Liga, kuri įtraukia vis daugiau merginų: kai valgymo sutrikimai pasiglemžia gyvenimą

Jos jaučiasi išskirtinės. Vadina viena kita “Anomis” (plg., “anoreksija”). Susitikusios savo slaptose interneto svetainėse diskutuoja, kaip išgyventi dieną su šimtu kalorijų, kaip paruošti varškėčius be miltų bei kiaušinių ir apgauti gydytojus.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kova su kalorijomis — jų gyvenimo prasmė ir esmė. Jos keliasi paryčiais, kad spėtų dar kartelį pasportuoti ir be vargo padaro 50 atsispaudimų remdamosi į žemę vien rankų krumpliais. Suvalgiusios obuolį pasveria graužtuką, kad tiksliau apskaičiuotų suvartotas kalorijas.

Kalbėdamos visada stovi, nes stovint per valandą sudega maždaug 8 kalorijomis daugiau nei sėdint. Dar kelias kalorijas galima sudeginti viduržiemį vaikštant atlapotu paltu. Ant svarstyklių jos lipa po keletą kartų per dieną. Tačiau net ir sverdamos 35 kilogramus jaučiasi beviltiškai storos. “Anoreksija — ne liga, o gyvenimo būdas!” — drąsina viena kitą.

Tuo tarpu jų likimo draugės bulimikės su maistu kovoja be atodairos jį naikindamos. It skėrių būrys, įsisukęs į javų lauką, jos kemša viską iš eilės. Kiaušiniai, dešra, tortas, sūris, silkė, pora batonų — visa tai kilogramas po kilogramo dingsta jų skrandyje, kad po pusvalandžio atsidurtų unitaze. Maistas tampa bulimikių religija ir vieninteliu malonumu.

Apie anoreksiją ir bulimiją yra girdėjęs tikriausiai kiekvienas. Tačiau daugelis tebemano, kad tai — tik kvailas jaunystės kaprizas.

Deja. Ir anoreksija, ir bulimija yra rimtos psichikos ligos, kurias gali išgydyti tik specialistai. Kaip reta pavojingos ligos, nes nė vienai psichikos ligai nėra būdingas toks mirtingumas kaip anoreksijai. Pasak Valgymo sutrikimų centro (VSC) gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės, Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį valgymo sutrikimais serga vis daugiau merginų, nors pasaulyje padėtis šiek tiek stabilizavosi.

Kodėl būtent man?

Rūpintis išvaizda normalu. Apie 80 procentų moterų prisipažįsta, jog yra bent jau mėginusios laikytis dietų. Kodėl vienoms tai praeina be jokių padarinių, kitoms virsta rimta liga? Ir kodėl vienos tampa bulimikėmis, o kitos — anoreksikėmis? Mokslininkai kol kas negali tiksliai atsakyti į šiuos klausimus.

Tiriant monozigotinius dvynius nustatyta, jog polinkis sirgti šia liga gali būti paveldėtas: jei vienas iš dvynių susirgo, tikimybė, kad susirgs ir kitas, padidėja iki 50 procentų. Spėjama, jog esama ir biologinių priežasčių — mokslininkai randa pokyčių smegenyse, tik dar negali pasakyti, ar jie lemia anoreksiją, ar atsiranda dėl jos. Ne mažiau svarbūs psichologinio pobūdžio sutrikimai: nemeilė sau, negebėjimas savęs vertinti tokios, kokia esi.

Anoreksijos atveju neretai trokštama likti mažu vaiku. Tai gali nulemti, pavyzdžiui, vaikystėje patirta seksualinė prievarta: mergaitei tiesiog pasąmonėje užsifiksuos, kad moterimi būti pavojinga. Beje, pernelyg didelė tėvų meilė, globėjiškumas taip pat gali padaryti meškos paslaugą.

Antra vertus, tai — aukštos kartelės ligos. Perfekcionizmas, noras viską daryti tobulai, skatina siekti ir tobulo kūno. Tokios moterys trokšta kontroliuoti padėtį, įrodyti sau, jog yra stiprios bei valingos.

