D. Radzevičius: plastinė chirurgija – ne batų katalogas, kuriame gali išsirinkti, ko nori

Ko pageidautum: gal krūtinės, kokia didžiuojasi Katy Perry, o gal vietoje tavo tikrosios nosies kur kas gražiau atrodytų Megan Fox nosytė? „Plastinė chirurgija – ne batų katalogas, kuriame gali išsirinkti, ko nori“ – sako grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje Sugihara plastines bei rekonstrukcines operacijas atliekantis medicinos mokslų daktaras Darius Radzevičius. Ko gi tikėtis, pagaliau išdrįsus praverti plastikos chirurgo kabineto duris?

Įprasta, kad išgirdus žodžius „plastinės operacijos“, pirmiausiai kyla asociacijos su išvaizdos tobulinimu tik vardan grožio. Ar iš tiesų dauguma pacientų plastikos chirurgo duris praveria tik tam, kad labiau priartėtų prie savo susikurto idealo: turėtų didesnes krūtis, kitokios formos nosį, išsilygintų raukšles? Ar vis dėlto yra dalis pacientų, kurie kreipiasi pirmiausia sveikatos sumetimais.

Problema ta, kad dėl visuomenės informavimo priemonių, grožio arba kitaip – estetinė chirurgija yra kiek suvulgarinta. Daugumai grožio chirurgija asocijuojasi su „Olialia“ fenomenu. Iš tiesų pasaulyje ir Lietuvoje taip nėra. Pasitaiko pavienių „Olialia“ atvejų, bet bent jau mano praktikoje, tai tiktai mažoji dalis.

Bet tą mažąją mes dažniausiai ir matome spaudoje, televizijoje...

Dėl to, kad kartais norima tai rodyti. Aš manau, kad gera plastinė operacija yra ta, kurios nesimato. Daug tiek mano, tiek ne mano pacienčių ar, juo labiau, užsienio žvaigždžių, į kuriuos žiūrint net neįsivaizduojame, kas jiems padaryta ir apskritai, kad kas nors jiems yra daryta. Tai ir yra geros plastinės chirurgijos pavyzdžiai. Didžioji dalis grožio operacijų atliekamos ne dėl to, kad „turiu B dydžio krūtinę, o noriu turėti C“, arba dėl to, kad „mano nosis graži, bet noriu dar gražesnės“. Didžioji dalis operacijų atliekama tam, kad būtų koreguotos pakankamai didelės deformacijos.

Pavyzdžiui, moteris pagimdo dvynukus. Nėštumo metu pilvas tampa didelis, oda išsitempusi, o po gimdymo lieka odos perteklius, kurio niekaip neišsportuosi. Regis, moteris liekna, neturi viršsvorio, bet pilvo sritis atrodo neestetiškai. Normalu, kad ji nori pakoreguoti pilvą - pašalinti odos perteklių, sutvirtinti pilvo raumenis. Lygiai taip pat, kaip ir moteris, kuri iki gimdymo turėjo gražią krūtinę, o po maitinimo liko tik „tušti maišeliai“. Dažnai ji tiesiog negali pati savęs matyti veidrodyje... Ji tiesiog nori turėti tai, ką turėjo iki nėštumo ir gimdymo. Ar tai normalu? Normalu. Kitas pavyzdys: mergina, kuri turi vadinamąją „raganos“ nosį, absoliučiai nederančią prie jos bendrų veido proporcijų. Manau, sutiksite, jog normalu, kad ji nori turėti tiesiog trumpesnę ir be kuprelės nosį. Būtent panašūs atvejai ir sudaro apie 90 procentų viso mano darbo.

Taigi ar didžioji dalis pacienčių plastines operacijas daro dėl sveikatos? Tikrai ne, didžioji dalis pacienčių tai daro dėl to, kad jaučia vienokį ar kitokį kompleksą pirmiausia prieš save. Jos nori atsikratyti tų kompleksų ir gerai jaustis.

