Nustebsite, kiek kofeino kasdien gauname iš skirtingų produktų

 (1)
Nors tonizuoja ir kava, ir arbata, ir energiniai gėrimai, ir šokoladas, jų poveikis sveikatai – skiriasi. Taip teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. Rimantas Stukas, pristatęs kofeino turinčių produktų vartojimo ypatumų tyrimą.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Profesoriaus teigimu, visi žino apie tonizuojantį arbatos, kavos, šokolado, energinių poveikį. Tačiau kai kurie iš jų kenkia sveikatai.

„Dažnai manoma, kad arbata turi daugiau kofeino nei kava. Taip, jei kalbame apie 100 gramų arbatžolių ir tiek pat kavos. Bet jei apie puodelį, kofeino ir fiziologiškai aktyvių medžiagų koncentracija bus mažesnė nei kavos, ypač mūsų pamėgtos plikytos.

Apie arbatos poveikį galėtume kalbėti išskirtinai teigiamai. Tačiau to nepasakytume apie kavą ar energinius gėrimus. Iš vienos pusės, kofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, kvėpavimą ir kraujotaką, gerina psichinį ir fizinį darbingumą, bet jis taip pat gali didinti arterinį kraujospūdį, turėti įtakos miego sutrikimams, virškinimo sistemos diskomfortui, kai kurių ligų formavimuisi (pavyzdžiui, įprastiniai keturi ar daugiau puodelių per dieną gali tapti rizikos susirgti II tipo cukriniu diabetu priežastimi) ir pan. Besaikis vartojimas turi savo grėsmių“, – sako prof. R. Stukas.

Atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvoje daugiausia kofeino vaikai, paaugliai bei suaugusieji suvartoja gerdami kavą. Vaikai ir paaugliai su kava gauna kofeino tik 10 proc. mažiau negu suaugusieji. Tai galbūt ne visai laukti rezultatai.

„Labiausiai suaugusių (62 proc.) mėgstama užplikoma, o 40 proc. vaikų bei paauglių labiau pripažįsta kitų rūšių kavą („Americano“, tirpią, šaltą, „Trys viename“ ir kt.). Vidutiniškai per mėnesį suaugusieji suvartoja 61, o vaikai ir paaugliai – net 25 puodelius maltos užplikomos kavos.

Antroje vietoje pagal suvartojimą yra arbata. 75 proc. suaugusių, 64 proc. vaikų ir paauglių per dieną vidutiniškai išgeria po 2 puodelius juodos, žalios, matės ar šaltos arbatos.

Kolos rūšies gėrimai labiau paplitę tarp vaikų ir paauglių (58 proc.) nei tarp suaugusiųjų (25 proc.), šokoladas panašiai tarp abiejų grupių (atitinkamai 78 proc. ir 91 proc.). 9 proc. vaikų ir paauglių (ir perpus mažiau suaugusių) kofeino gauna iš energinių gėrimų“, – informuoja prof. R. Stukas.

Neatskleistas mastas

Pasak profesoriaus, nors tikėtasi priešingai, tyrimo rezultatai parodė, kad vaikai ir paaugliai, palyginti su kitomis Europos šalimis, energinių gėrimų suvartoja ne daugiau. Tačiau šis tyrimas atskleidė iki šiol Lietuvoje neakcentuotą problemą – daugiausia kofeino vaikai ir paaugliai, kaip ir suaugusieji, gauna gerdami kavą (daugiau nei 69 proc. nuo bendro iš visų produktų gauto kofeino kiekio).

„Vaikai ir paaugliai su kava gauna kofeino tik 10 proc. mažiau negu suaugusieji. Tyrimo rezultatai parodė, kad kavos vartojimo mastas tarp jų praktiškai neatsilieka nuo suaugusiųjų. Tai galbūt ne visai laukti rezultatai. Tikėtasi, kad daugiausia bus suvartojama energinių gėrimų.

O Lietuvoje tiek suaugusiųjų, tiek vaikų ir paauglių suvartojamas energinių gėrimų kiekis, palyginti su kitomis Europos šalimis, nėra didelis. Tačiau vertindami juos, mes turime kalbėti ne apie kofeiną, kuris nėra didžiausia problema. Pavojingiausias yra suminis kitų medžiagų, esančios energiniuose gėrimuose, poveikis“, – įsitikinęs R. Stukas.

Kofeinas produktuose, www.vvsb.lt nuotr.
Kofeinas produktuose, www.vvsb.lt nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Slenka plaukai? Metas pasitikrinti savo kraują

Kankina lūžinėjantys nagai, pablyškusi oda ar staiga pradėję slinkti plaukai? Daugelis mano, kad pagrindinės to priežastys yra nuolatinis stresas, įtampa darbe ar miego trūkumas. Visa tai turi nemažai įtakos, tačiau dažniausiai priežastys yra kur kas gilesnės. Sveikatos specialistų teigimu, jaučiant šiuos simptomus vertėtų atkreipti dėmesį į kraujo būklę.

Intymios vietelės grožis - kas labiausiai kaitina vyrų geismą

Mūsuose vis dar gyvuojantis įsitikinimas, esą gražu tai, kas natūralu - retai kada pasitvirtina realybėje. Vyrai tikina, kad jiems patinka natūralus moters grožis, tačiau kuomet reikia rinktis, vis tik prioritetą teikia subtiliai pasidažiusioms merginoms. Lygiai tas pats ir su intymesniais klausimais: kalbame apie natūralumą, o iš tiesų...?

Štai kokia turėtų būti tavo pilvo apimtis, jei rūpiniesi savo sveikata

Įprasta manyti, kad riebalai - blogis, kuris ne tik gadina mūsų išvaizdą, bet ir kenkia sveikatai. Tačiau ar žinote, kad riebalai - viena iš pagrindinių mūsų organizmo maisto medžiagų, ir jie mums būtini?

Nustebsi sužinojusi, kas yra geriausias vitamino D šaltinis

Pastaruoju metu apie vitamino D naudą ir jo trūkumo pavojus kalbama kone kasdien. Jau bene kiekvienas žino, kad vitamino D deficitas gali sukelti tokias ligas, kaip depresija, peršalimas, astma, diabetas, osteoporozė, vėžiniai susirgimai.

Ką kiekviena turėtų žinoti apie higieninius paketus, tamponus ir kasdienius įklotus (1)

Neabejojame, tu labai atsakingai ir atidžiai renkiesi odos ir plaukų priežiūros priemones, – ir tai yra puiku! Tačiau ar lygiai tiek pat dėmesio skiri ir savo intymiosios srities higienai? O ši sritis ypač jautri, tad jai bet kas netiks – juk nenori nei infekcijų, nei sudirginimo. Kaip išsirinkti tai, kas geriausia?

Lengva, skani ir sveika mityba - apie veganizmą kalbamės su Vente Viteikaite

“Augalinė mityba išties labai įvairi – vien pieno įmanoma pasiruošti net keliolikos rūšių, – sako veganė, festivalio “Vegfest LT” organizatorė Ventė Viteikaitė. – Įkvėpimo galima semtis iš Azijos, Afrikos šalių virtuvių, Viduržemio jūros regione taip pat gausu daržovių patiekalų, net lietuviai turi daug tradicinių patiekalų, kurie yra vegetariški ar veganiški. Juk iki pat XX a. mėsa buvo laikoma prabangos dalyku – ją išgalėjo valgyti tik ponai.”

7 grožio patarimai: mažiau raukšlių, pigmentinių dėmių ir kitų odos problemų

Moksliniais tyrimais patvirtinta: tinkamas maistas gali padėti spręsti odos problemas – nuo aknės iki pernelyg greito senėjimo. Taigi oda ilgiau išliks jauna ir labiau švytės, jei laikysies šių gardžiai paprastų mitybos taisyklių.

Naudingos gudrybės toms, kurias nuolatos kankina nemiga

Didžiausia klaida, kurią darome prieš eidamos gulti: mes nesiruošiame naktiniam poilsiui pamažu. Kad organizmas nugrimztų į palaimingą snaudulį, jam reikia šiek tiek pagelbėti. Štai taip.

14 produktų, kurie ypatingai svarbūs tavo kepenims

Reta iš mūsų prisimena kepenis, kol jos veikia be sutrikimų. O juk būtent jos, bitės darbininkės, atlieka daugiau kaip šimtą įvairiausių funkcijų, perdirbdamos viską, ką suvalgome ir išgeriame. Kitaip tariant, kepenys – tai mūsų asmeninė filtravimo sistema, sugerianti viską, kas bloga, ir išleidžianti tik tai, kas gera.

5 atvejai, kai tave išgelbės įklotai

Be abejo, tu sprendi, naudoti tau kasdienius įklotus ar ne. Jokių griežtų nurodymų šiuo atžvilgiu nėra. Tačiau šiam patogiam išradimui būdinga nemenkų pranašumų. Štai penkios svarios priežastys rinktis kasdienius įklotus šiltuoju metų laiku.