Ką veikiam po mirties?

Tapsi donoru ar biologine skulptūra, augalu ar koraliniu rifu, gimsi iš naujo medžio pavidalu ar prisikelsi tolimoje ateityje? Šiais laikais su savo kūnu gali daryti ką tinkamas. Po mirties žmonės ieško netradicinių būdų realizuoti savo „žemiškąjį pavidalą“.

Šiandienos pasaulis suteikia daugybę galimybių kūrybiškai, o gal ir naudingai panaudoti kūną po mirties tiems, kurių netenkina tradicinės laidotuvės ar kremavimas.

Kūną galima palikti medicinos studentams kaip mokymosi priemonę, ar plastiniams chirurgams „pasitreniruoti“, galima pasišvęsti apsaugoti kitus žmones, palikus kūną automobilių ar lėktuvų crash testams atlikti… Galima paprasčiausiai išgelbėti kito gyvybę, tapus donoru. Tačiau tai dar ne viskas – įdomybės tik prasideda...

Ledinis kelialapis į ateitį

Kas, jei po keliolikos ar kokio šimto metų, mes išgydysime AIDS, vėžį ir galėsime gyventi amžinai? Juk tai labai tikėtina... Bet kaip įšokti į šį mokslo stebuklų traukinį tiems, kurie mirs anksčiau? Krionikos specialistai turi vieną idėją.

Krionikos technologijos neva leidžia užšaldyti ką tik anapus iškeliavusio arba nepagydoma liga sergančio žmogaus kūną iki itin žemos temperatūros ( žemiau -130°C). Taip galima sustabdyti audinių ir ląstelių irimą, rašo cryonics.org.

Norinčiųjų bei nemažai pinigėlių paklojusiųjų, visas kūnas, galva arba tik galvos smegenys patalpinami į „kriostatus“ (savotiškus „karstus-šaldytuvus“), kur jie laukia šviesaus rytojaus.

Patys krionikos specialistai pripažįsta, kad prisikėlimo garantijos kol kas jie suteikti negali. Tačiau, anot jų, krionika bent jau duoda žmonėms šansą ir viltį. Vis dėlto istorija jau nekartą įrodė, jog neįmanomi dalykai laikui bėgant tampa kasdienybe.

Tačiau šio metodo kritikai kaltina krionikos šalininkus žmonių kvailinimu bei abejoja kūno audinių apsaugos patikimumu. Taip pat dalis tikinčiųjų priekaištauja, kad toks laidojimo pakaitalas gali turėti neigiamos įtakos sielai pomirtiniame gyvenime.

Tapk meno kūrinu

Daugelis mūsų visą gyvenimą tarsi tikri menininkai uoliai pluša, kurdami savo grožį. Tačiau net didžiausi gražuoliai miršta, o kas toliau?

Pasirodo žmogaus lavoną galima paversti tikru meno kūriniu ir eksponuoti muziejuje minioms lankytojų.

Vieni vadina jį genijumi, kitiems jis pamišėlis. Vokiečių anatomas-menininkas Giunteris fon Hagensas (Gunther von Hagens), žinomas kaip „Daktaras Mirtis“, atrado palaikų konservavimo būdą ( „plastinaciją“), leidžiantį ne tik puikiai išsaugoti audinius, bet ir atskleisti žiūrovui visą žmogaus kūno sandaros grožį, rašo bodyworlds.com.

Jo kūriniai, sustingę įvairiose gyviesiems būdingose pozose, yra tarsi iš biologijos vadovėlių išsivadavę žmogaus kūno atvaizdai, kurie lošia kortomis, joja arkliais, žaidžia krepšinį ar tiesiog sėdi susimąstę.

Turintis nuosavą Plastinacijos institutą, muziejų „Body Worlds“ Heidelberge, Vokietijoje, bei keliaujantis aplink pasaulį su parodomis, anatomas neseniai pareiškė ketinimą „išleisti į prekybą“ savo kūrybos vaisius.

Išradėjas susilaukė ir kaltinimų, ir pripažinimo. Tačiau, nepaisant prieštaringų vertinimų, Giunteris fon Hagensas turi daugybę gerbėjų, kurie su didžiuliu noru palieka jam savo kūnus po mirties.

Žydėk ir ošk savo anūkų sode

Žydėk pavasarį lyg sakura Japonijoje, o rudenį leisk anūkėliui nuskinti „nuo tavęs“ prinokusį vaisių. Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi kompanija „Biopresence“ siūlo puikią galimybę, nebūnant induistu ar budistu, po mirties reinkarnuotis į... medį!

Unikalios technologijos dėka, mirusio žmogaus DNR „instaliuojamas“ į medžio ląstelę, per šešis mėnesius išaugsiančią į sodinuką, kurį velionio artimieji gali pasodinti vietoj akmeninio antkapio ar tiesiog kiemelyje už savo namo, rašo guardian.co.uk.

Specialiai „užmigdytą“ žmogaus DNR galima bus rasti kiekvienoje medžio ląstelėje, tačiau pats augalas nuo to nė kiek nebus pakitęs.

Ši paslauga jau spėjo pelnyti populiarumą Jungtinėje Karalystėje, o technologijos kūrėjai jau planuoja kurti medžius, išsaugančius „implantuotos“ DNR šeimininko išvaizdos bruožus.

Nešvaistyk savęs veltui – patręšk augalus

Po mirties žmogaus kūnas gali pasitarnauti gamtai. Idealų pomirtinį pasirinkimą „žaliesiems“ siūlo Australijos ir Švedijos mokslininkai.

Būkštaudamas, jog kremavimo metu išsiskiriantis anglies dioksidas prisideda prie globalinio atšilimo, Rodžeris Šortas (Roger Short), biologas iš Melburno universiteto, siūlo laidoti žmones kartono karstuose po medžių šaknimis, rašo cosmosmagazine.com.

Taip, vietoj žalingų dujų, kūnas pavirs į organines medžiagas medžiui, kuris savo ruožtu, kovos su tuo pačiu globaliniu atšilimu, gamindamas deguonį.

Dar toliau pažengė švedų biologė Susanne Wiigh-Mäsak. Jos siūlomu būdu palaikai paverčiami „organinėmis dulkėmis“, iš kurių išvalomi visi metalai ir kitos aplinkai kenksmingos medžiagos. „Laidotis“ tektų karste iš augalinio krakmolo nedideliame gylyje, rašo promessa.se.

Maždaug po metų tavo kūnas virsta idealiu kompostu augalams. Ant tokio kapo galima sodinti gėles ar medžius. Tokiu būdu žmogus, tiesiogine šio žodžio prasme, vėl susilieja su gamta.

Iškeliauk su dideliu „bum“!

Britų kompanija „Heavens above fireworks“ gali paversti atsisveikinimą su žmogumi tikru reginiu.

Kompanijos tinklapyje, klientai gali užsisakyti paslaugą paleisti mirusiojo kremuotus pelenus į dangų fejerverko raketoje. Siūlomas didėlis ugnies, muzikos ir video šou, pasirinkimas nuo kuklaus „Tiesiog sudie“ iki įspūdingojo Naujųjų metų sutikimui prilygstančio „Grand Finale“.

Taip pat galimas pelenų išsiuntimas į Žemės orbitą mažoje kosminėje raketoje, siūlomos analogiškos paslaugos atsisveikinti su mirusiu naminiu augintiniu bei garantuojamas fejerverkų pristatymas į namus, norintiems savarankiškai atlikti ceremoniją.

Kita britų kompanija „LifeGem“ suteikia galimybę tikrai papuošti savo artimųjų gyvenimą. Iš kremuotų palaikų ar plauko gabalėlio išskiriami anglies atomai, kurie naudojami sintetiniam deimantui sukurti, rašo lifegem.com.0

Savo charakteristikomis bei išvaizda deimantai beveik tapatūs gamtos sukurtiems, šie brangakmeniai gali būti inkrustuoti į žiedą, apyrankę ar vėrinį.

Ramybė ir naujas gyvenimas vandenyno dugne

Bent kartą gyvenime koralų rifuose nardę žmonės, niekad nebepamirš šio stulbinančio gyvybės ir gamtos stebuklo. Dabar jie gali tapti šio grožio dalimi.

Anapus iškeliavusiojo artimieji specialiu būdu sumaišys jo kremuotus palaikus su betonu, iš kurio bus nulietas nedidėlis kupolas, rašo eternalreefs.com.

Ant jo galima palikti rankų antspaudus ar užrašyti velionio vardą. Laidotuvių dalyviai laivu išplauks į vandenyną ir iškilmingai nuleis kupolą į dugną. Ten jis taps pagrindu naujam rifui susiformuoti – koralai neužtruks „apgyvendinti“ patogų kupolo paviršių. Vienas pasibaigęs gyvenimas taps šimtų naujųjų pradžia...

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis