Treneris Lietuvos vyrams: ar jau pamiršote, kas yra vyriškumas?

 (31)
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pastaraisiais dešimtmečiais vyriškumo samprata keičiasi kardinaliai ir visuomenėje dažnos diskusijos apie tai, kas vyriška, o kas moteriška, taip pat apie skirtingų lyčių pareigas. Medžioklės laikai jau praėjo, į karą eina irgi mažuma, tad dauguma vyrų savo tikslams vis rečiau naudoja fizinę jėgą, o išvaizdai skiria panašiai laiko, kiek ir moterys. Keičiasi ir įstatymai dėl skirtingų lyčių vaidmens visuomenėje, darbe bei šeimoje. Asmeninis treneris Dominykas Rukšėnas įsitikinęs, kad tikrų vyrų vis mažiau. Klausiame jo nuomonės, kas jam yra vyriškumas ir kokios tikro vyro pareigos.

Dominykai, sportas – tavo hobis ir gyvenimo būdas, esi treneris, dalyvauji kultūrizmo varžybose ir drąsiai demonstruoji savo raumenis. Ar sportas suteikia vyriškumo?

Nuo senovės vyras buvo suprantamas kaip fiziškai vizualiai bei juntamai stipresnė būtybė už moterį. Vyro pareigos visada buvo gebėti parnešti maisto šeimai, dirbti visus sunkiausius fizinius darbus, sukurti vietą gyvenimui, saugoti ir ginti saviškius nuo priešų ir įsibrovėlių. Šeima su juo turėjo jaustis saugi bei rami. Tam reikia daug jėgos, stiprybės. Mano manymu, tie patys bruožai ir instinktai vyrą apibūdinti turėtų ir dabar. Taigi, ar mažėja tikrų vyrų? Aš manau, kad taip. Sporto disciplina stiprina tiek kūną, tiek charakterį, todėl stiprus vyras gali geriau atlikti minėtas pareigas.

Apie tai, kad vyras turi sportuoti, liudija testosteronas, vyriškas hormonas, išsiskiriantis sportuojančiame kūne. Jeigu vyro kūnas jo negamina, negauna, jis nyksta. Testosteronas išsiskiria sunkiai fiziškai sportuojant – ne bėgimai ar kardio treniruotės, o svorių kilnojimas kartu su subalansuota mityba padidina jo kiekį. Testosteronas gaminamas iš cholesterolio, todėl turėtume valgyti maisto, kuriame gausu gerųjų riebalų.

Paneigsiu daugelio lietuvių nuomonę, kad alus – vyrų gėrimas. Iš tikrųjų vyro organizmas aluje esančias medžiagas atpažįsta kaip estrogenus (moteriškus hormonus). Ilgainiui vyrui nuo alaus ima platėti klubai, auga krūtinė ir mažėja lytinė funkcija.

Treneris Lietuvos vyrams: ar jau pamiršote, kas yra vyriškumas?
© Asmeninio albumo nuotr.

Bet ar vyriška nuolat demonstruoti savo raumenis?

Raumenų demonstravimas susijęs su tuo, kad sportas tapo mada. Abu šie dalykai yra geri - ir sportas, ir mada. Sportas yra geriau už tinginiavimą, rūkymą, gėrimą, narkotikų vartojimą. Mada yra geriau už stovėjimą vietoje, netobulėjimą, be to, padeda save realizuoti. Internetas yra pilnas raumeningų vyrų nuotraukų, moterų taip pat.

Kalbant apie vyrus, vien jau išdirbtas kūnas simbolizuoja, kad vyras stengėsi, sportavo, sveikai maitinosi, kad geba laikytis disciplinos, o ne gerti, rūkyti ir valgyti bet ką. Jeigu kas nors sugalvoja nufotografuoti ar įamžinti savo pokyčius, reiškia, kad kažkas tai vertina. Bet nuolatinis asmenukių viešinimas jau yra žavėjimasis savimi, o tai jau nėra vyriška.

Ar vyrą apibūdina jo pareigos ir finansinė padėtis?

Geras klausimas, be abejo, užimantys aukštas pareigas vyrai dabar atsakytų, kad taip, būtent, tai yra tikras vyriškumas. Bet aš manau, kad tik iš dalies, ir tik todėl, kad šiais laikais vyriškumas siejamas su geru atlyginimu, aukštomis pareigomis, vadovavimu. Bet kodėl tada turime tiek daug skyrybų atvejų, kai vyras užima geras pareigas ir daug uždirba, tačiau jo draugė ar žmona vis tiek turi meilužį.

Vyrai, aišku, tokiais atvejais linkę suversti kaltę moterims, tačiau ar bent vienas susimąsto, kam jai kitas, kam tas meilužis? Būtent, tai yra vyriškumo nebuvimas, visapusiškas susikoncentravimas tik ties savimi, savo darbu, pareigomis, - o kur vieta tavo moteriai? Tai tereiškia, kad kažkas kitas buvo vyriškesnis ir laimėjo medžioklę dėl tavo moters.

