Krūties vėžį išgyvenusios moters vyras: didžiausia klaida buvo slėpti ligą nuo kitų

Asociatyvi nuotr.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kauno rajone gyvenančio Kazio gyvenimą prieš 8 metus supurtė žinia apie mylimai žmonai diagnozuotą krūties vėžį. Šiuo metu į 7–ą dešimtį perkopęs vyras tikina, kad išgyvenant visą ligos pragarą padarė vieną didelę klaidą – kartu su žmona stengėsi kiek įmanoma nuslėpti ligą ir atsiriboti nuo kitų žmonių. Pora buvo įsitikinusi, kad liga jau yra ir tarsi nuosprendis.

Visgi 3 vaikus užauginę ir jau 4 anūkus turintys kauniečiai džiaugiasi gyvenimu ir ruošiasi krūties vėžiui skirtą spalio mėnesį sutikti Kaune vyksiančiame paramos bėgime „Pink run su BENU“. Artėjant renginiui Kazys sutiko pasidalinti savo išgyvenimais ir tikisi, kad jie padės ne vienai šeimai lengviau išgyventi ligą.

Kaip atsitiko, kad žmonai buvo aptiktas krūties vėžys?

Visai paprastai. Tiesiog žmona nusprendė pasinaudoti vykstančiomis programomis ir ligoninėje nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Ji tyrimą darėsi pavasarį, o jo metu buvo aptiktas nedidelis darinys. Tačiau gydytojai negalėjo pasakyti ar tai vėžinis darinys. Po 4 mėnesių atliko pakartotinį tyrimą ir jau buvo 90 proc. tikimybė, kad tai piktybinis krūties vėžys. Darinys buvo gerokai išaugęs.

Ar baisus buvo stebėjimo ir laukimo periodas?

Man nebuvo. Tiesą sakant aš apie tai nieko nežinojau. Žmona pasakė tik po antro tyrimo. Tad jai turėjo būti tikrai neramu, bet šių jausmų nė karto neišdavė ir aš nesupratau, kad kažkas ne taip.

Visgi ir po antro tyrimo tiek gydytojai, tiek mes dar turėjome abejonių. Mums nesinorėjo tikėti, kad jau viskas. Apie ligą mažai ką žinojome, atrodė, kad čia tiesiog nuosprendį išrašė mums ir viskas. Gydytojai taip pat vis tikslino ir atlikinėjo naujus tyrimus. Galiausiai abejonių neliko ir buvo paskirta operacija.

Kaip sekėsi apie žinią pranešti vaikams?

Tuo metu dukra gyveno užsienyje ir kaip tik laukėsi. Pasitarėme, kad jai geriau nesakyti, kad nesijaudintų. Žmona net operaciją nukėlė, nuvyko pas dukrą pasirodyti, kad gerai jaučiasi, kol dar neprasidėjo gydymas. Dukra apie ligą sužinojo tik po gimdymo, kai jau ir žmona buvo atgavusi jėgas, ataugo plaukai. Vyresniajam sūnui, kuris gyvena Lietuvoje pasakėme gana greitai. Netrukus pranešėme ir kartu namuose dar gyvenusiam jaunėliui. Buvo sunku, bet kartu kalbėjomės apie ligą, ateitį ir ką reikės daryti. Dabar galiu pasakyti, kad mes buvome nusiteikę kur kas blogesniam scenarijui, nei buvo iš tikrųjų.

O kaip su kitais artimaisiais?

Ilgą laiką apie ligą niekas be vaikų ir nežinojo. Na dar darbe, nes visgi biuletenyje įrašytas buvo ligos kodas ir nesunku sužinoti, kas po juo slepiasi. Tad kai kurios kolegės ir susižinojo. Stengėmės, kad žmonos liga niekam į akis nekristų. Iškart pirkome perukus, kitaip bandėme maskuotis. Sunku atsakyti kodėl, bet tada nenorėjome, kad kiti žinotų. Stengėmės užsidaryti ir su liga kovoti patys, nors ir nelabai ką apie ją žinojome. Skaitėme informaciją internete, bet ten ji dažnai labai blogai nuteikianti, konsultavomės su gydytojais, jie atsakydavo į klausimus nuo a iki z. Morališkai tuo metu jautėmės labai blogai. Tiesiog žlugę. Bet ligą pavyko įveikti ir per porą metų atsitiesėme.

Ar dabar neatrodo, kad klydote užsisklęsdami?

Atrodo. Pradėjome atviriau su visais kalbėtis, raginti kitus pasisakyti. Paaiškėjo, kad ir pažįstamų tarpe ne vienas gyvena su onkologinėmis ligomis ir tikrai, kalbantis pasidarė daug lengviau. Iš kitų sulaukėme daug naudingos informacijos, paramos ir patarimų. Jie tikrai būtų labai pravertę tomis sunkiausiomis dienomis. Galiausiai atradome ir įvairias sergančius vienijančias draugijas, kur vyksta daug susitikimų, mokymų ar tiesiog susirinkimų pasikalbėti. Dabar tai, kaip elgėmės, atrodo kvaila, bet tada tiesiog nežinojome ką daugiau daryti. Viskas atrodė itin baisiai.

Ne paslaptis, kad išgirdus, jog žmogus serga tokia liga daugelis pasimeta ir nebežino apie ką kalbėtis. Ką patartumėte sakyti sergančiai?

Nieko ypatingo kalbėti su sergančia nėra. Tikrai nėra būtina kalbėti apie pačią ligą. Blogiausia - tai dejuoti ir gailėti. Deja, bet būna, kad kas nors prasitaria, kad jo pažįstamas sirgo ir numirė. Tai tiesiog sugadina nuotaiką kelioms savaitėms į priekį. Nedarykite taip, net nereikia kalbėti apie kitus sergančius.

Tiesiog kalbėkite apie gyvenimą, naujienas, orą ir viską, apie ką kalbėdavote ankščiau. Jei moteris norės, ji apie ligą ir sunkumus ar skaudulius papasakos pati. Tiesiog ignoruokite ligą ir smagiai pasiplepėkite, pajuokaukite, papolitikuokite.

Ar kreipėtės pats patarimų, kaip elgtis, kaip bendrauti dar sunkiausiu, gydymo metu?

Tariausi su gydytoju, bet iš esmės elgiausi pagal nuojautą. Tiesiog su žmona visada buvome labai artimi. Ir gydymo metu niekas nepasikeitė. Stengdavausi visada būti šalia, jei tik nereikia dirbti, būdavau kartu. Vaikai taip pat stengėsi padėti kiek galėjo. Nors pati chemoterapija buvo tikras pragaras - kartais buvo neaišku, ar žmona ištemps seansą, bet visada likome kartu, kad ir kaip kartais atrodė viskas beviltiška. Ieškojome stiprybės ir bažnyčioje, eidavome į mišias, kai sveikata leisdavo.

O kaip dabar sekasi Jums?

Džiaugiamės gyvenimu. Viskas jau lyg ir praeityje. Tiesiog nuolat tikrinamės ar liga neatsinaujino. O daugiau gyvename, dirbame, džiaugiamės anūkais ir stengiamės būti aktyvūs ir visur dalyvaujantys. Štai ir „Pink run su BENU“ bėgimo vėl nepraleisime, tikrai įveiksime bent 5 kilometrus ir pasidžiaugsime kitų žmonių draugija.

Spalio 1 d. – rožinio kaspino bėgimas

Kauno Rotušės aikštėje vyks tradicinis, ketvirtus metus organizuojamas rožinio kaspino paramos bėgimas „Pink Run su BENU“. Rožine atributika pasipuošusi minia siekia atkreipti dėmesį į krūties vėžio ligą. Dalyviai taip pat aktyviai aukoja su krūties vėžiu kovojančioms moterims. Už surinktą paramą sergančioms moterims bus skiriama reabilitacija sanatorijoje. Dalyviai gali bėgti 5 ar 10 kilometrų distancijas miesto centre.
Daugiau informacijos - pinkrun.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Slenka plaukai? Metas pasitikrinti savo kraują

Kankina lūžinėjantys nagai, pablyškusi oda ar staiga pradėję slinkti plaukai? Daugelis mano, kad pagrindinės to priežastys yra nuolatinis stresas, įtampa darbe ar miego trūkumas. Visa tai turi nemažai įtakos, tačiau dažniausiai priežastys yra kur kas gilesnės. Sveikatos specialistų teigimu, jaučiant šiuos simptomus vertėtų atkreipti dėmesį į kraujo būklę.

Intymios vietelės grožis - kas labiausiai kaitina vyrų geismą

Mūsuose vis dar gyvuojantis įsitikinimas, esą gražu tai, kas natūralu - retai kada pasitvirtina realybėje. Vyrai tikina, kad jiems patinka natūralus moters grožis, tačiau kuomet reikia rinktis, vis tik prioritetą teikia subtiliai pasidažiusioms merginoms. Lygiai tas pats ir su intymesniais klausimais: kalbame apie natūralumą, o iš tiesų...?

Štai kokia turėtų būti tavo pilvo apimtis, jei rūpiniesi savo sveikata

Įprasta manyti, kad riebalai - blogis, kuris ne tik gadina mūsų išvaizdą, bet ir kenkia sveikatai. Tačiau ar žinote, kad riebalai - viena iš pagrindinių mūsų organizmo maisto medžiagų, ir jie mums būtini?

Nustebsi sužinojusi, kas yra geriausias vitamino D šaltinis

Pastaruoju metu apie vitamino D naudą ir jo trūkumo pavojus kalbama kone kasdien. Jau bene kiekvienas žino, kad vitamino D deficitas gali sukelti tokias ligas, kaip depresija, peršalimas, astma, diabetas, osteoporozė, vėžiniai susirgimai.

Ką kiekviena turėtų žinoti apie higieninius paketus, tamponus ir kasdienius įklotus (1)

Neabejojame, tu labai atsakingai ir atidžiai renkiesi odos ir plaukų priežiūros priemones, – ir tai yra puiku! Tačiau ar lygiai tiek pat dėmesio skiri ir savo intymiosios srities higienai? O ši sritis ypač jautri, tad jai bet kas netiks – juk nenori nei infekcijų, nei sudirginimo. Kaip išsirinkti tai, kas geriausia?

Lengva, skani ir sveika mityba - apie veganizmą kalbamės su Vente Viteikaite

“Augalinė mityba išties labai įvairi – vien pieno įmanoma pasiruošti net keliolikos rūšių, – sako veganė, festivalio “Vegfest LT” organizatorė Ventė Viteikaitė. – Įkvėpimo galima semtis iš Azijos, Afrikos šalių virtuvių, Viduržemio jūros regione taip pat gausu daržovių patiekalų, net lietuviai turi daug tradicinių patiekalų, kurie yra vegetariški ar veganiški. Juk iki pat XX a. mėsa buvo laikoma prabangos dalyku – ją išgalėjo valgyti tik ponai.”

7 grožio patarimai: mažiau raukšlių, pigmentinių dėmių ir kitų odos problemų

Moksliniais tyrimais patvirtinta: tinkamas maistas gali padėti spręsti odos problemas – nuo aknės iki pernelyg greito senėjimo. Taigi oda ilgiau išliks jauna ir labiau švytės, jei laikysies šių gardžiai paprastų mitybos taisyklių.

Naudingos gudrybės toms, kurias nuolatos kankina nemiga

Didžiausia klaida, kurią darome prieš eidamos gulti: mes nesiruošiame naktiniam poilsiui pamažu. Kad organizmas nugrimztų į palaimingą snaudulį, jam reikia šiek tiek pagelbėti. Štai taip.

14 produktų, kurie ypatingai svarbūs tavo kepenims

Reta iš mūsų prisimena kepenis, kol jos veikia be sutrikimų. O juk būtent jos, bitės darbininkės, atlieka daugiau kaip šimtą įvairiausių funkcijų, perdirbdamos viską, ką suvalgome ir išgeriame. Kitaip tariant, kepenys – tai mūsų asmeninė filtravimo sistema, sugerianti viską, kas bloga, ir išleidžianti tik tai, kas gera.

5 atvejai, kai tave išgelbės įklotai

Be abejo, tu sprendi, naudoti tau kasdienius įklotus ar ne. Jokių griežtų nurodymų šiuo atžvilgiu nėra. Tačiau šiam patogiam išradimui būdinga nemenkų pranašumų. Štai penkios svarios priežastys rinktis kasdienius įklotus šiltuoju metų laiku.