Anoreksija ir bulimija — dar ne viskas

Amerikiečių gydytojas Stevenas Bratmanas prabilo apie dar vieną mitybos sutrikimą: apie ortoreksiją (liet. k. — “tinkamas apetitas”). Šia liga sergantieji pernelyg rūpinasi maisto kokybe. Jie baiminasi ne nutukti, o užteršti kūną kenksmingais produktais, todėl atsisako bet kokio nesveiko maisto.

Australų VSC (valgymo sutrikimų centro) direktorės Amandos Jordan tikinimu, 30 procentų australių kenčia dėl nespecifinių valgymo sutrikimų: jos atsisako tam tikrų grupių produktų, valgo tik namie, mieste, svečiuose, tik iki 18 valandos. Jei nėra jų maisto, įpročių vergės puola į paniką.

Bijodamos, kad dėl nežinomo maisto pastorės, jos gali ištisus metus rytais srėbti avižinę košę, o vakare gerti tik morkų sultis. Kitos be paliovos blaškosi nuo vieno kraštutinumo prie kito, bandydamos viso pasaulio dietas ir desperatiškai ieškodamos pačios pačiausios.

Gydytojos Aušros Jauniškytės teigimu, šie sutrikimai kol kas Lietuvoje nelaikomi ligomis, tačiau niekas nežino, kaip gali nutikti rytoj.

Ne visos liesos ligotos

Dabar labai madinga iškart paskelbti nuosprendį: jei liesa, — vadinasi, anoreksikė arba bulimikė. Na, kam taip skubėti?

Princesė Diana neslėpė sirgusi bulimija. Švedijos princesė Viktorija taip pat prisipažino vaikystėje patyrusi trumpalaikę anoreksiją. O štai australei Mary Donaldson, ištekėjusiai už Danijos princo, žurnalistai anoreksiją diagnozavo nė nelaukę jos prisipažinimo. Mat mergina prieš vedybas numetė apie 10 kilogramų svorio.

Tokio pat nuosprendžio sulaukė ir prieš vestuves palieknėjusios Ispanijos princo Felipe sužadėtinė žurnalistė L.Ortiz Rocasolano, ir Norvegijos princo sužadėtinė Mette Marit, ir dainininkė Britney Spears, ir aktorės Christina Ricci bei Calista Flochart. Apie tai, kad visos manekenės — anorektikės jau ir užsiminti banalu.

Ir štai kaip perkūnas iš giedro dangaus trinkteli San Paulo (Brazilija) universiteto mokslininkų tyrimo išvada: 88 procentai tirtų manekenių nėra išsekusios iš bado, jų organizme rasta pakankamai riebalų. Tad gal neskubėkime kabinti etikečių, palikime gydytojams teisę nustatyti diagnozę. Kad gyvenimu džiaugtųsi tokios kaip COSMO skaitytoja Diana. “Mane tai siutina, — prisipažįsta ši 51 kilogramą sverianti mergina. — Jau spėjau susitaikyti, kad visą vaikystę mane vadino džiūsna ir gysla, tačiau dabar tapau dar ir psichikos ligone. O juk valgau ne mažiau nei kiti.”

Pasitikrink!

Atsakyk į šiuos klausimus “Taip” arba “Ne”, ir sužinosi, ar tau nėra kilę valgymo sutrikimų problemų.

- Jauti, kad nekontroliuoji savo valgymo?

- Per pastaruosius tris mėnesius tavo svoris pakito daugiau nei 6 kilogramais?

- Manai esanti per stora, nors aplinkiniai sako, jog esi plona?

- Galima sakyti, kad maistas — labai svarbi tavo gyvenimo dalis?

- Sukeli sau vėmimą bijodama priaugti svorio?

- Tavo svoris labai mažas, t.y. kūno masės indeksas (svoris/ūgis m2) mažesnis negu 17,5?

Jei bent į du klausimus atsakei “Taip”, gali būti, jog sergi nervine anoreksija ar bulimija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

5 atvejai, kai tave išgelbės įklotai

Be abejo, tu sprendi, naudoti tau kasdienius įklotus ar ne. Jokių griežtų nurodymų šiuo atžvilgiu nėra. Tačiau šiam patogiam išradimui būdinga nemenkų pranašumų. Štai penkios svarios priežastys rinktis kasdienius įklotus šiltuoju metų laiku.

Ginekologė įspėja: dėl šių priežasčių intymios infekcijos gali atsinaujinti (1)

Gyvenime yra dalykų, kuriuos darome per daug nesusimąstydamos. Pavyzdžiui, renkamės apatines kelnaites rytais. Tai toks natūralus veiksmas, kad greičiausiai net negalėtum pasakyti, kokios spalvos kelnaites šiandien mūvi. Tiesa?

Kokie požymiai išduoda, kad tavo organizmui trūksta vitamino B12

Skirtingai nuo vitamino D, kurį gali pagaminti mūsų organizmas, B12 į organizmą gali patekti tik per išorinius šaltinius. B12 yra svarbi maistinė medžiaga, kurią organizmas naudoja DNR sintezei, nervų ir kraujo ląstelių gamybai, jis aprūpina organizmą deguonimi. O jei organizmui trūksta deguonies, nuolat jausi nuovargį, kad ir kiek valandų miegosi.

Jaunos merginos istorija: nekaltybę praradau du kartus

Jei pameni, visai neseniai rašėme apie 21 metų Laurą, kuriai buvo nustatytas Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser sindromas arba kitaip - itin reta makšties patologija, kuomet makštis tiesiog nesusiformuoja.

Masažistas iš Egipto atskleidė, kokias klaidas darome kovodamos su celiulitu

Pasirodę pirmieji saulės spinduliai visoms moterims kasmet primena – atėjo laikas ruoštis suknelių ir sijonų sezonui! Vis dėlto, pasiruošimas gali ir nebūti toks džiuginantis kaip už lango šviečianti saulė.

Natūralios arbatos, kurios skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo

Lieknėti gurkšnojant gardžią arbatą būtų puiku! Panašiai kaip lieknėti gulint ant sofos ir žiūrint televizorių. Tik kyla logiškas klausimas: ar tai įmanoma?

7 efektyviausi pratimai norinčioms dailesnių kūno linijų

Jei esi iš tų merginų, kurioms kantrybės sporto salėje užtenka tik 20 minučių, tuomet mūsų paruošti sporto pratimai tau tikrai tiks ir patiks. O ir į sporto salę eiti nereikės - pratimus galėsi atlikti namuose.

Seksas per mėnesines - kodėl verta tai išbandyti kiekvienai (2)

Kuomet COSMO skaitytojų klausėmė, ką jos mano apie seksą „tomis dienomis“, net 54% merginų anoniminėje apklausoje tarė TAIP! Ir skubame nuraminta tas, kurios nė karto to nebandė: kraujai upeliais tikrai nebėga, tad jei pergyveni būtent dėl to – tikrai neverta.

Liga, kuri įtraukia vis daugiau merginų: kai valgymo sutrikimai pasiglemžia gyvenimą

Jos jaučiasi išskirtinės. Vadina viena kita “Anomis” (plg., “anoreksija”). Susitikusios savo slaptose interneto svetainėse diskutuoja, kaip išgyventi dieną su šimtu kalorijų, kaip paruošti varškėčius be miltų bei kiaušinių ir apgauti gydytojus.

Mirtina kova su kalorijomis: niekas neįsivaizduoja, kokia buvau laiminga sverdama 35 kilogramus

Pasaulį jau kelis dešimtmečius krečia lieknumo karštinė. Neatsilaikėme prieš ją ir mes. Nors negailestinga kova su kalorijomis kartais baigiasi mirtimi.