Ką daryti, kad pinigai nesugriautų draugystės?

Nori draugą paversti priešu? Paskolink jam pinigų. Apskritai tuomet, kur prasideda finansiniai nesutarimai, dažnai sutrūkinėja ne tik draugystės saitai, bet ir giminystės ryšiai! Kaip išlipti sausai iš situacijų, kai tarp tavęs ir draugų įsiterpia pinigai?


Draugė prašo paskolinti nemažą sumą

Svarbiausias klausimas – ar draugė patikima? Pamėgink prisiminti, ar kitose, su pinigais nesusijusiose situacijose, ji pareiginga, punktuali, prisimena duotus pažadus? O gal yra impulsyvi, čia pasirodanti, čia dingstanti keliems mėnesiams? Be to, svarbu ir jūsų draugystės stažas: jei esate neišskiriamos nuo pirmos mokyklos klasės – tai viena, ir visai kas kita, jei pažįsti ją vos pusmetį. Galiausiai pagalvok, ar, net ir turėdama tokią sumą, gali sau leisti ją paskolinti? Kas nutiktų jei draugė vis dėlto nepajėgtų laiku grąžinti pinigų? Ar gali dėl to nukentėti?

Negali paskolinti draugei pinigų, kai jai to labai reikia

Deja, tavo finansinė padėtis šiuo metu ne pati geriausia, ir dėl to jautiesi kiek nepatogiai. Jei draugei labai reikia pinigų – vadinasi, kažkas jos gyvenime komplikavosi, pateko į nekasdienišką, neįprastą situaciją. Taktiškai paklausk, kokioms problemoms spręsti naudos pinigus. Galbūt paaiškės, kad gali padėti jai kitaip?

Tavo brolis ir vėl prašo paskolinti pinigų, bet kiek jau esi jam skolinusi - tiek jis negrąžino.

Jei skolini pinigų artimam šeimos nariui, gali atseikėti tiek, kiek galėtum sau leisti jam dovanoti. Tada net ir žinodama, kad pinigų tau negrąžins, nesijausi blogai. Prašo didesnės sumos, bet tavęs neįtikina jo pažadai grąžinti? Nuoširdžiai paaiškink, kodėl negali to padaryti: pasakyk, kad šiuo metu tavo pačios finansinė situacija nėra sklandi, subtiliai užsimink turinti pagrindo netikėti pažadais, kad pinigus tau grąžins.

Buvai paskolinus draugei pinigų, bet panašu, kad apie skolą ji pamiršo...

Priminti apie tai, kad draugė tau skolinga – nei gėda, nei amoralu. Ir vis dėlto ne visada patogu. Kad išvengtum keblios situacijos, apie skolą primink draugei elektroniniu paštu ar trumpąja žinute. Tai padės jai išsaugoti orumą ir geriau apgalvoti, ką tau atsakyti.

Kada rašyti skolos raštelį?

Tam, kad užbėgtum galimoms interpretacijoms ir nesusipratimams už akių („juk tarėmės, kad grąžinsiu pinigus balandį, o jis dar nesibaigė...“), vertėtų pasirašyti skolos raštelį, kuriame užfiksuotumėte, kas, kada ir kiek iš ko pasiskolino bei numatytumėte tikslią datą, kada pinigai bus grąžinti, visi ar dalimis. Skolinant draugei 20 Lt, pasirašinėti tokį raštelį būtų šiek tiek kvaila. Kada jau gali tokio dalyko prašyti? Logiškas atsakymas - tada, kai skolini tokią pinigų sumą, kurios laiku neatgavusi pati turėtum keblumų.

Bičiulė skaičiuoja ir savo, ir tavo pinigus

Paprastai taip pasireiškia noras konkuruoti: arba bičiulė gana atvirai pavyduliauja, kad tu gali sau leisti daugiau, arba nori pasipuikuoti savo pasiekimais – geriau apmokamu darbu, efektyvesniais taupymo įgūdžiais. Geriausia, ką gali padaryti tu – tai ignoruoti jos norą konkuruoti. Nesakyk jai, koks tiksliai yra tavo atlyginimas, stenkis nutylėti įsigytų daiktų kainas. Na, o jei draugė vis tiek neatlyžta – klok kortas ant stalo ir tiesiai šviesiai paklausk, ar tik ji nesumanė lyginti savo ir tavo piniginių? Pabrėžk, kad pinigai – tema, kurios su draugais neaptarinėji. Ir nukreipk pokalbį kita linkme.

Tavo draugė vis kviečia tave į klubą, kur net kokteilio neišgali nusipirkti – tau per brangu.

Maža to, kad paprastas „Atsuktuvas“ ten kainuoja 30 Lt. Tu paprasčiausiai neturi kuo apsirengti eidama į tokią vietą. Verčiau pasiūlyk draugei alternatyvių laisvalaikio pramogų – kitą klubą, renginį. Jei tai artima draugė, gali būti ir visai atvira: pasakyk, kad tau šis klubas per brangus, negali išleisti tiek pinigų pramogoms.

Kiek mestis už dovaną šefui?

Tau kolektyvas patikėjo surinkti pinigus ir nupirkti dovaną šefui. Tačiau po kiek dėsitės – nežinia, o kolegų finansinės galimybės – labai skirtingos. Jei žinai, kad viešai aptarinėdama sumą gali kai kuriuos bendradarbius įstumti į nepatogią padėtį, elkis taktiškai ir neklausk visų vienu metu. Atlik apklausą elektroniniu paštu: tegul kolegos patys parašo, kokią pinigų sumą siūlo skirti dovanai. Gavusi visų atsakymus galėsi orientuotis, kokią sumą pasirinkti kaip visiems įkandamą viduriuką.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis