Paganinio paslaptys: pasaulinė šlovė už velniui parduotą sielą

 (22)
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nikolo Paganinio vardas skambėjo ir iki šiol skamba visame pasaulyje. O kur šlovė – ten ir mitais apipintos istorijos... Jo gebėjimas valdyti smuiką buvo toks meistriškas, kad kalbama, esą jaunasis Paganinis sudarė sandorį su pačiu velniu, o vietoje stygų jo smuike suvertos nukankintos moters žarnos.

Paganinis iš tiesų grojo taip, kad iš smuiko sklindantys garsai užburdavo, o paprasto žmogaus pirštais išgauti tas dieviškas melodijas, atrodė, tiesiog neįmanoma. Jo muzika buvo nežemiška, sėkmė moterų tarpe stulbinanti, o pati Paganinio asmenybė iki šiol apsupta paslaptingumo aura.

Nikolo Paganinis buvo trečias iš septynių vaikų Antonio ir Terezos Paganinių šeimoje. Vieną naktį Tereza regėjo stebuklingą sapną, kuriame pasirodęs angelas ir paklausęs, kokią malonę ji norėtų gauti iš Dievo, o ji dangaus paprašiusi, kad Nikolas taptų garsiu muziku. Gal dėl šio pranašiško sapno, gal dėl kitų paskatų Antonijus ėmė mokyti berniuką skambinti mandolina, o paskui ir griežti smuiku.

Garsiojo smuikininko kelias į šlovę nebuvo lengvas. Augęs su tironu tėvu, Paganinis retai kada galėdavo išeiti į kiemą pažaisti su bendraamžiais. Nuo ryto iki vakaro jis buvo verčiamas groti smuiku, o už nepakankamas pastangas gaudavo lupti taip, kad maža tikrai nepasirodydavo. Kalbama, kad dėl deguonies trūkumo, per mažo aktyvumo ir milžiniškų apkrovų berniukui prasidėjo katalepsija – liga, kurios priepuolių metu ligonis viską jaučia, tačiau dėl raumenų sustingimo negali pajudėti, o jo kvėpavimas ir pulsas tampa beveik nepastebimi. Tėvai pagalvojo, kad sūnus mirė ir vos nepalaidojo jo gyvo. Po šios nelaimės niekas nepasikeitė – Paganinis ir toliau buvo verčiamas intensyviai muzikuoti, tačiau jo talentas labai greitai užgožė tėvo žinias ir negalėdamas išmokyti sūnaus nieko naujo, Paganinis vyresnysis atidavė jį į profesionalų rankas. Neilgai trukus kalbų lavina apie jaunąjį muzikos genijų nusirito toli už gimtojo miesto Genujos ribų.

Sulaukęs vos 8-erių metų Paganinis parašė smuiko sonatą ir keletą sunkių variacijų, o ankstyvame amžiuje jo paties sukurta muzika iki šiol lieka unikalus muzikinės kultūros reiškinys. Grodamas smuiku jis buvo tikras virtuozas. Greitai įsisavinęs tradicinius metodus, Paganinis pradėjo eksperimentuoti: imituodavo paukščių čiulbėjimą, žmonių juoką, fleitos garsus, rago gausmą, bandė įvairiausius garsinius efektus.

Kalbama, kad sulaukęs 19 metų Paganinis patyrė pirmąją ir vienintelę tikrą meilę moteriai, kurios vardo jis niekuomet neminėjo. Jų romanas truko neilgai, tačiau paliko pėdsaką visam likusiam gyvenimui. Nuo to laiko Nikolas jautė nuolatinę vienatvę, nors aplink sukosi daugybė moterų...

Kartą Paganinis susilažino, kad sugebės diriguoti orkestrui smuiku, kuriame – vos dvi stygos. Smuiko virtuozas ne tik laimėjo lažybas, bet ir paliko neišdildomą įspūdį Napaleono sesei Elizai Bonapart. Įspūdis buvo toks milžiniškas, kad iš susijaudinimo dama nualpo! Taip prasidėjo jų romanas. Napoleono gimimo dienos proga Paganinis abstulbino visus, sugrojęs nepakartojamą kūrinį vos viena styga. Deja, Eliza garsiajam smuikininkui greitai pabodo ir jos vietą užėmė kita Napoleono sesuo. Jų romanėlis truko taip pat trumpai, o moterų eilėje į Paganinio širdį laukė šimtai.

Miestus ir šalis smuikininkas užkariaudavo taip pat lengvai, kaip moteris. Jam lenkėsi Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Anglijoje, Airijoje... Ir po kiekvieno jo pasirodymo nuvilnydavo keisčiausių istorijų banga. Po koncerto Vienoje, vienas iš gerbėjų prisiekinėjo, kad savo akimis matė, kaip už Paganinio nugaros stovintis velnias valdė jo ranką, tobulai griežiančią smuiku. Kalbos apie Paganinio ir velnio kontraktą sklido iš daugybės žmonių lūpų, o tuometiniuose laikraščiuose garsusis virtuozas buvo vaizduojamas kaip godus, pamišęs ir niekingas žmogus. Tokie absurdiški gandai persekiojo Paganinį kiekviename žingsnyje, nepriklausomai nuo to, kuriame pasaulio kampelyje jis pasirodytų. Galbūt ir neverta labai stebėtis, juk pavydinčių šlovės ir nepaprasto talento buvo daugybė.

Tiesa, tvirtinama, kad iš tiesų smuikininkas buvo labai tikintis žmogus ir paniškai bijo velnio. Kartą su draugu jis apsilankė lošimo namuose. Aistrą azartiniams žaidimams jis paveldėjo iš tėvo, kuris uždirbtus pinigus būtent tokiose vietose ir iššvaistydavo. Žaisti nesisekė ir Paganiniui, tačiau pralaimėjimai jo nesustabdydavo. Tą kartą viskas buvo kitaip – Paganinis ir jo draugas lošimo namus paliko pilnomis kišenėmis, tačiau vietoj džiaugsmo jo veide buvo galima matyti išgąstį.

- Tai jis! - draugui tarė Paganinis.
- Kas?
- Velnias!
- Iš kur tai ištraukei?
- Bet aš juk visuomet pralaimėdavau...
- O gal šiandien tau padėjo pats Dievas?
- Vargu ar Dievas rūpinasi, kad žmogus gautų krūvą neuždirbtų pinigų. Ne, tai velnias, tai jo darbeliai! - ir nuo to karto smuikininkas daugiau neįžengė į lošimo namus.

Praėjus 56 metams po Paganinio mirties, perlaidojant jo palaikus ir vėl nuvilnijo gandai iš praeities... Liudininkai tvirtino, kad mirusiojo kūnas atrodė tarsi nepaliestas, o iš jo kapo galėjai girdėti sklindant smuiko garsus.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

COSMOPOLITAN kino vakare – filmas KOL DAR NEATĖJO AUDRA

Gegužės 31 d. per COSMOPOLITAN kino vakarą – pagal tikrą istoriją pastatytos jausmingos istorijos KOL DAR NEATĖJO AUDRA premjera bei staigmenos šauniausioms žiūrovėms. Pamatyk pirmoji!

Pažvelk į savo papuošalus - galbūt nežinojai, kad nešioji meilės ar laimės akmenį

Senovės egiptiečiai, graikai, romėnai, kinai, majai ir inkai įvairiems skausmams malšinti, tikslui pasiekti ar nuo blogos akies apsiginti naudojo tauruosius mineralus. Pagonis lietuvius nuo negandų saugojo gintaro amuletai.

Festivalis „Vegfest LT“ stebins augalinio maisto įvairove ir skoniais

Veganiškų prekių mugė, paskaitos, maisto gaminimo pamokos, filmų peržiūros, muzikinė programa – visa tai siūlo birželio 9 d. Vilniuje vyksiantis „Vegfest LT“ vasaros festivalis.

Oksana Pikul paviešino vyro žinutes: necenzūriniai žodžiai ir raginimas susikrovus daiktus su vaiku dingti iš jo namo (5)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai gyvenant ne šeimos namuose, o viešbučiuose arba pas draugus, trumpalaikiai romanai su kitomis moterimis – taip apie kitą, nematomą santuokos pusę su garsiu krepšininku Simu Jasaičiu jau šį pirmadienio vakarą 20.30 val. LNK gyvenimo būdo laidoje „Nuo... Iki...“ pasakos 33-ejų grupės „Naujosios pupytės“ lyderė Oksana Pikul.

SAVAITĖS HOROSKOPAS: gegužės 21-27 d.

Smalsu, ką gi šiai savaitei tau parengė žvaigždės? Dvynių ženklo atstovės gali atsipalaiduoti - ateina gerasis periodas, o Žuvytėms pats metas keisti gyvenimą. Paskaityk, ką savaitės horoskopas žada tavo Zodiako ženklui.

Simo Jasaičio meiluže vadinama Arūnė atskleidė, už ką Oksana Pikul jai neva siūlė pinigus

Lietuvoje ir toliau netyla Jasaičių šeimos skandalas. Išskirtiniame interviu LNK laidai KK2 šį pirmadienio vakarą 19.30 val. su Simu Jasaičiu poruojama panevėžietė Arūnė Dapkė teigia, kad Oksana Pikul galimai jai siūlė pinigus, kad ši prisipažintų esant Simo meiluže.

Norėdama nusiųsti sužadėtuvių nuotrauką artimiesiems, mergina netyčia parodė labai pikantiškų vaizdelių...

Nerealią šio vyro sužadėtuvių idėją pamatė milijonai žmonių visame pasaulyje. Tačiau ne visai dėl tos priežasties, kurią tu įsivaizduoji.

Žmona pagal Zodiako ženklą: kurios pačios geidžiamiausios?

Vyrai neabejotinai pasakytų, kad su visomis moterimis gyventi sunku. Vis dėl to su kai kuriomis šiek tiek sunkiau...

Pats nerealiausias maskarponės sūrio tortas su braškėmis - pavyks kiekvienai! (1)

Kai rytas prasideda su skaniausiu pasaulyje pyragu - žinok, diena tikrai bus gera. Šis rytas prasidėjo būtent taip: pasivaišinusios kolegės atneštu braškių ir sūrio pyragu tiesiog susilydėm. Pasirodo, pagaminti šį gėrį ne taip jau ir sudėtinga. Dalinamės receptu ir šiandien vakare būtinai bandysime pačios!

SAVAITĖS HOROSKOPAS: gegužės 14 - 20 d.

Nori sužinoti, kokių staigmenų žvaigždės tau paruošė šiai savaitei? Tuomet skaityk mūsų parengtą savaitės horoskopą!