Vidinis autistų pasaulis: kodėl jiems sunku pasakyti „aš tave myliu“

© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar autistai mėgsta vienatvę? Ar jie tikrai bijo bet kokio fizinio kontakto? Teigiama, kad šį įvairiapusį raidos sutrikimą turintys žmonės sunkiai užmezga socialinį kontaktą, pernelyg susitelkia į detales, mėgsta skaičius ir tvarką, neįprastai reaguoja į aplinką, sunkiai įsijaučia į kito žmogaus būseną. Tačiau kaip teigia gydytojas genetikas prof. dr. Danielius Serapinas, nors autistai bendrauja „šiek tiek kitaip“, jų pasaulis nėra bejausmis.

Prieš šiandien kino ekranuose pradedamą rodyti vengrų režisierės Ildikó Enyedi filmą „Apie kūną ir sielą“ (“On Body and Soul”O, kuris pasakoja vienišo vyro ir autizmo požymių turinčios moters dvasinio ryšio istoriją, su gydytoju kalbamės apie savomis taisyklėmis grįstą autistų kasdienybę ir jų santykį su aplinkiniais. Koks jis?

„Mums gali pasirodyti, kad autistai yra atsiskyrėliai ir nori būti tik vieni, – sako specialistas, bet toks įspūdis nebūtinai yra tiesa. – Autizmo spektro sutrikimų turintis žmogus, priešingai, gali trokšti bendrauti, tačiau nemokėti to išreikšti elgesiu ir žodžiais.“

Čia, pasak jo, yra vienas pagrindinių autistų elgesio paradoksų, kuriuos mes, aplinkiniai, labai dažnai neteisingai „nuskaitome“. Tiesa, nemokėjimas iki galo suprasti emocijų yra abipusis – pavyzdžiui, matydami verkiantį žmogų, autistai nežino, kaip jį užjausti, nes neturi tam elgesio modelių, nors ir norėtų padėti.

Panašiai, pasak D. Serapino, yra su meile. Kadangi šis jausmas paremtas kūno kalba, jame pilna poteksčių ir nutylėjimų, kuriuos autistams sunkiau suprasti, reakcija į meilę dažnai būna neadekvati.

„Autizmo požymių turintiems žmonėms sunkiau „skaityti tarp eilučių“, perprasti niuansus. Tai susiję su smegenų veikla. Tyrimai rodo, kad autistų smegenų pusrutuliuose asociacinių jungčių yra žymiai daugiau nei pas kitus žmones, tačiau jungčių tarp pusrutulių – mažiau. Todėl šiems žmonėms sunkiau susieti emocijas su elgesiu“, – pasakoja gydytojas.

Tačiau meilė, pasak specialisto, jokiu būdu nėra svetima autistams. Jeigu užsimezga šilti santykiai, jie padeda ir padrąsina. Autistams svarbu žinoti, kad kitas žmogus supranta jo jausmus. Būtent tada atsipalaiduoja vadinamieji „vidiniai kamščiai“, darosi lengviau priimti emocijas – tiek savo, tiek kitų žmonių“, – pabrėžia genetikas.

Apie autizmo požymių turinčios moters atsivėrimą jausmams ir pasakoja filmas „Apie kūną ir sielą“. Tačiau kartu prabyla universaliau – rodo žmogišką artumą, kurio mes visi kartais bijome, bet kuris mus gydo. Filmas laimėjo Berlyno kino festivalio „Auksinį lokį“, o Mariją suvaidinusi Alexandra Borbély buvo pripažinta geriausia šių metų Europos aktore.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kai lovoje ištinka netyčiukas... arba ką būtina žinoti apie ekstra tabletes

Yra daugybę diskusijų ir klausimų, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią įtaką jos daro moterų organizmui.

Vaida Kurpienė: kokia duona tinka toms, kurios rūpinasi savo figūra

Skani, kokybiška, subalansuota sudėtimi išsiskirianti duona – tinkama sveikuoliško mitybos raciono dalis, įsitikinusi Vaida Kurpienė.

Slapti dalykai, kurie gerokai patampo tavo nervus

Galbūt nustebsi sužinojusi, kas tave verčia kramtyti kruopščiai nudailintus nagus. Atskleidžiame slaptąsias streso priežastis ir siūlome būdus susigrąžinti prarastą gerą nuotaiką.

Kokią miego pozą rinktis, jei rytais jauti nugaros skausmus

Jei ryte atsikėlusi jauti nugaros skausmus, tai ženklas, kad miegi netinkama poza. Žinome, kontroliuoti savęs miego metu praktiškai neįmanoma - net jei užmigsi ant nugaros, greičiausiai atsibusi miegodama ant pilvo ar taip, kaip esi įpratusi. Tačiau labiausiai tavo nugarai kenkiančias pozas gali šiek tiek patobulinti!

Atviras pasakojimas: ką iš tiesų reiškia sirgti depresija

Būna ir taip – ieškai ligų savo fiziniame kūne, o serga, pasirodo, tai siela! Labai atviras pasakojimas apie būseną sergant depresija.

Apgaulingi Alzheimerio simptomai: kaip atskirti ankstyvuosius ligos požymius

Nors Alzheimerio liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau pastaruoju metu ji vis jaunėja. Žmonės simptomus pradeda jausti ir nuo 40 metų.

Idealiai riestas: 7 pratimai, kuriuos rekomenduoja gražiausio Instagram užpakaliuko savininkė

Jen Selter - tikrų tikriausia Instagramo žvaigždė, tituluojama gražiausio užpakaliuko savininke! Patikėk, tokios linijos - anaiptol ne gamtos dovana, o nuolatinis darbas sporto salėje. Gal ir gerai, m? Juk jeigu gali Jen, vadinasi galim ir mes!

Penki svarbūs simptomai, kuriuos išduoda tavo krūtys

Nenumok ranka, jei pastebėjai pakitimus krūtinės srityje. Tai gali būti pirmieji simptomai, kad metas susirūpinti savo sveikata ir kreiptis į specialistus.

7 atvejai, kuomet negalima užsiimti seksu

Reguliarus seksualinis gyvenimas teigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę tavo savijautą. Kaip sakoma viename anekdote: „Du kartai per savaitę - sveikatai, visi kiti - tavo malonumui“. Tačiau kai kuriais atvejais patartina susilaikyti.