Kaip santykiuose rasti kompromisą?

Manai, su mylimuoju nugyvensite be jokių konfliktų, kol mirtis išskirs? Taip nebūna. Net pačios didžiausios meilės atveju. Vis tiek vieną dieną dėl ko nors susikibsi su savo išrinktuoju. O kadangi vienas kitą mylite, reikės ieškoti to vienintelio – kompromiso.

Teorema, kad vyro ir moters santykiai grįsti dramos principu, o konfliktas – neišvengiamas, įrodyta. Pasaulis – teatras, žmonės – aktoriai. Rašantieji scenarijus žino: dramos nebus be konflikto. Kiekvienas epizodas priklausomas nuo jo ir sprendimų be kompromisų, nes tik taip gimsta didingos istorijos. Įsivaizduok, kas būtų, jei Williamo Shakespeare'o Montekiai ir Kapulečiai būtų ne susipešę, o dėl visko sutarę: tegul Romeo ir Džuljeta susituokia, dėl kompromiso gauna Montepulečių pavardę, gimdo vaikus... Žiūrėtum tokį spektaklį? Be abejo, ne – juk nuobodu!

Kaupsis, kol sporgs

Gyvenime – kaip ir Shakespeare'o dramose: viskas grįsta emocijomis ir principais. Taip, mes stengiamės iš pradžių pagalvoti, o paskui daryti, bet turbūt iš patirties žinai, kad ne visada taip išeina. Ir Montepulečiai galop vis tiek būtų išsinuodiję: Romeo juk neleistų Džuljetai pamiršti, kad jos brolis Tebaldas paskerdė draugelį Merkucijų. Nei vienas, nei keli kompromisai iki galo neišspręs konflikto – tik užglaistys jį. Taigi priėmę kompromisą artimi žmonės įjungia bombos laiko mechanizmą. Tiksės, tiksės ir tikrai sprogs.

Akla meilė – neamžina

Kai esi įsimylėjusi, galvoji, kad kai ką gali paaukoti dėl bendros ateities, ir netgi to kai ko neilaikai auka. Prieš nuspręsdama sumesti skudurus ramiai ir blaiviai viską apgalvok: ar esi pasirengusi taikytis su tuo, kas anksčiau tau buvo nepriimtina. Juk lengviau pakeisti vyrą nei jo charakterį.

Kaip tikrame turguje

Ne Vilniaus Kalvarijų, o tikrame, tokiame kaip Stambulo „Gran Bazaar“, derybos – privalomas atributas. Regis, be jų neįmanomas ir joks poros kompromisas. Bet ir turgaus, ir poros derybos – akių dūmimas, kur viena pusė stengiasi kuo labiau išdurti, o kita – kuo mažiau leistis būti išdurta. Abi pusės žino, kad nusileisti negalima. Todėl geriau tokias derybas pakeisti žaibišku sprendimu. Pavyzdžiui, šeštadienio vakarais tavo mylimajam patinka žiūrėti „National Geographic“ laidas, tau – „Šok su manimi“. Ką darysite? Teisingai, pirksite antrą televizorių.

Kietas kumštis ir mainai

Pasiekti kompromisų dažna pora negali dėl lyčių psichologijos skirtumų. Vyrai principingesni ir kartais linkę kompromisus keisti kumščio trankymu į stalą. Moterys rečiau naudoja kumščio politiką, bet jos meistriškai naudojasi kompromisais, siekdamos savo tikslų. Gali išleisti mylimąjį žvejoti, o po savaitės pareikšti: „Kitą mėnesį su draugėmis važiuoju į Siciliją.“ Kai mylimasis susirūpins, kad tokios atostogos bus išbandymas judviejų biudžetui, pateiksi atsakymą: „Jei pinigų meškerėms pakanka, tai ir mano poilsiui pakaks.“ Tokia taktika netgi žiauresnė nei vyriškieji principai.

Tai „National Geographic“ ar „Šok su manimi“?

Kalbėdami apie porų konfliktų sprendimo būdus psichologai pataria įsiklausyti vienam į kitą ir pastebėti teigiamų siekiamo kompromiso aspektų. Vieno straipsnio citata: „Konfliktų sureguliavimo sesijose būtina rasti laiko susumuoti teigiamus dalykus. Sėkmingai spręsdamos konfliktus poros išmoksta prisitaikyti ir toleruoti vienas kito ypatumus. Ilgainiui sutuoktiniai supanašėja ir, užuot žvelgę vienas į kitą, į daug ką žiūri viena kryptimi, o kylantys ginčai ir nesutarimai tik dar kartą patvirtina, kad būdami kartu kiekvienas iš jų vis dėlto yra atskiri individai.“ Gražiai pasakyta. Bet taip ir liksi nesupratusi, kokią televizijos laidą viena kryptimi žiūrėsite: „National Geographic“ ar „Šok su manimi“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis