Ką kiekvienai vertėtų žinoti apie mėnesines

Ar žinojai, kiek kraujo netenkama mėnesinių metu? O kodėl ginekologai per menstruacijas nepataria maudytis vonioje ar lepintis masažu?

Praeitą mėnesį nesulaukiau mėnesinių. Ar tai normalu?
Pagrindinė mėnesinių nebuvimo priežastis žinoma visoms. Tai – nėštumas. Tačiau egzistuoja ir kitos priežastys: stresas, staigus svorio padidėjimas arba atvirkščiai, staigus svorio sumažėjimas, intensyvus fizinis krūvis arba kokios nors ligos. Įprastas mėnesinių ciklas trunka nuo 21 iki 35 dienų. Esant dažnesniam kraujavimui ar mėnesinėms užsilaikius ilgiau nei du mėnesius, būtinai kreipkis į gydytoją.

Mėnesinės reiškia, kad nesu nėščia?
Nebūtinai. Ankstyvose nėštumo stadijose kraujavimas gali niekur nedingti. Būtina stebėti ar kraujavimas vyksta kaip per įprastas mėnesines. Jeigu tave pykina, jauti nuovargį ar kitus pirmojo nėštumo semestro simptomus, atlik nėštumo testą.

Ar tamponai gali sukelti toksinio šoko sindromą (TŠS)?
Toksinio šoko sindromas – tai gyvybei pavojingas uždegiminio atsako sindromas, kurį sukelia bakterijų gaminamos toksinės medžiagos.
TŠS sukelia stafilokokų ir streptokokų išskiriami toksinai. Esant palankiai terpei (pvz, higieniniai tamponai, prisigėrę menstruacinių išskyrų), stafilokokai ir streptokokai pradeda intensyviai daugintis ir gausiai išskirti nuodingas medžiagas. Norėdama to išvengti, naudok mažiausio sugeriamumo tamponus ir kuo dažniau juos keisk. Karščiuojant, krečiant drebuliui, pasirodžius išbėrimui, jaučiant skausmą pilvo srityje, nedelsiant kreipkis į gydytoją.

Kiek kraujo mėnesinių metu yra normalu?
Mėnesinių metu moterys netenka 4–12 arbatinių šaukštelių kraujo, nors joms kartais gali pasirodyti, kad kur kas daugiau. Jei per dieną sunaudoji virš 10 įklotų ar tamponų arba jeigu jie permirksta per valandą – metas pas gydytoją.

Kiek dienų įprastai trunka mėnesinės?
Kaip taisyklė, mėnesinės tęsiasi nuo trijų iki penkių dienų. Kartais šis laikotarpis gali užsitęsti nuo dviejų iki septynių dienų. Kraujavimui užsitęsus virš septynių dienų, būtinai kreipkis į gydytoją.

Kuo skiriasi tamponų dydžiai ?
Tamponai yra keturių dydžių ir skiriasi jie pagal skysčių kiekio sugeriamumą. Dydį pasirink pagal išskyrų intensyvumą. Beje, nepriklausomai nuo dydžio ir sugeriamumo, tiek įklotus, tiek tamponus būtinai keisk kas 4–6 valandas.

Ar galiu pastoti per mėnesines?
Taip, lytiškai santykiaujant mėnesinių metu, galima pastoti. Didžiausia tikimybė pradėti kūdikį – per ovuliaciją, tačiau tikimybė pastoti moteriai išlieka viso menstruacinio ciklo metu. Taigi apie kontracepciją nereikėtų pamiršti net ir per mėnesines.

Kaip išvengti skysčių kaupimosi organizme mėnesinių laikotarpiu?
Jeigu ryte atsikėlusi sunkiai įsispraudi į džinsus, tai ženklas, kad tavo organizme galimai užsilaiko skysčiai, todėl tau būtina daugiau judėti ir sureguliuoti mitybą. Rinkis ląstelienos turinčius produktus, daržoves, vaisius, pilno grūdo duoną. Ribok druskos, kavos vartojimą, atsisakyk alkoholio.

Kodėl prieš mėnesines padidėja apetitas?
Tiksli priežastis nėra nustatyta, tačiau manoma, kad dėl to kalti hormonai. Tokių „priepuolių“ metu svarbiausia neleisk sau išalkti ir pasistenk valgyti dažnai, bet mažomis porcijomis. Jei labai norisi riebaus ir kepto, rinkis raudoną žuvį, riešutus arba avokadą.

Ar per menstruacijas galima maudytis vonioje?
Pirmomis menstruacijų dienomis ginekologai nepataria lankytis baseine ir pirtyse. Menstruacijų metu gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria, o tai reiškia, kad kartu su vandeniu į gimdą gali patekti ir infekcija. Tai gali sukelti ūmų gimdos uždegimą. Taip pat nepatariama maudytis karštoje vonioje, geriau apsiprausti po dušu. Be to, šildomosios procedūros kritinėmis dienomis gali sustiprinti kraujo pritekėjimą į mažojo dubens sritį, todėl padidės tikimybė justi silpnumą ir galvos svaigimą.

Kodėl per mėnesines reikia riboti įvairias procedūras?
Menstruacijų laikotarpiu sumažėja kraujo krešėjimas ir keičiasi hormoninis fonas, todėl padidėja įvairių komplikacijų rizika. Šiuo laikotarpiu gydytojai neatlieka planinių operacijų, ypatingai pilvo, netraukia dantų ir neatlieka kitų medicininių procedūrų. Net kraujo ir šlapimo tyrimai gali rodyti klaidingus rezultatus.

Be medicininių, ribojamos ir kitos reabilitacijos ir fizioterapijos procedūros, tokios kaip vonios, gydomoji gimnastika, o kai kuriais atvejais ir masažai. Kosmetologai taip pat įspėja pacientes apie galimas komplikacijas tomis dienomis atliekant botokso ar kitokias injekcijas, darant tatuiruotes.

Menstruacijų laikotarpiu vertėtų susilaikyti nuo gilaus cheminio veido pilingo, nes dėl didelio hormoninio disbalanso gali pasireikšti stipri reakcija. Tuo metu patariama susilaikyti nuo veido odos patempimo procedūrų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis