Ko nereikėtų daryti prieš lankantis pas ginekologą?

Kiekvienai moteriai kartą per metus patartina apsilankyti pas ginekologą. Atrodytų, ko čia bijoti – juk apžiūra netgi nėra skausminga. Ir vis dėlto vargu ar rastume moterį, kuriai patikrinimas ginekologo kabinete nekeltų nė menkiausio streso. Kaip pasiruošti apžiūrai ir ko vis dėlto tikėtis? COSMO skuba atsakyti į visus nekuklius tavo klausimus!
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar reikia skusti gaktos plaukus?
NE! Tavo intymi šukuosena jokios įtakos apžiūrai neturi. Tiesa, nerekomenduojama eiti pas ginekologą netrukus po depiliacijos ar ką tik nusiskutus plaukelius – sudirgusi, paraudusi oda gali būti ir kai kurių infekcijų požymis, taigi kad patvirtintų arba atmestų diagnozę gydytojas tikriausiai rekomenduos ateiti tau kitą kartą.

Ar reikia apsiprausti?
TAIP! Tačiau jokiu būdu nenukreipk į lytinius organus tiesioginės dušo srovės, kad neišplautum paprastai ten esančių bakterijų ir laboratorijoje galėtų ištirti tavo makšties florą. Taigi pakaks įprastai apsiprausti po dušu ar vonioje. Jei eini pas ginekologą po darbo – prieš eidama į apžiūrą tą vietą švelniai brūkštelėk vandeniu suvilgyta servetėle.

Ar galima turėti lytinių santykių prieš apžiūrą?
NE! Pageidautina – netgi 2–3 dienas prieš apžiūrą susilaikyti nuo lytinių santykių. Makštyje likę spermos ar lubrikanto dalelės gali iškreipti tyrimų parodymus.

Ar prieš pat einant pas ginekologą galima eiti į tualetą?
TAIP! Ginekologinės apžiūros metu tavo šlapimo pūslė turėtų būti tuščia, todėl jei jauti bent menkiausią poreikį – būtinai prieš eidama pas gydytoją užsuk į tualetą. Tada ir tu patogiau jausiesi kai gydytojas spustelės tavo pilvą, ir apžiūra bus efektyvesnė.

Ar svarbu, kuriuo ciklo metu planuoju eiti pas ginekologą?
TAIP! Planinei apžiūrai geriausia tiks pirmosios dienos po mėnesinių. Tuo metu imunitetas šiek tiek nusilpsta ir galima lengviau aptikti net ir kol kas ne itin išreikštas infekcijas. Be to, šiuo ciklo metu atlikti gimdos kaklelio tyrimai laikomi patikimiausiais.

Ar galima prieš apžiūrą gerti vaistų?
Ir TAIP, ir NE. Viskas priklauso nuo to, kokius vaistus ir kokiu tikslu vartoji. Pavyzdžiui, jei kaip tik dabar baigei antibiotikų kursą – vizitą verčiau nukelk 2–3 savaitėms. Tas pats rekomenduotina pavartojus hormoninių vaistų. Bet jei prieš keletą dienų išgėrei tabletę nuo galvos skausmo – tyrimams tai įtakos neturės. Tiesa, jei sergi lėtine liga ir vaistus tenka vartoti nuolat, vizito neatidėliok, tik būtinai pasakyk gydytojui apie vartojamus preparatus.

Ar ginekologas gali kišti pirštus į išangę?
TAIP! Vidaus lytinių organų patikrinimas čiuopimo būdu atliekamas įkišus pirštą (arba du pirštus) į makštį arba išangę – pastaruoju būdu dažniausiai tiriamos lytinių santykių dar neturėjusios merginos, kad apžiūros metu nebūtų pažeista mergystės plėvė. Svarbiausia – atsipalaiduok ir nebijok, tai nėra skausminga.

Ar ginekologas gali čiupinėti krūtis?
TAIP! Viena iš ginekologinės apžiūros dalių – krūtų patikrinimas. Jei ginekologas apčiuops įtartinų darinių ar pastebės kitų nukrypimų nuo normos – veikiausiai nusiųs tave konsultacijai pas mamologą.

Ar reikia baimintis atvirai kalbėti?
NE! Neturėtum kuklintis atsakydama į klausimą, kaip saugaisi nėštumo, kiek lytinių partnerių turėjai, ar esi sirgusi LPL ligomis ir pan. Kištis į tavo asmeninį gyvenimą, stebėtis ar atvirai moralizuoti ginekologas neturi teisės. Tiesa, visai kas kita kalbai pakrypus apie tavo sveikatą. Jei ginekologas mato, kad tavo pasirinktas kontracepcijos būdas tau netinka ar dažna lytinių partnerių kaita turi įtakos tavo sveikatai, įspėti tave apie galimas grėsmes – jo pareiga. Bet vis dėlto jei manai, kad ginekologas elgiasi netaktiškai ar tavo nuomonė su jo pozicija nesutampa (pvz. esi natūralaus šeimos planavimo šalininkė, o jis bando tau įpiršti kontraceptines tabletes, arba atvirkščiai) – visada turi teisę nueiti ir savo problemas aptarti su kitu gydytoju.

Sveikata

Rytą verta pradėti nuo stiklinės vandens su citrina – mitas ar tiesa?

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima vandens diena. Apie jo naudą organizmui girdima išties daug – vandens privalumus vardija ir sveikos mitybos šalininkai, ir dietologai, ir gydytojai, bet ar tikrai apie vandenį jau žinome viską?

Nedarykite šių klaidų rinkdamosi saulės akinius

Specialistai neigia mitą, jog akinius nuo saulės reikia nešioti tik tada, kai mus šildyti pradeda jos spinduliai.

Kaip dirbti mažiau, bet kur kas produktyviau: 7 praktiniai patarimai

Mums labai patinka 76 metų Carlosas Slimas, antras pagal turtingumą pasaulio žmogus. Kodėl patinka? Ogi dėl to, kad siūlo darbo savaitę sumažinti iki trijų dienų, o darbo dieną pailginti iki 11 valandų. Juk skamba tikrai geriau nei nusibodusi rutina nuo 9 iki 18 val. laukiant nesulaukiant išeiginių, ar ne? Tačiau svarbiausia vis dėlto yra tai, kad visi darbo aplinkos ekspertai sutaria: niekada nėra per vėlu gerinti savo darbinio gyvenimo. Štai ką siūlo minėtieji ekspertai.

Pieno produktai: ar vertingi organizmui ir kada jų negalima vartoti?

Pieno produktai kenkia sveikatai ar visgi yra naudingi organizmui?

Alkoholikas šeimoje: ką daryti artimiesiems? (2)

Alkoholizmas – toli gražu ne atskiro žmogaus problema. Kai šeimoje yra alkoholikas, kitų šeimos narių gyvenimas dažniausiai priklauso nuo jo savijautos. Visi tik ir žiūri, ar jis gėrė, ar negėrė, kokia jo nuotaika, kada prasidės daugiadienis alkoholio vartojimas.

Mitybos specialistė: kaip sureguliuoti svorį be dietų ir sporto

Ką darome, kai norime sumažinti svorį? Griebiamės dietų – badaujame, vartojame tik vienos rūšies produktus, geriame liekninamąsias arbatas, valgome liesus produktus. Tačiau, deja, rezultatai dažnai nedžiugina. Kodėl?

Simptomai panašūs, bet nesumaišykite su depresija

Kai kamuoja prasta nuotaika, negali prisiversti išlipti iš lovos, užklumpa ligos ir nebegali žiūrėti į savo atvaizdą veidrodyje, natūraliai imi ieškoti įvairiausių priežasčių: gal man depresija, galbūt kalta prasta mityba, nuovargis, stresas, vitaminų trūkumas? Atsakymas gali būti labai paprastas – vitamino D deficitas.

Nesveikas ryšys: kūno ir smegenų ligos, kurios lydi viena kitą

Frazė „kūno ir smegenų ryšys“ skamba keistokai ir asocijuojasi su kokia nors meditacija. Tačiau mokslininkai jau senokai įrodė, kad psichikos ir fizinės ligos gali būti susijusios, net jei tas ryšys ir nėra akivaizdus.

Kaip padėti sau išlipti iš lovos ir pagerinti nuotaiką

Šiemet pavasaris neskuba ateiti, tačiau šiltesnės dienos primena, kad pavasaris – ne už kalnų. Ką daryti keičiantis metų laikui, kad neužkluptų pavasarinė depresija, pataria gyd. psichoterapeutė Gražina Sidorovienė.