Reklama

Pirmojo karto mitai: kada su nekaltybe atsisveikinti „normalu“

 (2)
Apie nekaltybės praradimą rašoma ir kalbama nuolat. Atliekami vis nauji tyrimai, kinta socialinės normos, keičiasi požiūris. Tai, kas seneliams ar tėvams buvo normalu, šiuolaikiniam jaunimui atrodo kaip visiškai atgyvenęs mąstymas. Kas gi šiandien yra „normalu“? Apklausos rodo, jog daugiau nei pusė merginų Lietuvoje nekaltybę praranda iki pilnametystės, o didžiausia pastarųjų dalis – vos septyniolikos. Ir dauguma nė kiek nesigaili!
© Shutterstock asociatyvi nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

PIRMAUJAME PASAULYJE

Iš tiesų, lyginant su kitomis šalimis, lietuvės nekaltybę praranda beveik anksčiausiai. Septyniolikos lytinį gyvenimą taip pat pradeda brazilės, vokietės, austrės, rusės ir dar keletas Lietuvos kaimynių. Tuo tarpu Malaizijoje ar Indonezijoje merginos su nekaltybe atsisveikina tik sulaukusios 23-ejų.

Nors prieš keletą dešimčių metų buvo didžiausia paleistuvystė pradėti lytinį gyvenimą iki santuokos, šiuo metu viskas apsivertė aukštyn kojomis. Daugelis nė kiek savęs negraužia, jog atsisveikina su skaistybe dar nesulaukusios pilnametystės. Yra ir tokių, kurios neatsimena amžiaus ir visai nesureikšmina šio fakto. Natūralu, mat didžioji dalis skaitytojų su pirmaisiais savo partneriais draugavo nuo 1-2 mėnesių (10 proc.) iki pusės metų ( 17 proc.).

Tiesa, visi moksliniai tyrimai tvirtina, jog praradus nekaltybę po 20-ies, merginos turi didesnę galimybę puoselėti sveikus, ilgai besitęsiančius santykius, kurie galėtų nuvesti prie santuokos. Be to, nekaltybę vėliau praranda tos merginos, kurios įgijo ar siekia aukštojo išsilavinimo bei gyveno aukštesnes pajamas gaunančiose šeimose. Žinoma, visur yra išimčių, tačiau diegiamos šeimos vertybės ir aplinka, kurioje formuojasi asmenybė, gali turėti labai didelės įtakos sprendžiant, kada atsiduoti kitam žmogui.

SKUBIOSIOS KONTRACEPCIJOS NAUJOVĖS

Apsaugos priemonės nekaltybės praradimo metu – labai opus klausimus. Dažnai merginos pirmojo karto bijo, jaudinasi, tad vartoja alkoholį, kad galėtų atsipalaiduoti. Deja, galvojant apie patį faktą pasimiršta galimos jo pasekmės. Pasak apklausos rezultatų, pirmųjų santykių metu nesisaugojo apie pusė visų porų. Panaši situacija Rusijoje, Latvijoje ir Estijoje, na o vakarų Europoje pirmų lytinių santykių metu kontraceptines priemones naudojo net daugiau kaip 70 proc. porų. Be abejo didžiausia įtaką tokiai situacijai daro prasta lytinio švietimo kokybė, vis dar manoma, kad kalba apie kontraceptines priemones skatina palaidą, neatsakingą gyvenimo būdą.

Pirmojo karto mitai: kada su nekaltybe atsisveikinti „normalu“
© Shutterstock asociatyvi nuotr.


Deja, tyrimai rodo priešingai – nei skubios, nei reguliarios kontracepcijos vartojimas nedidina nesaugių lytinių santykių ar lytiškai plintančių ligų. Priešingai – žinodamos apsisaugojimo būdus moterys elgiasi atsakingai ir kontroliuoja savo gyvenimą, išvengdamos nepageidaujamo nėštumo ir/ar lytiškai plinyančių ligų. Populiariausia apsaugos priemonė iki šiol išlieka prezervatyas (37 proc.), kuris apsaugo ne tik nuo pastojimo, bet ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Nuo gonorėjos prezervatyvai apsaugo iki 90 proc., nuo žmogaus papilomos viruso – 70 proc., o nuo herpeso 2-to tipo viruso – iki 92 proc.

Reikėtų pabrėžti, jog prezervatyvai negarantuoja šimtaprocentinio saugumo. Be to, dažnai vaikinai prezervatyvus užsideda tik prieš kulminaciją, tačiau rizika užsikrėsti ligomis ar pastoti išlieka visų lytinių santykių metu. Net ir turėdama tvirtą nuomonę, gali susidurti su įkalbinėjimais nesisaugoti, nes apsvaigusiems nuo alkoholio vaikinams kyla problemų su erekcija. Jei niekaip negalite susitarti, apsvarstykite kitas kontraceptines priemones, apsaugančias nuo nėštumo, o jeigu abu sutikote lengvabūdiškai rizikuoti, bet kitą rytą blaiviai įvertinote galimas pasėkmes – prisimink skubiąją kontracepciją.

Pirmojo karto mitai: kada su nekaltybe atsisveikinti „normalu“
© Shutterstock asociatyvi nuotr.

Visai neseniai vaistinėse pasirodė naujos kartos ellaOne skubiosios kontracepcijos tabletė, vartojama po nesaugaus lytinio akto, norint išvengti nėštumo. ellaOne veiklioji medžiaga ulipristalis, tai daug efektyviau nuo nepageidaujamo nėštumo apsauganti priemonė nei senesnės kartos levonorgestrelio preparatai.. Taigi, jeigu nori apsidrausti ir nesi tikra dėl lytinių santykių saugumo – tai kone vienintelė išeitis. Skubios kontracepcijos tabletė tiesiog turi būti išgerta kuo įmanoma greičiau po nesaugaus lytinio akto – tuomet rizika pastoti būna mažiausia. Tiesa, per dažnas piknaudžiavimas skubiąja kontracepcija nepatartinas, nes daug prieinamesni bei saugesni yra reguliarios kontracepcijos metodai, tad labiausiai tinkantį apsisaugimo būdą, atsižvelgiantį į amžių ir lytinių santykių dažnumą, gali rekomenduoti gydytojas ginekologas.

NEKALTYBĖS PRARADIMO MITAI

Pirmųjų santykių metu visada kraujuojama.

Tai dalinai mitas, mat plona ir elastinga jaunos merginos plėvė gali išsitempti ir nepažeisdama smulkiųjų kraujagyslių, tad santykių metų kraujo gali ir nebūti.

Pirmųjų santykių metu skausmą reikia iškęsti.

Visa eilė faktorių lemia merginos jaučiama skausmą pirmojo karto metu. Tai priklauso nuo jos susijaudinimo, partnerio elgesio, plėvės formos bei elastinugmo. Jei abu būsite tam pasirengę, tai neturėtų sukelti labai nemalonių pojūčių. Kitoms merginos jis nė nesiskiria nuo vėliau buvusių santykių. Tiesa, po lytinės brandos praėjus keleriems metams, nepažeista plėvė sustangrėja ir pirmasis kartas gali būti skausmingesnis.

Skaisti mergina negali pastoti.

Neapsigauk manydama, kad būdama skaisti ir mylėdamasi kitais būdais neturi galimybių pastoti. Spermatozoidai taip pat gali patekti į lytinius takus ir susijungti su kiaušialąste,tad mergystės plėvė nuo to neapsaugo.

Pirmųjų santykių metu visada plyšta mergystės plėvė.

Taip būna dažnai, tačiau tikrai ne visada. Mergystės plėvę galima pažeisti ir žymiai anksčiau, pavyzdžiui, netinkamai naudojant tamponus, sportuojant ar pan. Be to, jaunos merginos plėvė gali būti labai elastinga ir išsitempti.

Visiška meilė ir atsidavimas įmanomas tik pradėjus lytinį gyvenimą.

Vaikinai dažnai sako, jog nesijaučia tikra pora, jeigu su mergina neturi lytinių santykių. Deja, jeigu jūsų jausmai pašliję, lytinis gyvenimas gali tik trumpam atitolinti problemas, tačiau santykių neišgelbės. Gerai pagalvok, ar norėsi visą gyvenimą atsiminti tą vaikiną, su kuriuo ruošiesi prarasti nekaltybę.

Užsakymo nr.: PT_75910535

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Rytą verta pradėti nuo stiklinės vandens su citrina – mitas ar tiesa?

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima vandens diena. Apie jo naudą organizmui girdima išties daug – vandens privalumus vardija ir sveikos mitybos šalininkai, ir dietologai, ir gydytojai, bet ar tikrai apie vandenį jau žinome viską?

Nedarykite šių klaidų rinkdamosi saulės akinius

Specialistai neigia mitą, jog akinius nuo saulės reikia nešioti tik tada, kai mus šildyti pradeda jos spinduliai.

Kaip dirbti mažiau, bet kur kas produktyviau: 7 praktiniai patarimai

Mums labai patinka 76 metų Carlosas Slimas, antras pagal turtingumą pasaulio žmogus. Kodėl patinka? Ogi dėl to, kad siūlo darbo savaitę sumažinti iki trijų dienų, o darbo dieną pailginti iki 11 valandų. Juk skamba tikrai geriau nei nusibodusi rutina nuo 9 iki 18 val. laukiant nesulaukiant išeiginių, ar ne? Tačiau svarbiausia vis dėlto yra tai, kad visi darbo aplinkos ekspertai sutaria: niekada nėra per vėlu gerinti savo darbinio gyvenimo. Štai ką siūlo minėtieji ekspertai.

Pieno produktai: ar vertingi organizmui ir kada jų negalima vartoti?

Pieno produktai kenkia sveikatai ar visgi yra naudingi organizmui?

Alkoholikas šeimoje: ką daryti artimiesiems? (2)

Alkoholizmas – toli gražu ne atskiro žmogaus problema. Kai šeimoje yra alkoholikas, kitų šeimos narių gyvenimas dažniausiai priklauso nuo jo savijautos. Visi tik ir žiūri, ar jis gėrė, ar negėrė, kokia jo nuotaika, kada prasidės daugiadienis alkoholio vartojimas.

Mitybos specialistė: kaip sureguliuoti svorį be dietų ir sporto

Ką darome, kai norime sumažinti svorį? Griebiamės dietų – badaujame, vartojame tik vienos rūšies produktus, geriame liekninamąsias arbatas, valgome liesus produktus. Tačiau, deja, rezultatai dažnai nedžiugina. Kodėl?

Simptomai panašūs, bet nesumaišykite su depresija

Kai kamuoja prasta nuotaika, negali prisiversti išlipti iš lovos, užklumpa ligos ir nebegali žiūrėti į savo atvaizdą veidrodyje, natūraliai imi ieškoti įvairiausių priežasčių: gal man depresija, galbūt kalta prasta mityba, nuovargis, stresas, vitaminų trūkumas? Atsakymas gali būti labai paprastas – vitamino D deficitas.

Nesveikas ryšys: kūno ir smegenų ligos, kurios lydi viena kitą

Frazė „kūno ir smegenų ryšys“ skamba keistokai ir asocijuojasi su kokia nors meditacija. Tačiau mokslininkai jau senokai įrodė, kad psichikos ir fizinės ligos gali būti susijusios, net jei tas ryšys ir nėra akivaizdus.

Kaip padėti sau išlipti iš lovos ir pagerinti nuotaiką

Šiemet pavasaris neskuba ateiti, tačiau šiltesnės dienos primena, kad pavasaris – ne už kalnų. Ką daryti keičiantis metų laikui, kad neužkluptų pavasarinė depresija, pataria gyd. psichoterapeutė Gražina Sidorovienė.