Paganinio paslaptys: pasaulinė šlovė už velniui parduotą sielą

 (22)
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nikolo Paganinio vardas skambėjo ir iki šiol skamba visame pasaulyje. O kur šlovė – ten ir mitais apipintos istorijos... Jo gebėjimas valdyti smuiką buvo toks meistriškas, kad kalbama, esą jaunasis Paganinis sudarė sandorį su pačiu velniu, o vietoje stygų jo smuike suvertos nukankintos moters žarnos.

Paganinis iš tiesų grojo taip, kad iš smuiko sklindantys garsai užburdavo, o paprasto žmogaus pirštais išgauti tas dieviškas melodijas, atrodė, tiesiog neįmanoma. Jo muzika buvo nežemiška, sėkmė moterų tarpe stulbinanti, o pati Paganinio asmenybė iki šiol apsupta paslaptingumo aura.

Nikolo Paganinis buvo trečias iš septynių vaikų Antonio ir Terezos Paganinių šeimoje. Vieną naktį Tereza regėjo stebuklingą sapną, kuriame pasirodęs angelas ir paklausęs, kokią malonę ji norėtų gauti iš Dievo, o ji dangaus paprašiusi, kad Nikolas taptų garsiu muziku. Gal dėl šio pranašiško sapno, gal dėl kitų paskatų Antonijus ėmė mokyti berniuką skambinti mandolina, o paskui ir griežti smuiku.

Garsiojo smuikininko kelias į šlovę nebuvo lengvas. Augęs su tironu tėvu, Paganinis retai kada galėdavo išeiti į kiemą pažaisti su bendraamžiais. Nuo ryto iki vakaro jis buvo verčiamas groti smuiku, o už nepakankamas pastangas gaudavo lupti taip, kad maža tikrai nepasirodydavo. Kalbama, kad dėl deguonies trūkumo, per mažo aktyvumo ir milžiniškų apkrovų berniukui prasidėjo katalepsija – liga, kurios priepuolių metu ligonis viską jaučia, tačiau dėl raumenų sustingimo negali pajudėti, o jo kvėpavimas ir pulsas tampa beveik nepastebimi. Tėvai pagalvojo, kad sūnus mirė ir vos nepalaidojo jo gyvo. Po šios nelaimės niekas nepasikeitė – Paganinis ir toliau buvo verčiamas intensyviai muzikuoti, tačiau jo talentas labai greitai užgožė tėvo žinias ir negalėdamas išmokyti sūnaus nieko naujo, Paganinis vyresnysis atidavė jį į profesionalų rankas. Neilgai trukus kalbų lavina apie jaunąjį muzikos genijų nusirito toli už gimtojo miesto Genujos ribų.

Sulaukęs vos 8-erių metų Paganinis parašė smuiko sonatą ir keletą sunkių variacijų, o ankstyvame amžiuje jo paties sukurta muzika iki šiol lieka unikalus muzikinės kultūros reiškinys. Grodamas smuiku jis buvo tikras virtuozas. Greitai įsisavinęs tradicinius metodus, Paganinis pradėjo eksperimentuoti: imituodavo paukščių čiulbėjimą, žmonių juoką, fleitos garsus, rago gausmą, bandė įvairiausius garsinius efektus.

Kalbama, kad sulaukęs 19 metų Paganinis patyrė pirmąją ir vienintelę tikrą meilę moteriai, kurios vardo jis niekuomet neminėjo. Jų romanas truko neilgai, tačiau paliko pėdsaką visam likusiam gyvenimui. Nuo to laiko Nikolas jautė nuolatinę vienatvę, nors aplink sukosi daugybė moterų...

Kartą Paganinis susilažino, kad sugebės diriguoti orkestrui smuiku, kuriame – vos dvi stygos. Smuiko virtuozas ne tik laimėjo lažybas, bet ir paliko neišdildomą įspūdį Napaleono sesei Elizai Bonapart. Įspūdis buvo toks milžiniškas, kad iš susijaudinimo dama nualpo! Taip prasidėjo jų romanas. Napoleono gimimo dienos proga Paganinis abstulbino visus, sugrojęs nepakartojamą kūrinį vos viena styga. Deja, Eliza garsiajam smuikininkui greitai pabodo ir jos vietą užėmė kita Napoleono sesuo. Jų romanėlis truko taip pat trumpai, o moterų eilėje į Paganinio širdį laukė šimtai.

Miestus ir šalis smuikininkas užkariaudavo taip pat lengvai, kaip moteris. Jam lenkėsi Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Anglijoje, Airijoje... Ir po kiekvieno jo pasirodymo nuvilnydavo keisčiausių istorijų banga. Po koncerto Vienoje, vienas iš gerbėjų prisiekinėjo, kad savo akimis matė, kaip už Paganinio nugaros stovintis velnias valdė jo ranką, tobulai griežiančią smuiku. Kalbos apie Paganinio ir velnio kontraktą sklido iš daugybės žmonių lūpų, o tuometiniuose laikraščiuose garsusis virtuozas buvo vaizduojamas kaip godus, pamišęs ir niekingas žmogus. Tokie absurdiški gandai persekiojo Paganinį kiekviename žingsnyje, nepriklausomai nuo to, kuriame pasaulio kampelyje jis pasirodytų. Galbūt ir neverta labai stebėtis, juk pavydinčių šlovės ir nepaprasto talento buvo daugybė.

Tiesa, tvirtinama, kad iš tiesų smuikininkas buvo labai tikintis žmogus ir paniškai bijo velnio. Kartą su draugu jis apsilankė lošimo namuose. Aistrą azartiniams žaidimams jis paveldėjo iš tėvo, kuris uždirbtus pinigus būtent tokiose vietose ir iššvaistydavo. Žaisti nesisekė ir Paganiniui, tačiau pralaimėjimai jo nesustabdydavo. Tą kartą viskas buvo kitaip – Paganinis ir jo draugas lošimo namus paliko pilnomis kišenėmis, tačiau vietoj džiaugsmo jo veide buvo galima matyti išgąstį.

- Tai jis! - draugui tarė Paganinis.
- Kas?
- Velnias!
- Iš kur tai ištraukei?
- Bet aš juk visuomet pralaimėdavau...
- O gal šiandien tau padėjo pats Dievas?
- Vargu ar Dievas rūpinasi, kad žmogus gautų krūvą neuždirbtų pinigų. Ne, tai velnias, tai jo darbeliai! - ir nuo to karto smuikininkas daugiau neįžengė į lošimo namus.

Praėjus 56 metams po Paganinio mirties, perlaidojant jo palaikus ir vėl nuvilnijo gandai iš praeities... Liudininkai tvirtino, kad mirusiojo kūnas atrodė tarsi nepaliestas, o iš jo kapo galėjai girdėti sklindant smuiko garsus.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

Savaitgalį keliaujame į Kino pavasarį: trys pasakojimai maištininkėms

Tikrasis pavasaris kasmet ateina ne nutirpus sniegui ar atgal į spintą padėjus kumštines pirštines – jį, šįkart daugiau nei … filmų pavidalu, atneša tarptautinis kino festivalis Kino pavasaris. Asmeniškai, pats svarbiausias dvi savaites trunkančios kino šventės bruožas – laisvė. Laisvė kalbėti apie tai, kas džiugina, skaudina ar… retkarčiais verčia sukelti revoliuciją. Taigi, artėjančio pavasario proga, trumpai apie tris filmus-festivalio favoritus, pasakojančius įsimintinas maištininkių istorijas

Ruoškis savaitgaliui - 12 tabu prie pietų stalo

Artėja savaitgalis, kuomet daugelis iš mūsų sės prie pietų stalo ne tik savo namuose, bet ir svetur - pas giminaičius, draugus ar vyro artimuosius. Sutik, valgymas prie stalo - savotiška patikra, ar moki tinkamai elgtis ir išmanai etiketo taisykles. Paskaityk, koks elgesys prie stalo rodo, jog stokoji kultūros ir yra griežtai draudžiamas.

Pasitikrink, ar moki valgyti: auksinės taisyklės prie pietų stalo

Nė viena negimstame žinodama, kaip atskirti taurę vynui nuo taurės vandeniui, kur padėti šakutę ir peilį baigus valgyti, – tai būtina išmokti. Tikrai būtina, nes net savaitgalio pietūs su draugais jau būna ne vien pica ir vienkartinės lėkštutės, o geros manieros – ne tik mandagumo ženklas: jos ramina kitus svečius, susitikimas tampa malonesnis, nes nebūgštaudama pasirodyti nemokša atsipalaiduoji ir visą dėmesį sutelki į bendravimą. Be to, tai puikus būdas padaryti įspūdį. Taigi kartojame ir įsisaviname esmines etiketo taisykles!

Paskelbtos laimingiausios ir nelaimingiausios šalys pasaulyje

Ataskaita, kurioje remiamasi įvairiais kriterijais, tokiais kaip gyvenimo trukmė, korupcija, laisvė, turtas ir kiti pagrindiniai gyvenimo kokybės rodikliai, parodė, kad laimingiausi pasaulyje yra suomiai.

2018 m. horoskopas pagal Vedų astrologiją

Šis Vedų astrologijos horoskopas yra skirtas Mėnulio ženklams. Mėnulio ženklo horoskopas skiriasi nuo daugumai įprasto horoskopo pagal Saulės ženklą.

Neįtikimos, bet vis dar egzistuojančios karališkos profesijos

Tikriausiai smagu priklausyti karališkajai šeimai – pirštu tik pamojai, ir jau įgyvendintas kiekvienas noras. Šiuo metu Bekingemo rūmuose, oficialiojoje Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II rezidencijoje, dirba apie 1200 žmonių. Daugumos jų pareigos palyginti tipinės, tačiau esama ir labai neįprastų profesijų atstovų. Pristatome keisčiausiųjų dešimtuką.