Kodėl detoksikacijos dietos iš tiesų ne tokios geros, kaip kalbama

 (1)
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš visų dietinės mitybos teorijų, kurios buvo populiarios per pastaruosius 20 metų, tik viena išlaikė tvirtas pozicijas. Detoksikacijos dieta tiesiog užvaldė besiliekninančiųjų pasaulį ir yra laikoma būtinybe, jei nori būti sveika.

Jos šalininkų teigimu, dėl šiuolaikinio gyvenimo nesaikingumo žmones kamuoja antsvoris, virškinimo, odos problemos, nuovargis bei kiti negalavimai. Prastas maistas, užteršta aplinka, nesveiki įpročiai skatina kauptis nuodingąsias medžiagas, kurios kenkia visam organizmui. Tik tobula dieta, kuri iš tikrųjų išplauna organizmą, gali padėti išvengti jų daromos žalos. Remiantis šia teorija prirašyta tūkstančiai knygų, prikurta papildų bei natūralių gydymo metodų – dietų pramonininkai klestėte klesti.

Abejonės dėl pranašumų

Pasak ekspertų, bandymai išvalyti vidų – tuščias laiko bei pinigų švaistymas. O toks drastiškas būdas kaip bado dietos tiesiog neveiksmingas ir gali būti daug pavojingesnis sveikatai nei atsitiktinis persivalgymas greito maisto restorane.

Detoksikacijos dietos visiškai nepagrįstos mokslo. Tai – nesveikas mados dalykas. Ši idėja kiek mistiška, nes siejama su Rytų religijų propaguojamu pasninku organizmui išvalyti. Tačiau organizmas ir taip puikiai šalina nuodingąsias medžiagas. Tarkim, kasdien suvartojame mirtiną dozę kofeino, bet liekame gyvi, nes kepenys jį suskaldo ir pašalina su išmatomis. Jokia Naujojo amžiaus dieta nepajėgi įveikti pagrindinių fiziologinių procesų.

Daržovės irgi toksiškos

Vidutinio laipsnio detoksikacijos programoje rekomenduojama pirmąsias dienas misti vien salotomis, vaisiais, gerti vandens, sulčių, o paskui 5 ar daugiau dienų valgyti tik šviežių ar garintų daržovių, vaisių, riešutų, grūdų, žuvies. Dažniausiai reikalaujama nevartoti kviečių produktų, raudonos mėsos, kavos, alkoholio.

Vargu ar tokia mityba gali teikti naujų jėgų. Pirma, netiesa, kad vaisiai ir daržovės, skirtingai nei mėsa ir žuvis, beveik neturi toksinų: iš tikrųjų kopūstuose, svogūnuose jų gausu, o mėsoje ir žuvyje beveik nėra. Beje, mėsos ir žuvies baltymai kaip tik padeda skaidyti natūralius toksinus.

Mokslininkų teigimu, jei laikantis bado dietos geriama daug sulčių, gali padaugėti cholesterolio. O meduje ir vaisių sultyse esantis cukrus skatina labai mažo tankio lipoproteinų gamybą. Lipoproteinai – žalingi riebalai, kurie gali užkimšti labai mažai valgančių žmonių kraujagysles.

Šalutinis poveikis

Sumažinus energijos iki 955,56 kcal gali prasidėti galvos skausmai, apimti silpnumas. Tikinama, kad pirmosiomis badavimo dienomis tai natūrali organizmo reakcija į nuodingųjų medžiagų šalinimą. Iš tikrųjų yra kitaip: jeigu skauda galvą, vadinasi, kažkas negerai. 9 atvejais iš 10 galvą maudžia dėl ūmaus ir stipraus gliukozės kiekio sumažėjimo kraujyje. Be to, prasideda ketozė, t.y. paspartėja ketonų (jie išsiskiria skylant riebalams) gamyba, kurios šalutinis poveikis – blogas burnos kvapas.

Nepatartina per dažnai taikyti detoksikacijos dietas: specialistai rekomenduoja tai daryti kartą per mėnesį. Kai badaujama dažnai, svoris krinta, tačiau kai grįžtama prie normalios mitybos, silpnėja raumenų jėga, tonusas. Raumenys susideda iš baltymų, o jei valgiaraštyje jų per mažai, sutrinka raumenų ląstelių veikla. Net ir miegant, kai nieko nevalgome, organizmas ima skaidyti raumenų baltymus – jie paverčiami maistu smegenims. Tad jeigu badauji keletą dienų, dar ilgai jusi žalingų padarinių.

