Kokią įtaką vardas daro tavo gyvenimui

 (2)
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mes dvigubai dažniau nei vyrai domimės vardo reikšmėmis. Gal todėl, kad esame linkusios mistifikuoti kiekvieną faktą degdamos noru patvirtinti savo dieviškąją prigimtį? Apmaudu: racionalistų teigimu, vardas — ne dangaus malonė, o tiesiog socialinė būtinybė diferencijuoti individus. Ir vis dėlto ką slepia šis raidžių derinys — be to, kad kadaise jis patiko tavo tėvams?

Socialinė vardo reikšmė didžiulė: vien jį išgirdę galime spėti žmogaus tautybę, kilmę, tikėjimą. Įrodyta: tas pats vardas daugeliui žmonių sukelia panašių asociacijų, vadinasi, ir požiūris į žmones tokiu pat vardu yra panašus. Nepaisydami posakio visi žmonės skirtingi, norime sisteminti pasaulį, todėl Audras, Jonus ar Beatričes skirstome į grupes ir suteikiame jiems tam tikrų savybių. O tada ieškome sutapimų: šie šnekūs ir geranoriški, anie kerštingi ir agresyvūs. Panašų principą taiko antroponimikos, vardų mokslo, atstovai: jie išskiria bruožus, bendrus žmonėms tokiais pat vardais. O tu, sutikusi savo bendravardę tikiesi, kad ji tave puikiai supras, ir ieškai sąlyčio taškų: gal tai puiki proga pažvelgti į save iš šalies. Tačiau ar tikrai šiuos sutapimus lemia vardas?

Vardo galia

Psichologai, kalbėdami apie sėkmės priežastis, mini aplinką, šeimą, smegenų vingius... Jų manymu, vardas taip pat gali būti sudedamoji sėkmės dalis. Jei tai tiesa, vadinasi, gali susitelkti į gerąsias savo vardo raidžių slepiamas savybes ir tobulėti. Taigi kas yra vardas — tavo charakterį formuojanti energija ar tik dirgiklis, sukeliantis sąlyginį refleksą?

Nuomonės šiuo klausimu labai skirtingos: vienų įsitikinimu, kad ir kaip žmogų pavadinsi, nieko jam nepagadinsi, kiti laikosi principo kaip laivą pavadinsi, taip jis ir plauks. Šis ginčas būtų tęsiamas per amžius, jei vėl neįsiterptų psichologai. Jų tikinimu, sparčiai populiarėjant unikaliems vardams pastebima tendencija, jog vaikai, dėl perdėto tėvų polinkio vaikytis savitumo ar madų gavę retus ar net keistus vardus, priversti nuolat gintis, kad išvengtų pašaipų ir išsikovotų lygias pozicijas. O tai, be abejo, turi įtakos tam tikrų asmenybės bruožų formavimuisi.

Vardų muzika — dar viena teorija, aiškinanti vardo poveikį charakteriui. Ja remiantis, kiekvieno vardo skambesys sukelia mums tam tikrų emocijų: vieni vardai skamba švelniai, kiti kilmingai, dalykiškai ar net griežtai. Iš šių emocijų ir sudaroma nuomonė apie asmenį.

Abiem atvejais kyla klausimas: o kuo čia dėtas vardas? Jis juk tiesiog neatsiejamas nuo aplinkos, kuri yra jam arba palanki, arba ne. Dėl to žavios prancūziškos Monic Lietuvoje tampa Monikom — armonikom, o rimti Rimantai švelninami mažybinėmis priesagomis.

Etiketės našta

Vardo nepasirinksi. Bent jau pirmuosius aštuoniolika gyvenimo metų. Tačiau gali rinktis, mėgti jį ar tik su juo taikstytis. Požiūris į vardą tiesiogiai priklauso nuo požiūrio į save: jei jie nesutampa, nuolat jausi diskomfortą. Jei pati pernelyg aukštai sau keli kartelę, ne išskirtinis — kaip tik dažnas vardas gali erzinti, atrodyti per paprastas, per populiarus ar banalus. Kas kita, kai reikalavimų kelia draugai, mylimasis. Arba kai esi priversta simbolizuoti tėvų lūkesčius: tarkim, jie pavadino tave Karmen, nes vylėsi, kad papildysi operos dainininkių gretas, o tas vardas nei prie pavardės dera, nei tavo muzikalumą atspindi. Psichologai įspėja: per dideli reikalavimai ir atsakomybė gavus didingą ar istorinio paveldo slegiamą vardą žmogui gali sukelti rimtų psichologinių problemų ir netgi tapti asmenybės susidvejinimo priežastimi. Taigi šiuo atveju bandymas laivą pavadinti taip, kad plauktų prieš srovę, yra visiškai netikęs.

Vardas dėl vardo

Naujausi vardų mados vėjai iš Holivudo — kopijuoti garsių kompanijų pavadinimus. Armani, Canon, Lexus... Gal ir keistoka, bet nebekelia nuostabos, nes vaikas vis dažniau traktuojamas kaip aksesuaras. Tačiau ir suaugusieji sąmoningai nusprendžia pasikeisti vardą į neįprastą, bet garsų. Galbūt taip jie tikisi jei ne pačiupti svetimą laimės paukštę už uodegos, tai bent jau porą jos plunksnų išpešti?

