosies auskarai taip pat buvo populiarūs tarp Afrikos klajoklių genčių – Berber ir Bėja bei tarp vidurio rytų Beduinų. Ten auskaro dydis simbolizavo šeimos gerovę. Auskaras būdavo dovanojamas žmonai per vestuves ir tapdavo jos pragyvenimo šaltiniu išsiskyrus.

Paprotys vertis nosį iš viduriniųjų rytų į Indiją atkeliavo XVI amžiuje. Indijoje tunelis („Phul“) ar žiedelis („Nath“) paprastai nešiojamas kairėje šnervėje ir kartais sujungiamas su ausies auskaru grandinėle. Kartais praveriamos abi šnervės. Moterys tiki, kad prasivėrusios nosį jos lengviau gimdys ir nekęs mėnesinių skausmų.

Vakaruose nosies vėrimasis pirmiausia paplito tarp hipių, keliavusių į Indiją 1960 - tųjų pabaigoje. Vėliau piercingas tapo populiarus tarp pankų. 1970 – tųjų pabaigoje auskarai buvo tarsi maištas prieš konservatyvias vertybes ir konservatyvių pažiūrų žmonės.

Mūsų dienomis auskaras nosyje jau nešokiruoja visuomenės. Juos nešioja daugelis įžymybių: Madonna, Lenny Kravitzas ar Slashas iš „Guns & Roses“ ir kiti.

Lūpos

Lūpų piercingas praktikuojamas visame pasaulyje, tačiau tik dvi gentys ir anksčiau verė lūpas žiedais: Dogon gentis iš Malio ir Nuba gentis iš Etiopijos.

Dogon gentyje lūpų vėrimas turi religinės reikšmės – žmonės tiki, jog pasaulis buvo sukurtas jų protėvių dvasios Noomi, vejant giją per jos dantis, bet vietoj verpalų pasigirdo kalba.

Visame pasaulyje po apatine lūpa veriamas medis, dramblio kaulas, metalas net kvarcinis kristalas. Tarp Centrinės Afrikos bei Pietų Amerikos gentyse gyvenančių žmonių lūpų piercingas išdidinamas taip, kad pradurtoje vietoje galima įstatyti plokštelę ar molinę lėkštę.

Lūpoje nešiojamos lėkštės, vadinamos „Palele“. Afrikos tyrinėtojas Dr. Livingstonas paklausė vieno genties vado, kodėl taip žalojamasi, ir, didžiam jo nustebimui, gavo atsakymą: „Dėl grožio! Tai yra vienintelis gražus dalykas, kurį turi moterys. Vyrai turi barzdas, o jos – nieko. Kas per moteris būtų be „Palele“? Ji net nebūtų moteris.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis