Netikėtas faktorius, kuris gali lemti, ar ateityje turėsi vaikų

© Unsplash/Suhyeon Choi

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Daugelis mūsų augdamos svajoja vieną dieną tapti mamomis. Net jei planuoji tai ne dabar, o kada nors tolimesnėje ateityje, vis tiek tikiesi, jog vieną dieną turėsi šeimą.

Deja, realybėje ši svajonė išsipildo anaiptol ne visiems. Lietuvoje kas šešta pora susiduria su vienomis ar kitomis vaisingumo problemomis. Medikų teigimu, po 10-15 metų vaisingumo problemų turės kas trečia pora.

Yra daugybė įvairių priežasčių, dėl kurių tu ar tavo partneris negalite tapti tėvais: policistinių kiaušidžių sindromas, pernelyg mažas spermatozoidų kiekis, kiaušintakių nepratekamumas ir kt. Tačiau neseniai Kanados McGill universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuris aptiko dar vieną faktorių, galintį daryti įtaką tavo vaisingumui: kokio amžiaus buvo tavo mama, kai ji tave pagimdė.

Šis tyrimas buvo paskelbtas leidinyje „Human Reproduction Journal“. Jo metu išanalizuoti daugiau nei 43 000 moterų duomenys. Pastebėta, kad nemažai vaikų neturinčių moterų savo laiku gimė vyresnio amžiaus mamoms. Beje, jokio panašaus ryšio tarp dukrų vaisingumo ir vyresnio tėvų amžiaus pastebėta nebuvo.

Beveik 20% moterų, gimusių mamoms, kurioms tuo metu buvo daugiau nei 30 metų, neturi vaikų. Tiesa, nėra aišku, ar tai buvo sąmoningas jų pasirinkimas, ar problemos su vaisingumu. Vis dėlto tai sudarė prielaidas teorijai, kad vyresnių mamų dukros turi genetinę problemą, kuri ir užkerta kelią pastojimui.

Gera naujiena – ši galima genetinė problema vis dar nėra moksliškai įrodyta. Tai pripažįsta ir McGill universiteto tyrėjai: „Mes nežinome, ar vaikų neturėjimas buvo sąmoningas tirtų moterų pasirinkimas“, tačiau pažymi, kad šis faktorius buvo labai aiškiai pastebimas ir nuosekliai kartojosi.

Antra vertus, ar ši teorija iš tiesų turi mokslinį pagrindą, paaiškės jau per artimiausius kelis dešimtmečius. Juk vis vėliau gimdančių moterų sparčiai daugėja ne tik Vakarų Europoje, bet ir Lietuvoje. 2015 m. vidutinis gimdančių lietuvių amžius buvo 29,5 metų, o vidutinis pirmąjį vaiką gimdančių moterų amžius buvo 27,1 metai. Per šį dešimtmetį padvigubėjo 35 -39 metų gimdyvių (nuo 18,9 iki 35,2 tūkstančiui moterų). Kai po dvidešimt ar trisdešimt metų jau šių mamų dukros susidurs su vaisingumo problemomis, tuomet ir bus aišku, ar mokslininkai buvo teisūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kai lovoje ištinka netyčiukas... arba ką būtina žinoti apie ekstra tabletes

Yra daugybę diskusijų ir klausimų, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią įtaką jos daro moterų organizmui.

Vaida Kurpienė: kokia duona tinka toms, kurios rūpinasi savo figūra

Skani, kokybiška, subalansuota sudėtimi išsiskirianti duona – tinkama sveikuoliško mitybos raciono dalis, įsitikinusi Vaida Kurpienė.

Slapti dalykai, kurie gerokai patampo tavo nervus

Galbūt nustebsi sužinojusi, kas tave verčia kramtyti kruopščiai nudailintus nagus. Atskleidžiame slaptąsias streso priežastis ir siūlome būdus susigrąžinti prarastą gerą nuotaiką.

Kokią miego pozą rinktis, jei rytais jauti nugaros skausmus

Jei ryte atsikėlusi jauti nugaros skausmus, tai ženklas, kad miegi netinkama poza. Žinome, kontroliuoti savęs miego metu praktiškai neįmanoma - net jei užmigsi ant nugaros, greičiausiai atsibusi miegodama ant pilvo ar taip, kaip esi įpratusi. Tačiau labiausiai tavo nugarai kenkiančias pozas gali šiek tiek patobulinti!

Atviras pasakojimas: ką iš tiesų reiškia sirgti depresija

Būna ir taip – ieškai ligų savo fiziniame kūne, o serga, pasirodo, tai siela! Labai atviras pasakojimas apie būseną sergant depresija.

Apgaulingi Alzheimerio simptomai: kaip atskirti ankstyvuosius ligos požymius

Nors Alzheimerio liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau pastaruoju metu ji vis jaunėja. Žmonės simptomus pradeda jausti ir nuo 40 metų.

Idealiai riestas: 7 pratimai, kuriuos rekomenduoja gražiausio Instagram užpakaliuko savininkė

Jen Selter - tikrų tikriausia Instagramo žvaigždė, tituluojama gražiausio užpakaliuko savininke! Patikėk, tokios linijos - anaiptol ne gamtos dovana, o nuolatinis darbas sporto salėje. Gal ir gerai, m? Juk jeigu gali Jen, vadinasi galim ir mes!

Penki svarbūs simptomai, kuriuos išduoda tavo krūtys

Nenumok ranka, jei pastebėjai pakitimus krūtinės srityje. Tai gali būti pirmieji simptomai, kad metas susirūpinti savo sveikata ir kreiptis į specialistus.

7 atvejai, kuomet negalima užsiimti seksu

Reguliarus seksualinis gyvenimas teigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę tavo savijautą. Kaip sakoma viename anekdote: „Du kartai per savaitę - sveikatai, visi kiti - tavo malonumui“. Tačiau kai kuriais atvejais patartina susilaikyti.