Taigi, aukštos pareigos tikrai yra didelis pliusas, bet nėra svarbiausias aspektas apibūdinant vyriškumą. Beje, šiais laikais nebeliko nei vyriškų nei moteriškų darbų - dėl gerų kulinarų, šokėjų, aktorių moterys eina iš proto, o ir pačios puikiai vadovauja ar atlieka anksčiau vyriškais laikytus darbus.

Treneris Lietuvos vyrams: ar jau pamiršote, kas yra vyriškumas?
© Asmeninio albumo nuotr.

Koks turėtų būti vyro požiūris į šeimą?

Rimtas. Tikro vyro šeimoje negali bet kas bet kada ateiti ir įvedinėti savo taisykles. Net jei ir atsitiko taip, kad vyras ir žmona išsiskyrė, tikras vyras ir toliau stengsis išlaikyti savo vaikus, nes tai yra jo nuosavybė, ją būtina saugoti ir globoti. Žinau tokių atvejų ir galiu drąsiai sakyti, va čia vyras.

Apskritai manau, kad vyro gebėjimas pasirūpinti savo šeima yra pagrindinis vyriškumo įrodymas. Be abejo, vyras privalo ją aprūpinti materialiai. Pinigai nėra svarbiausias dalykas šeimoje ir vyriškume, tačiau vyras turi gebėti išlaikyti savo šeimą.

O koks tikras vyras santykiuose? Kaip jis elgiasi su savo moterimi?

Moteris yra vyro atspindys. Elgtis su ja reiktų taip, kad jos norėtų visi, o jai reikėtų tik tavęs vieno. Paprasta populiari frazė, bet tai tiesa. Vyras turi mokėti spręsti problemas poroje - tiek psichologines, tiek materialias. Mes, vyrai, dažnai būname pernelyg užsiėmę kitais dalykais, tad pamirštame jausmus. Tokiu atveju apie juos dažniausiai kalbėti pradeda moteris. Mano patarimas - vietoj pasakymo „Ai, ką čia šneki, tikrai taip nėra” geriau ramiai išklausykime moterį, pagalvokime, ką praleidome ir pamiršome, ir tada tikrai pamatysime, kad tikrai kažką apleidome.

Kokios psichologinės savybės svarbiausios vyriškam charakteriui?

Visų pirma, labai svarbus tikslų turėjimas ir jų siekimas. Dažnas jaunuolis net nežino, ko nori. Visi procesai šiais laikais vyksta taip greitai, kad ilgailaikiai tikslai, reikalaujantys ilgo, nuoseklaus darbo, tiesiog apeinami.

Su tuo susijęs pasitikėjimas savimi. Pasitikėjimą suteikia veikla, kuri tau duoda norimą rezultatą. Tai - žinojimas, kad viskas, ką tu darai, yra gerai, kad tu kažką darai teisingai, kad tau daug kas pritaria, tave vertina. Kas labiausiai trukdo mūsų vyrams - bijojimas suklysti ir pats blogiausias dalykas vyrui, kuris simbolizuoja jo nepasitikėjimą savimi ir kompleksus - pavydas.

Kodėl pavydas, tavo supratimu, priešybė vyriškumui?

Tai - didžiausias vyro kompleksas. Pats žinau nemažai pavyzdžių, kai dėl pavydo vieni kitiems darbe ar asmeniniame gyvenime vyrai ima kvailai elgtis. Trenerio darbe pasitaiko situacijų, kai treniruojamų klienčių vyrai pavydi savo moterų. Ačiū Dievui, daugumos mano klienčių vyrai yra nepavydūs, suprantantys, kad jų moterys sportuoja tam, kad atrodytų gražesnės savo vyrui ir sau, todėl problemų nekyla, bet, neslėpsiu, yra buvę ir kurioziškų situacijų.

Pavyzdžiui, atvežęs merginą į sporto klubą vaikinas jos laukdavo mašinoje prie klubo, priėjus prie lango galėjai pamatyti, kaip rūksta dūmai pro langą iš automobilio, kol jo mergina baigia treniruotę, tikrai labai juokingai atrodo. Yra buvę atvejų, kai mergina ateina į treniruotę ir jos vaikinas seka iš paskos „sportuoti – stebėti“, kol nieko nepešęs palieka ramybėje. Taip, tai yra tam tikra kova už savo moterį, bet ne taip reikia kovoti. Per daug kontroliuoti ir nurodinėti moteriai negalima, nes tai ilgai nesitęsia. Pasitikinčiam savimi vyrui nereikia pavydėti savo moters, juk ji nuo gero vyro niekur nebėgs.

Ar pats jautiesi vyriškas? Kaip parodai savo vyriškumą?

