Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija

 (17)
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Įvairiose šalyse ir tautose egzistuoja savos tradicijos, susijusios su mirtimi ir gedulu. Tačiau karalienės Viktorijos valdymo laikotarpis Anglijoje – ypatingas atvejis. Karalienė taip išgyveno savo sutuoktinio netektį, kad ne tik pati iki savo gyvenimo pabaigos gedėjo, bet ir savo pavaldiniams įvedė griežtas gedėjimo taisykles.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo aksesuarai

Viktorijos laikų anglai, mirus artimam žmogui, pasistengdavo įsigyti kokį nors mirusiajam priklausantį daiktą. Dažniausiai tai būdavo koks nors papuošalas, o kartais tiesiog plaukų sruoga. Tuo metu ypač populiarūs buvo papuošalai su plaukų kompozicija juvelyriniame dirbinyje arba tiesiog plaukų sruoga medalione. Apyrankes ir kaklo vėrinius, supintus iš plaukų, dar ir šiandien galima aptikti antikvarinėse parduotuvėse arba aukcionuose ir jie kuo puikiausiai išlaikė savo autentišką žavesį. Yra tekę matyti ir žiedų, vietoj brangakmenio inkrustuotų mirusiojo dantimi.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Nuotraukos

Atsiradus nuotraukoms, žmonės pamėgo fotografuotis mirusiojo artimųjų aplinkoje. Dauguma žmonių ištisomis šeimomis pozuodavo fotografui sustoję aplink karstą. Lavoną grimuodavo ir net sodindavo ant kėdės tam, kad nuotrauka atrodytų kuo tikroviškesnė. O mirus vaikui, jo kūnelis būdavo laikomas kambaryje, kurį išpuošdavo šviežiai skintomis gėlėmis tam, kad sudarytų neva paprasčiausiai besiilsinčio vaikelio įspūdį ir tam, kad užgožtų blogą kvapą. Vietoj to, kad vaiko kūną kuo greičiau palaidotų, jį ilgai laikydavo namuose ar net perrenginėdavo, sukuriant gyvo vaiko viziją.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo laikotarpis

Pirmą kartą gedulo laikotarpis buvo paskelbtas po karalienės Viktorijos mylimo vyro Alberto mirties. Pati karalienė iki savo gyvenimo pabaigos nešiojo juodus drabužius ir apraudojo mirusį sutuoktinį. Visi kiti gyventojai pagal jos įsakymą, mirus artimam žmogui, privalėjo dvejus metus gedėti. Tuo laikotarpiu buvo draudžiamas bet koks šviesos spindulėlio prasiskverbimas į namus, veidrodžiai būdavo uždengiami medžiaga, kad pro ją neprasiskverbtų mirusiojo siela, o laikrodžiai būdavo sustabdomi žmogaus mirimo valandą.

Našlėms buvo draudžiama bet kokia visuomeninė veikla, išskyrus bažnytines apeigas. Mirus vienam iš tėvų, galiojo tie patys reikalavimai. O mirus vaikui, gedulas trukdavo 9 mėnesius. Mirus kitiems giminaičiams, gedėjimo laikas būdavo nustatomas priklausomai nuo to, kiek velionis buvo artimas šeimai.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo drabužiai

Gedulo laikotarpiu dėvimi drabužiai buvo griežtai reglamentuoti. Našlė galėjo dėvėti tik juodos spalvos krepo suknelę su gobtuvu ir šydu. Vienintele ne juodos spalvos drabužio detalė galėjo būti apykaklė ir rankogaliai, kurie privalėjo būti balti. Sunkus juodas šydas buvo privalomas visuomeninėse vietose tam, kad niekas nematytų iš širdgėlos užverktų akių, taip pat privalu buvo mūvėti juodas pirštines. Praėjus šešeriems mėnesiams našlei buvo leidžiama dėvėti drabužius iš lengvesnės ir plonesnės medžiagos, tačiau jie ir toliau privalėjo išlikti juodos spalvos.

Praėjus trims mėnesiams šydą buvo leidžiama nešioti iš lengvesnės medžiagos. Vyrai gedulo metu privalėjo dėvėti tik juodą skrybėlę ir juodas pirštines, kartais dar pridėdavo juodą raištį.

