Kurie kontraceptikai tau tinkamiausi?

Kontraceptinės tabletės – viena populiariausių apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonių. Vis dėlto renkantis sau tinkamiausią metodą verta apsvarstyti ir kitas alternatyvas!

Jei ką tik pradėjai naujus santykius: Visuomet naudokis prezervatyvais – nesvarbu, ar tuo metu saugaisi nuo nėštumo kitais būdais, ar ne.

Jei jūsų santykiai nusistovėję: Kontraceptinės tabletės – visai neblogas pasirinkimas. Jų efektyvumas – 99,7 proc. (jei naudoji tiksliai pagal instrukciją). Vartojant su tam tikromis paklaidomis jų efektyvumas smukteli iki 92 proc. Kaip šalutinis efektas gali pasireikšti svorio didėjimas, nuotaikų kaita, depresija, susilpnėjęs libido, galvos skausmai. Kita vertus, šalutinis efektas gali būti ir teigiamas: pavyzdžiui, sumažėjęs odos bėrimas jaunatviniais spuogais ar mažiau skausmingos mėnesinės.

Esi užuomarša arba nuolat skubi: Pasak statistikos, maždaug 20 proc. nuolat kontraceptines tabletes vartojančių moterų pamiršta po vieną ar keletą tablečių per ciklą. Taigi alternatyva, kuria galėtum pasitikėti labiau – kontraceptinis žiedas: plastikinis žiedelis su hormonais, dedamas į makštį ir išlaikomas ten 3 savaites, iki mėnesinių. Išimamas prieš pat mėnesines, o joms pasibaigus dedamas naujas. Per makšties gleivinę hormonai įsisavinami lengviau nei per virškinamąjį traktą, taigi žiedas leidžia naudoti mažesnes hormonų dozes nei jų yra tabletėse.

Jei nori ilgalaikio pasirinkimo: Puikus variantas – implantas: degtuko dydžio plastikinis vamzdelis, įvedamas į ranką po oda. Jo efektyvumas - 99,9 proc., poveikis išlieka trejus metus. Kitas variantas – gimdos spiralė su hormonais, veikianti net penkerius metus. Ir implantą, ir spiralę įveda tik gydytojas. Beje, kai kurios moterys būgštauja spiralės, nes yra prisiklausiusios pasakojimų, esą spiralės mėnesinių dienas padaro tiesiog nepakeliamomis. Iš tiesų tokiu poveikiu pasižymėjo senosios kartos spiralės, kuriomis saugodavosi tavo mamos karta. Šiandieninėse spiralėse hormonų dozės itin mažos, taigi tokio šalutinio poveikio jos nesukelia.

Ekstra kontracepcija. Kitaip dar vadinama kito ryto tablete. Jos tenka griebtis po atsitiktinio nesaugaus sekso ar tuo atveju, kai kitos apsaugos priemonės nesuveikia (pvz. plyšta ar nusimauna prezervatyvas). Tabletę būtina išgerti per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto, bet vis dėlto kuo labiau paskubėsi – tuo geriau. Šių tablečių vartoti kaip įprastos kontraceptinės priemonės negalima, jos skirtos tik išimtinėms situacijoms.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis