Kruvinos dienos: kaip anais laikais moterys susitvarkydavo su mėnesinėmis

 (138)
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Per tūkstančius metų rašytos istorijos dešimtyse įvairių kultūrų žmonės nepaliko praktiškai jokios informacijos apie tai, kaip moterims pavykdavo susitvarkyti su mėnesinių sukeltais nepatogumais. Tačiau pradėkime nuo to, kad mėnesinės anksčiau ir dabar – tai visiškai skirtingi reiškiniai. Visų pirma todėl, kad reguliarus ciklas buvo greičiau retenybė, nei norma. Dėl prastos mitybos ir vitaminų trūkumo moterims sutrikdavo hormonų pusiausvyra, dėl to sutrikdavo ir mėnesinių ciklas. Jei moteris visai išsekdavo, mėnesinės jai apskritai nutrūkdavo.

Tamponai ir Senovės Egiptas

Labai dažnai internete galima rasti informacijos apie tai, kad tamponai buvo naudojami dar Senovės Egipte. Apie tai užsimenama ir kalbant apie „medicinos tėvą“ Hipokratą: jis neva yra užsiminęs apie nedidelius medinius pagaliukus, apvyniotus minkštu linu, kuriuos moterys kišdavosi į makštį.

Dr. Helen King, kuri daug metų tyrinėja mėnesinių istoriją, tvirtina, kad originalios Hipokrato citatos taip niekas ir nerado, o šį mitą savo reklaminėse kampanijose plačiai naudojo garsūs prekės ženklai, gaminantys moterų asmens higienos priemones. Tą patį galima pasakyti ir apie informaciją, esą tamponai buvo naudojami Senovės Egipte ir Graikijoje. O štai oficialūs duomenys, kad Senovės Romos gyventojos prie apatinių drabužių prisitvirtindavo sugeriančius medvilninius įklotus – pasitvirtino.

Viduramžiai

Jei į klausimą, ką darė moterys per mėnesines iki pat XIX amžiaus, reikėtų atsakyti vienu žodžiu, jis būtų: „nieko“. Didžioji dauguma Europos gyventojų nedėvėjo apatinio trikotažo, tad ir tvirtinti audinio skiaučių nebuvo prie ko. Žinoma, būdavo ir išimčių. Alternatyvus metodas turtingosioms buvo medžiaginiai „įklotai“, kurie buvo tvirtinami tarp kojų specialiu diržu, o šis savo ruožtu buvo tvirtinamas aplink juosmenį. Pavyzdžiui, mums yra žinoma, kad Anglijos karalienė Elžbieta turėjo tris juodo šilko diržus. „Civilizuotos“ moterys savo higiena rūpinosi įsikišdamos į makštį audinio skiautes, kad pristabdytų kraujoplūdį. Bet dauguma moterų tiesiog palikdavo kraują natūraliai tekėti. Jei tikėsime įrašais, tai nieko per daug nestebindavo.

Šio klausimo ekspertė Laura Klosterman Kidd išanalizavo 17 moterų dienoraščių ir laiškų su rekomendacijomis, ką susipakuoti į kelionę. Juose ji neaptiko jokių užuominų apie priemones, kurios galėtų bent kiek palengvinti moters gyvenimą per mėnesines.

1800 metai

Niekas nepasikeitė. Vokiečių gydytojas 1899 metais rašė: „Tai visiškai atgrasu – kruvinti savo marškinius, ir po to dėvėti juos nuo keturių iki aštuonių dienų, juk tai lengvai gali sukelti infekcijas.“

Taip, kai kurios moterys iš tiesų naudodavo „mėnesinių skiautes“ bet didžioji dalis moterų negalėjo sau leisti tokios prabangos. Beje, „tomis dienomis“ moterims buvo draudžiama dirbti fabrikuose, ypač maisto pramonėje – manyta, kad jos gali apnuodyti produktus.

1900 metai

Apatiniai drabužiai buvo tvirtinami prie vadinamojo higieninio diržo. Pirmoji reklama, demonstruojanti vienkartines servetėles, JAV atsirado 1888 metais. Iki to laiko bet kokia reklama, kurioje buvo užsimenama apie mėnesines, laikyta tabu. Produktas nepatraukė pirkėjų dėmesio ir greitai jo gamyba buvo nutraukta.

1920 metai

Moterys vis dar naudojo higieninį diržą, bet jau sutiko naudoti ir vienkartinius įklotus. Medicinos seserys per Pirmąjį pasaulinį karą atrado specialaus medicininio popieriaus sugeriančias savybes – jis buvo naudojamas sugerti kraują iš atvirų žaizdų, bet puikiai sugerdavo ir mėnesinių kraują. Įkvėpta šios idėjos korporacija „Kimberly Clark“ išrado „Kotex“ – pirmąsias vienkartines mėnesinių servetėles.

1930 metai

Atsirado pirmieji tamponai su kartoniniu aplikatoriumi. 1934 m. bendrovė „Tampax“ pristatė rinkoje savo produktą. Jį rekomenduota naudoti tik ištekėjusioms moterims, nes buvo manoma, kad tamponai tinka tik toms moterims, kurios jau prarado nekaltybę.

1940 metai

Karas, moterims tenka daug judėti, nėra laiko trikdžiams. Taip atsiranda pirmasis tamponas be aplikatoriaus. Laikotarpiu nuo 1936 iki 1943 m. tamponų naudojimas išaugo penkis kartus.

1950 metai

Laikas vėl atsisuko atgal. Ir vėl higieninis diržas, apie mėnesines nė žodžio. Moterys privalo tylėti apie šį nesmagų savo gyvenimo laikotarpį, tačiau mėnesinių metu jos negali atsisakyti buities darbų.

1960 metai

Medžiaginiai įklotai, kuriuos galima skalbti. Visi kovos už moterų teises metai beveik nepakeitė požiūrio į mėnesines.

1970 metai

Atsiranda pirmieji priklijuojami įklotai! Tai įvyko 1972 m., o netrukus JAV leista juos reklamuoti.

1980 metai

Išrasti pirmieji itin daug skysčio sugeriantys tamponai su plastikiniais aplikatoriais, kuriuos patogu įsikišti į makštį. Šiuo pačiu laikotarpiu užfiksuota gan reta, bet vis dėlto pasitaikanti toksinio šoko sindromo problema, nuo kurios mirė 84 moterys. 1985 m. per televiziją pirmą kartą nuskamba Tas Žodis – „Mėnesinės“.

1990 metai

Skrendam! Atsirado įklotai su sparneliais.

2010 metai

Pirmą kartą rinkoje pasirodo toks dalykas, kaip menstruacijų taurelė. Nors pirmosios taurelės atsirado dar ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, antrajame mūsų amžiaus dešimtmetyje jos vėl grįžta į madą. Jų populiarumą lemia ekonominiai, ekologiniai ir kiti privalumai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kai lovoje ištinka netyčiukas... arba ką būtina žinoti apie ekstra tabletes

Yra daugybę diskusijų ir klausimų, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią įtaką jos daro moterų organizmui.

Vaida Kurpienė: kokia duona tinka toms, kurios rūpinasi savo figūra

Skani, kokybiška, subalansuota sudėtimi išsiskirianti duona – tinkama sveikuoliško mitybos raciono dalis, įsitikinusi Vaida Kurpienė.

Slapti dalykai, kurie gerokai patampo tavo nervus

Galbūt nustebsi sužinojusi, kas tave verčia kramtyti kruopščiai nudailintus nagus. Atskleidžiame slaptąsias streso priežastis ir siūlome būdus susigrąžinti prarastą gerą nuotaiką.

Kokią miego pozą rinktis, jei rytais jauti nugaros skausmus

Jei ryte atsikėlusi jauti nugaros skausmus, tai ženklas, kad miegi netinkama poza. Žinome, kontroliuoti savęs miego metu praktiškai neįmanoma - net jei užmigsi ant nugaros, greičiausiai atsibusi miegodama ant pilvo ar taip, kaip esi įpratusi. Tačiau labiausiai tavo nugarai kenkiančias pozas gali šiek tiek patobulinti!

Atviras pasakojimas: ką iš tiesų reiškia sirgti depresija

Būna ir taip – ieškai ligų savo fiziniame kūne, o serga, pasirodo, tai siela! Labai atviras pasakojimas apie būseną sergant depresija.

Apgaulingi Alzheimerio simptomai: kaip atskirti ankstyvuosius ligos požymius

Nors Alzheimerio liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau pastaruoju metu ji vis jaunėja. Žmonės simptomus pradeda jausti ir nuo 40 metų.

Idealiai riestas: 7 pratimai, kuriuos rekomenduoja gražiausio Instagram užpakaliuko savininkė

Jen Selter - tikrų tikriausia Instagramo žvaigždė, tituluojama gražiausio užpakaliuko savininke! Patikėk, tokios linijos - anaiptol ne gamtos dovana, o nuolatinis darbas sporto salėje. Gal ir gerai, m? Juk jeigu gali Jen, vadinasi galim ir mes!

Penki svarbūs simptomai, kuriuos išduoda tavo krūtys

Nenumok ranka, jei pastebėjai pakitimus krūtinės srityje. Tai gali būti pirmieji simptomai, kad metas susirūpinti savo sveikata ir kreiptis į specialistus.

7 atvejai, kuomet negalima užsiimti seksu

Reguliarus seksualinis gyvenimas teigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę tavo savijautą. Kaip sakoma viename anekdote: „Du kartai per savaitę - sveikatai, visi kiti - tavo malonumui“. Tačiau kai kuriais atvejais patartina susilaikyti.