Vyriškumo stengtis parodyti nereikia, jis yra arba nėra. Elgiantis dirbtinai ir apsimetinėjant atsiranda neigiamų pasekmių, kenčia ir pats vyras, ir jo santykiai. Nelengva pačiam save įvertinti šiuo aspektu, bet pagal pomėgius, užsiėmimus, bendravimą ir vertybes manau, kad esu pakankamai vyriškas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Slenka plaukai? Metas pasitikrinti savo kraują

Kankina lūžinėjantys nagai, pablyškusi oda ar staiga pradėję slinkti plaukai? Daugelis mano, kad pagrindinės to priežastys yra nuolatinis stresas, įtampa darbe ar miego trūkumas. Visa tai turi nemažai įtakos, tačiau dažniausiai priežastys yra kur kas gilesnės. Sveikatos specialistų teigimu, jaučiant šiuos simptomus vertėtų atkreipti dėmesį į kraujo būklę.

Intymios vietelės grožis - kas labiausiai kaitina vyrų geismą

Mūsuose vis dar gyvuojantis įsitikinimas, esą gražu tai, kas natūralu - retai kada pasitvirtina realybėje. Vyrai tikina, kad jiems patinka natūralus moters grožis, tačiau kuomet reikia rinktis, vis tik prioritetą teikia subtiliai pasidažiusioms merginoms. Lygiai tas pats ir su intymesniais klausimais: kalbame apie natūralumą, o iš tiesų...?

Štai kokia turėtų būti tavo pilvo apimtis, jei rūpiniesi savo sveikata

Įprasta manyti, kad riebalai - blogis, kuris ne tik gadina mūsų išvaizdą, bet ir kenkia sveikatai. Tačiau ar žinote, kad riebalai - viena iš pagrindinių mūsų organizmo maisto medžiagų, ir jie mums būtini?

Nustebsi sužinojusi, kas yra geriausias vitamino D šaltinis

Pastaruoju metu apie vitamino D naudą ir jo trūkumo pavojus kalbama kone kasdien. Jau bene kiekvienas žino, kad vitamino D deficitas gali sukelti tokias ligas, kaip depresija, peršalimas, astma, diabetas, osteoporozė, vėžiniai susirgimai.

Ką kiekviena turėtų žinoti apie higieninius paketus, tamponus ir kasdienius įklotus (1)

Neabejojame, tu labai atsakingai ir atidžiai renkiesi odos ir plaukų priežiūros priemones, – ir tai yra puiku! Tačiau ar lygiai tiek pat dėmesio skiri ir savo intymiosios srities higienai? O ši sritis ypač jautri, tad jai bet kas netiks – juk nenori nei infekcijų, nei sudirginimo. Kaip išsirinkti tai, kas geriausia?

Lengva, skani ir sveika mityba - apie veganizmą kalbamės su Vente Viteikaite

“Augalinė mityba išties labai įvairi – vien pieno įmanoma pasiruošti net keliolikos rūšių, – sako veganė, festivalio “Vegfest LT” organizatorė Ventė Viteikaitė. – Įkvėpimo galima semtis iš Azijos, Afrikos šalių virtuvių, Viduržemio jūros regione taip pat gausu daržovių patiekalų, net lietuviai turi daug tradicinių patiekalų, kurie yra vegetariški ar veganiški. Juk iki pat XX a. mėsa buvo laikoma prabangos dalyku – ją išgalėjo valgyti tik ponai.”

7 grožio patarimai: mažiau raukšlių, pigmentinių dėmių ir kitų odos problemų

Moksliniais tyrimais patvirtinta: tinkamas maistas gali padėti spręsti odos problemas – nuo aknės iki pernelyg greito senėjimo. Taigi oda ilgiau išliks jauna ir labiau švytės, jei laikysies šių gardžiai paprastų mitybos taisyklių.

Naudingos gudrybės toms, kurias nuolatos kankina nemiga

Didžiausia klaida, kurią darome prieš eidamos gulti: mes nesiruošiame naktiniam poilsiui pamažu. Kad organizmas nugrimztų į palaimingą snaudulį, jam reikia šiek tiek pagelbėti. Štai taip.

14 produktų, kurie ypatingai svarbūs tavo kepenims

Reta iš mūsų prisimena kepenis, kol jos veikia be sutrikimų. O juk būtent jos, bitės darbininkės, atlieka daugiau kaip šimtą įvairiausių funkcijų, perdirbdamos viską, ką suvalgome ir išgeriame. Kitaip tariant, kepenys – tai mūsų asmeninė filtravimo sistema, sugerianti viską, kas bloga, ir išleidžianti tik tai, kas gera.

5 atvejai, kai tave išgelbės įklotai

Be abejo, tu sprendi, naudoti tau kasdienius įklotus ar ne. Jokių griežtų nurodymų šiuo atžvilgiu nėra. Tačiau šiam patogiam išradimui būdinga nemenkų pranašumų. Štai penkios svarios priežastys rinktis kasdienius įklotus šiltuoju metų laiku.