Užburtas ratas

Svoris, kurio atsikratei badaudama, paprastai greitai grįžta. Iš pradžių netenki skysčių, o po detoksikacijos dietos pradėjusi normaliai maitintis atgauni ankstesnį riebalų kiekį, tik jo jau sunkiau atsikratyti.

Maiste yra daug kitų medžiagų, kurios būtų nuodingos, jeigu kauptųsi organizme. Bet mes turime kepenis – jos nuodingąsias medžiagas skaido ir pašalina su išmatomis. Vadinasi, teiginys, esą turime laikytis dietos, kad organizmas atsikratytų toksinų, - visiškas prasimanymas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Rytą verta pradėti nuo stiklinės vandens su citrina – mitas ar tiesa?

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima vandens diena. Apie jo naudą organizmui girdima išties daug – vandens privalumus vardija ir sveikos mitybos šalininkai, ir dietologai, ir gydytojai, bet ar tikrai apie vandenį jau žinome viską?

Nedarykite šių klaidų rinkdamosi saulės akinius

Specialistai neigia mitą, jog akinius nuo saulės reikia nešioti tik tada, kai mus šildyti pradeda jos spinduliai.

Kaip dirbti mažiau, bet kur kas produktyviau: 7 praktiniai patarimai

Mums labai patinka 76 metų Carlosas Slimas, antras pagal turtingumą pasaulio žmogus. Kodėl patinka? Ogi dėl to, kad siūlo darbo savaitę sumažinti iki trijų dienų, o darbo dieną pailginti iki 11 valandų. Juk skamba tikrai geriau nei nusibodusi rutina nuo 9 iki 18 val. laukiant nesulaukiant išeiginių, ar ne? Tačiau svarbiausia vis dėlto yra tai, kad visi darbo aplinkos ekspertai sutaria: niekada nėra per vėlu gerinti savo darbinio gyvenimo. Štai ką siūlo minėtieji ekspertai.

Pieno produktai: ar vertingi organizmui ir kada jų negalima vartoti?

Pieno produktai kenkia sveikatai ar visgi yra naudingi organizmui?

Alkoholikas šeimoje: ką daryti artimiesiems? (2)

Alkoholizmas – toli gražu ne atskiro žmogaus problema. Kai šeimoje yra alkoholikas, kitų šeimos narių gyvenimas dažniausiai priklauso nuo jo savijautos. Visi tik ir žiūri, ar jis gėrė, ar negėrė, kokia jo nuotaika, kada prasidės daugiadienis alkoholio vartojimas.

Mitybos specialistė: kaip sureguliuoti svorį be dietų ir sporto

Ką darome, kai norime sumažinti svorį? Griebiamės dietų – badaujame, vartojame tik vienos rūšies produktus, geriame liekninamąsias arbatas, valgome liesus produktus. Tačiau, deja, rezultatai dažnai nedžiugina. Kodėl?

Simptomai panašūs, bet nesumaišykite su depresija

Kai kamuoja prasta nuotaika, negali prisiversti išlipti iš lovos, užklumpa ligos ir nebegali žiūrėti į savo atvaizdą veidrodyje, natūraliai imi ieškoti įvairiausių priežasčių: gal man depresija, galbūt kalta prasta mityba, nuovargis, stresas, vitaminų trūkumas? Atsakymas gali būti labai paprastas – vitamino D deficitas.

Nesveikas ryšys: kūno ir smegenų ligos, kurios lydi viena kitą

Frazė „kūno ir smegenų ryšys“ skamba keistokai ir asocijuojasi su kokia nors meditacija. Tačiau mokslininkai jau senokai įrodė, kad psichikos ir fizinės ligos gali būti susijusios, net jei tas ryšys ir nėra akivaizdus.

Kaip padėti sau išlipti iš lovos ir pagerinti nuotaiką

Šiemet pavasaris neskuba ateiti, tačiau šiltesnės dienos primena, kad pavasaris – ne už kalnų. Ką daryti keičiantis metų laikui, kad neužkluptų pavasarinė depresija, pataria gyd. psichoterapeutė Gražina Sidorovienė.