Karalienė Viktorija

Visų šių su mirtimi susijusių griežtų taisyklių iniciatorė buvo karalienė Viktorija. Jos valdymo laikotarpis Anglijoje truko nuo 1837 metų iki jos gyvenimo pabaigos 1901 metų. Jaunystėje Viktorija švytėjo grožiu ir gyvybingumu, dievino savo vyrą ir vaikus bei su malonumu vykdė savo, kaip valdovės, pareigas. Tačiau vyro netektis, kuris 1861 metais mirė nuo šiltinės, jos gyvenimą aptemdė juoda spalva.

Po Alberto mirties, tarnai, kaip ir anksčiau, kas rytą į jo kambarį atnešdavo skutimosi reikmenis, jiems taip pat buvo griežtai draudžiama ką nors keisti kambaryje. Po princo mirties tarnai privalėjo trejus metus dėvėti juodus drabužius. Alberto daiktų buvo visose patalpose, kur tik galėjo užeiti karalienė. Ir net nepaisant tokių keistenybių, niekas nedrįso kritikuoti karalienės Viktorijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

Savaitgalį keliaujame į Kino pavasarį: trys pasakojimai maištininkėms

Tikrasis pavasaris kasmet ateina ne nutirpus sniegui ar atgal į spintą padėjus kumštines pirštines – jį, šįkart daugiau nei … filmų pavidalu, atneša tarptautinis kino festivalis Kino pavasaris. Asmeniškai, pats svarbiausias dvi savaites trunkančios kino šventės bruožas – laisvė. Laisvė kalbėti apie tai, kas džiugina, skaudina ar… retkarčiais verčia sukelti revoliuciją. Taigi, artėjančio pavasario proga, trumpai apie tris filmus-festivalio favoritus, pasakojančius įsimintinas maištininkių istorijas

Ruoškis savaitgaliui - 12 tabu prie pietų stalo

Artėja savaitgalis, kuomet daugelis iš mūsų sės prie pietų stalo ne tik savo namuose, bet ir svetur - pas giminaičius, draugus ar vyro artimuosius. Sutik, valgymas prie stalo - savotiška patikra, ar moki tinkamai elgtis ir išmanai etiketo taisykles. Paskaityk, koks elgesys prie stalo rodo, jog stokoji kultūros ir yra griežtai draudžiamas.

Pasitikrink, ar moki valgyti: auksinės taisyklės prie pietų stalo

Nė viena negimstame žinodama, kaip atskirti taurę vynui nuo taurės vandeniui, kur padėti šakutę ir peilį baigus valgyti, – tai būtina išmokti. Tikrai būtina, nes net savaitgalio pietūs su draugais jau būna ne vien pica ir vienkartinės lėkštutės, o geros manieros – ne tik mandagumo ženklas: jos ramina kitus svečius, susitikimas tampa malonesnis, nes nebūgštaudama pasirodyti nemokša atsipalaiduoji ir visą dėmesį sutelki į bendravimą. Be to, tai puikus būdas padaryti įspūdį. Taigi kartojame ir įsisaviname esmines etiketo taisykles!

Paskelbtos laimingiausios ir nelaimingiausios šalys pasaulyje

Ataskaita, kurioje remiamasi įvairiais kriterijais, tokiais kaip gyvenimo trukmė, korupcija, laisvė, turtas ir kiti pagrindiniai gyvenimo kokybės rodikliai, parodė, kad laimingiausi pasaulyje yra suomiai.

2018 m. horoskopas pagal Vedų astrologiją

Šis Vedų astrologijos horoskopas yra skirtas Mėnulio ženklams. Mėnulio ženklo horoskopas skiriasi nuo daugumai įprasto horoskopo pagal Saulės ženklą.

Neįtikimos, bet vis dar egzistuojančios karališkos profesijos

Tikriausiai smagu priklausyti karališkajai šeimai – pirštu tik pamojai, ir jau įgyvendintas kiekvienas noras. Šiuo metu Bekingemo rūmuose, oficialiojoje Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II rezidencijoje, dirba apie 1200 žmonių. Daugumos jų pareigos palyginti tipinės, tačiau esama ir labai neįprastų profesijų atstovų. Pristatome keisčiausiųjų dešimtuką.