Lietuviai tokias naujoves vertina labai atsargiai. Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais tautiečiai susilaukė daugiausia Matų ir Kamilių, o jei žvilgtelėtume į visas pastarojo šimtmečio Lietuvos kartas, vis dar neužleidžia pozicijų Jonai ir Onos. Vėl madingi pagoniški vardai. Jų energetika pritrenkiamai stipri, be to, šis įspūdis stiprinamas realių asociacijų bei reikšmių. Skolinti vardai, priešingai, dažniausiai tėra vien gražus skambesys.

Vis dėlto kad ir kokias teorijas kas išvedžiotų, retas ar populiarus, egzotiškas ar lietuviškas — tavo vardas yra tik tavo. Galop kiekvienas galime padaryti taip, kad žmonės jį tapatintų su nuostabia asmenybe, o ne su tuo, ką jis galėtų reikšti.

Keičiu vardą! Pravers, jei nutarei vadintis kitaip, nei tavo tėvai norėjo.

Ryžtis šiam žingsniui skatina daug priežasčių: gal vardas negražiai skamba, gal nedera su pavarde, jį sunku ištarti, gal jis neatitinka gramatikos normų, o gal tiesiog norisi dvigubo vardo.

Vardą galima pasikeisti sulaukus pilnametystės. Procedūra nesudėtinga: reikia tik civilinės metrikacijos skyriui pateikti prašymą kartu su galiojančiu pasu ir nuotrauka. Procesas trunka apie du tris mėnesius. Tik turėk omenyje: teks keisti ne vien paso duomenis — turėsi apsilankyti visose įstaigose, kur registruodamasi vartojai senąjį vardą. Nesvarbu, kuo laikai vardą — gražia pakuote, kuri slepia tavo unikalią asmenybę, ar tik asmenvardžiu, kurį nerūpestingai brūkšteli dokumento apačioje, — jį pasikeitusi artimiesiems sukelsi šiokį tokį sąmyšį. Jiems reikės laiko įprasti prie tokios permainos. Nebent jau seniai vadintumeisi kitu vardu, tik vis neprisiruošdavai jo įteisinti.

Garsios moterys, pasikeitusios vardus:

Anna Nicole Smith, tikrasis vardas Vickie Lynn Hogan
Brigette Bardot, tikrasis vardas Camille Javal
Charlie Sheen, tikrasis vardas Carlos Irwin Estevez
Demi Moore, tikrasis vardas Demetria Gene Guynes
Pink, tikras tikrasis Alecia Moore
Elle Macpherson, tikrasis vardas Eleanor Gow

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Meilė

Atvira išpažintis: aš išbandžiau seksą su mergina už pinigus

Visuomenėje vyrauja tam tikri stereotipai, susiję su seksu už pinigus, tačiau situacijos būna skirtingos. Viename ne lietuvių forume biseksuali mergina, nepanorusi atskleisti savo tapatybės, papasakojo apie savo pirmąjį kartą su seksualines paslaugas teikiančia mergina.

Tikra istorija: priklausomybė tam vyrui vos manęs nepražudė

„Jo nuomonė man tapo narkotiku“ - teigia 27 metų Ana ir pasakoja, kaip dėl nuolatinės mylimojo kritikos atsidūrė ligoninėje.

Astrologė atskleidė, kokio sekso gali tikėtis iš vyro pagal jo Zodiako ženklą

Astrologė Nadia Pavlovskaja ištyrinėjo Zodiako ženklų poreikius ir pasidalijo su mumis gautais rezultatais.

Santykių ekspertas pataria moterims: atkreipkite dėmesį, ar jūsų vyras daro šiuos 4 dalykus

Galėtume prirašyti ilgiausią straipsnį apie slaptus ženklus, išduodančius vyro simpatiją ir rimtus ketinimus tavo atžvilgiu, bet...

Santykių klaidos, kurios trukdo tapti ta vienintele

Kodėl vienas merginas vaikinai skraidina į Kanarus ir supažindina su tėvais, o nuo kitų skuta kuo toliau kosminiu greičiu? Atrinkome populiariausias klaidas, kurios trukdo tapti ta pirmąja – skraidinama ir parodomąja.

Aistra, pasmerkta perdegti: tik išsiskyrus man atsivėrė akys, ką iš tiesų aš padariau (1)

30 metų Violeta, apimta pražūtingos aistros, ryžosi aukštyn kojomis apversti savo bei artimųjų gyvenimą. Ji paliko mylintį vyrą ir sūnų dėl tokios aukos neverto žmogaus. Tačiau moteris sako nesigailinti nė vieno savo žingsnio.

Poros suderinamumas pagal vardus

Gali tikėti numerologija, gali netikėti - tavo teisė pasirinkti, bet jei jau užsukai į šį straipsnį, matyt smalsumas nugalėjo! Ką gi, paskaičiuokime.

Intymios išpažintys: nevykusios seksualinės fantazijos, kurių realybėje geriau nekartoti

Kartais realybė gali būti anaiptol ne tokia karšta, kaip seksualinės fantazijos. Ir mūsų skaitytojų istorijos - gyvas to įrodymas!

5 ženklai, kad tu jam svarbesnė, nei manai

Gražūs žodžiai ir apsikabinimai dar nereiškia, kad tu jam iš tiesų rūpi. Meilė gali slėptis mažuose, ne visuomet pastebimuose dalykuose.

Santykių trukmės testas: paskaičiuok, kiek metų judu būsite kartu

Ar įmanoma iš anksto apskaičiuoti, kiek laiko būsi kartu su savo dabartiniu savo partneriu? Tokį klausimą iškėlę leidinio „The Telegraph“ atstovai kreipėsi į mokslininkus ir paprašė jų sukurti meilės formulę.