Žinoma, yra tam tikrų deformacijų, kuomet plastinės operacijos daromos ir dėl juntamo fizinio diskomforto. Viena iš tokių problemų, apie kurias retai kada kalbama, tai per didelės krūtys. Problema ne ta, kad sunku liemenėlę pritaikyti, o kad atsiranda nugaros ir kaklo skausmai, net galūnių tirpimas. Tai sukelia tikrai didelį fizinį diskomfortą. Taigi tai vienas iš tų atvejų, kuomet plastinė operacija daroma pirmiausia sveikatos sumetimais. Kitas pavyzdys – nosies plastika, kuomet koreguojama ne tik nosies forma, bet ir kvėpavimo sutrikimas.

O ar dažnai pas jus ateinantiems pacientams tenka pasakyti „ne“? Ne dėl to, kad tai neįmanoma, pavyzdžiui, kuomet ateina moteris, norinti nusisiurbti riebalus, kurių realiai nėra. Tiesiog „ne“, nes jūsų, kaip chirurgo, etikos normos ar įsitikimai neleidžia.

Aš dirbu jau pakankamai seniai. Per tiek laiko įgyji patirties ne tik kaip chirurgas, bet ir kažkuria prasme kaip psichologas. Seniai esu pastebėjęs, kad jeigu operuosime pacientą, kuriam nėra reikalinga operacija, dažniausiai jis bus rezultatu nepatenkintas. Aš pacientams sakau, kad pirmiausia – aš gydytojas, o ne verslininkas ir žiūriu būtent iš gydytojo pozicijos. Pagrindinis chirurgijos principas - „NEPAKENK“. Juk operacija - tai ne manikiūras ar plaukų dažymas, tai vis dėlto yra intervencija į žmogaus organizmą, savotiškas stresas organizmui. Jeigu jūs norite patrumpinti nosį milimetru ar keliais, ar iš tikrųjų tai verta daryti? Jeigu jūs turite gražią didelę krūtinę, bet norite turėti ją dar didesnę – ar yra prasmė? Ar nėra per didelė rizika?

Ar būna merginų, kurios po pokalbio su jumis pačios nusprendžia, kad galbūt operacija joms visai nereikalinga?

Iš tiesų, savo pasakojimą konsultacijos metu aš dažniausiai pradedu nuo tų blogųjų dalykų, kurie gali būti, atliekant vienokią ar kitokią procedūrą ar operaciją. Pacientas privalo žinoti, kokia yra rizika, kokios yra galimos komplikacijos ir koks jų procentas tiek mano praktikoje, tiek apskritai literatūroje aprašytas.

Kalbėdama su Jumis, aš visuomet sakau „merginos, moterys“, o kaip su vyrais? Jie ateina pasigražinti?

Be jokios abejonės. Jeigu mes kalbame apie atlėpusių ausų korekciją, tai didesnė pacientų dalis yra būtent vyrai, tiksliau vyriškos lyties atstovai, nes tai gali būti ir vaikai. Jeigu kalbame apie nosies korekciją – vyrai taip pat sudaro nemažą dalį, bet dažniausiai jie ateina ne dėl to, kad nori trumpesnės ar riestesnės nosies, o tam, kad atstatytų tai, ką turėjo iki muštynių ar kokio nelaimingo įvykio. Panaši situacija yra ir su viršutinių akių vokų plastika, kuomet užkritę vokai tiesiog trukdo regėjimui.

O skirstant pacientus pagal amžių?

Jeigu mes kalbame apie ausų korekcija – nemaža dalis yra vaikų, jeigu apie krūtų formos ar nosies korekciją – didžiausia dalis pacientų yra dvidešimt kelių – trisdešimt kelių metų amžiaus. Krūtų mažinimo operacijų kaip taisyklė pageidauja vyresnio amžiaus moterys, nes laikui bėgant krūtys tįsta ir su amžiumi diskomfortas didėja. Dėl senstančio veido korekcijos taip pat kreipiasi vyresnės moterys. Jei kalbame apie estetines senstančio veido procedūras – dažniausios pacientės – nuo 30-35 metų, jei kalbame apie senstančio veido operacijas, tuomet nuo 40-45 metų. Na, o jaunos merginos dažniausiai kreipiasi dėl krūtų formos korekcijos, nosies formos korekcijos ir riebalų nusiurbimo.

Įsivaizduokime, kad merginai atliekama nosies korekcija, tačiau po kurio laiko ji apsilanko pas kitą chirurgą ir vėl nori pasitobulinti tą pačią kūno vietą. Ar nebus taip, kaip nutiko dainininkui Michaelui Jacksonui... Chirurgas visuomet mato, kad operacija jau buvo atlikta seniau?

Be abejo, pacientė to niekaip nenuslėps. Aš matau vidinius pjūvius, vidinius randus. Bet kalbant būtent apie nosies plastiką, antrinė operacija yra kur kas sunkesnė, nei pirminė, o tretinė nosies plastika – nežmoniškai sunki, be to, audinių gijimas būna sunkiai prognozuojamas.

Manau, kad jūsų minėto Michaelo Jacksono atveju buvo kita problema. Jis tiesiog turėjo dismorfofobinį sindromą – kuomet žmogus visuomet nepatenkintas savo kūnu. Kad ir kiek bei kokių operacijų bedarytum, jam visuomet bus maža ir jis vis tiek bus nepatenkintas savo kūnu bei išvaizda. Nemanau, kad gydytojai kažką blogai darė, nebent tai, kad jie apskritai sutiko daryti pakartotinas operacijas. Mūsų darbe labai svarbu diagnozuoti šią psichologinę problemą.

Jums yra tekę susidurti su tokiais atvejais?

Aš esu atsisakęs operuoti pacientus, kuriems įtariau šį sindromą. Yra tam tikri testai, padedantys nustatyti šia problemą. Pavyzdžiui, liepos 4 dieną pacientė pastebėjo dvi raukšles, liepos 8 dieną – dar kelias... Be abejo, man tai jau raudonas signalas, kad turiu būti atsargus. Šių pacientų nereikia operuoti, nes jie visuomet nepatenkinti savo kūnu, tiek prieš operaciją, tiek po jos, taigi nebus patenkinti ir rezultatu.

Ar būna pacientų, tiesiog nepatenkintų savo išvaizda, bet konkrečiai nežinančių ko jie patys nori? Tarkim, tiesesnės ar mažesnės nosies, stangresnės ar didesnės krūtinės…

Taip, tokių atvejų būna. Pacientas tiesiog sako „Man nepatinka kaip aš atrodau“ ir tuomet mes pradedame diskutuoti, ką jis norėtų pakeisti, kas jam tiktų… Labai dažnai pacientai galvoja, kad aš išsitrauksiu nuotraukų albumą, kurį mes pradėsime vartyti ir jis galės sakyti „O, man labai graži Sharon Stone nosis, ar galite man tokią padaryti?“

Aš visuomet sakau, kad plastinė chirurgija - ne batų katalogas, kuriame gali išsirinkti, ko nori. Yra tam tikros galimybių ribos. Tarkim, operuojant nosį, svarbiausia nepakenkti jos pagrindinei funkcijai, kad nosis, kuria prieš operaciją normaliai kvėpavote, vėliau neliktų tik dėl grožio. Be abejo, labai svarbu įsiklausyti ir suprasti, ko pats pacientas pageidauja, tačiau labai svarbu, kad jis suprastų, kokios yra mano galimybės. Aš savo pokalbį visuomet iliustruoju konkrečiais kitų pacientų pavyzdžiais. „Jūsų nosis yra tokia. Po operacijos ji greičiausiai bus tokia“.

Jeigu kalbame apie krūtinę, galioja lygiai tas pats. Tai nėra katalogas, kuriame galite išsirinkti tai, kas jums patinka. Labai daug ką lemia tai, ką jūs turite iki operacijos.

Vadinasi kardinalių pokyčių tikėtis nereikėtų?

Aš manau, kad po operacijos pacientas turi išlikti savimi, tik šiek tiek pagražintas ir patobulintas. Jeigu nosis buvo su kuprele, tai galima kuprelę pašalinti, tačiau nepadauginant ir sumažinant komplikacijų riziką. Geriau kuprelę nuimti milimetru per mažai, nei per daug, geriau sutrumpinti mažiau, negu per daug. Apskritai, plastinėje chirurgijoje mažiau yra geriau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis