Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija

 (17)
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Įvairiose šalyse ir tautose egzistuoja savos tradicijos, susijusios su mirtimi ir gedulu. Tačiau karalienės Viktorijos valdymo laikotarpis Anglijoje – ypatingas atvejis. Karalienė taip išgyveno savo sutuoktinio netektį, kad ne tik pati iki savo gyvenimo pabaigos gedėjo, bet ir savo pavaldiniams įvedė griežtas gedėjimo taisykles.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo aksesuarai

Viktorijos laikų anglai, mirus artimam žmogui, pasistengdavo įsigyti kokį nors mirusiajam priklausantį daiktą. Dažniausiai tai būdavo koks nors papuošalas, o kartais tiesiog plaukų sruoga. Tuo metu ypač populiarūs buvo papuošalai su plaukų kompozicija juvelyriniame dirbinyje arba tiesiog plaukų sruoga medalione. Apyrankes ir kaklo vėrinius, supintus iš plaukų, dar ir šiandien galima aptikti antikvarinėse parduotuvėse arba aukcionuose ir jie kuo puikiausiai išlaikė savo autentišką žavesį. Yra tekę matyti ir žiedų, vietoj brangakmenio inkrustuotų mirusiojo dantimi.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Nuotraukos

Atsiradus nuotraukoms, žmonės pamėgo fotografuotis mirusiojo artimųjų aplinkoje. Dauguma žmonių ištisomis šeimomis pozuodavo fotografui sustoję aplink karstą. Lavoną grimuodavo ir net sodindavo ant kėdės tam, kad nuotrauka atrodytų kuo tikroviškesnė. O mirus vaikui, jo kūnelis būdavo laikomas kambaryje, kurį išpuošdavo šviežiai skintomis gėlėmis tam, kad sudarytų neva paprasčiausiai besiilsinčio vaikelio įspūdį ir tam, kad užgožtų blogą kvapą. Vietoj to, kad vaiko kūną kuo greičiau palaidotų, jį ilgai laikydavo namuose ar net perrenginėdavo, sukuriant gyvo vaiko viziją.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo laikotarpis

Pirmą kartą gedulo laikotarpis buvo paskelbtas po karalienės Viktorijos mylimo vyro Alberto mirties. Pati karalienė iki savo gyvenimo pabaigos nešiojo juodus drabužius ir apraudojo mirusį sutuoktinį. Visi kiti gyventojai pagal jos įsakymą, mirus artimam žmogui, privalėjo dvejus metus gedėti. Tuo laikotarpiu buvo draudžiamas bet koks šviesos spindulėlio prasiskverbimas į namus, veidrodžiai būdavo uždengiami medžiaga, kad pro ją neprasiskverbtų mirusiojo siela, o laikrodžiai būdavo sustabdomi žmogaus mirimo valandą.

Našlėms buvo draudžiama bet kokia visuomeninė veikla, išskyrus bažnytines apeigas. Mirus vienam iš tėvų, galiojo tie patys reikalavimai. O mirus vaikui, gedulas trukdavo 9 mėnesius. Mirus kitiems giminaičiams, gedėjimo laikas būdavo nustatomas priklausomai nuo to, kiek velionis buvo artimas šeimai.

Kraupios mirties ir gedulo tradicijos, kurių vertė laikytis karalienė Viktorija
© Vida Press

Gedulo drabužiai

Gedulo laikotarpiu dėvimi drabužiai buvo griežtai reglamentuoti. Našlė galėjo dėvėti tik juodos spalvos krepo suknelę su gobtuvu ir šydu. Vienintele ne juodos spalvos drabužio detalė galėjo būti apykaklė ir rankogaliai, kurie privalėjo būti balti. Sunkus juodas šydas buvo privalomas visuomeninėse vietose tam, kad niekas nematytų iš širdgėlos užverktų akių, taip pat privalu buvo mūvėti juodas pirštines. Praėjus šešeriems mėnesiams našlei buvo leidžiama dėvėti drabužius iš lengvesnės ir plonesnės medžiagos, tačiau jie ir toliau privalėjo išlikti juodos spalvos.

Praėjus trims mėnesiams šydą buvo leidžiama nešioti iš lengvesnės medžiagos. Vyrai gedulo metu privalėjo dėvėti tik juodą skrybėlę ir juodas pirštines, kartais dar pridėdavo juodą raištį.

Karalienė Viktorija

Visų šių su mirtimi susijusių griežtų taisyklių iniciatorė buvo karalienė Viktorija. Jos valdymo laikotarpis Anglijoje truko nuo 1837 metų iki jos gyvenimo pabaigos 1901 metų. Jaunystėje Viktorija švytėjo grožiu ir gyvybingumu, dievino savo vyrą ir vaikus bei su malonumu vykdė savo, kaip valdovės, pareigas. Tačiau vyro netektis, kuris 1861 metais mirė nuo šiltinės, jos gyvenimą aptemdė juoda spalva.

Po Alberto mirties, tarnai, kaip ir anksčiau, kas rytą į jo kambarį atnešdavo skutimosi reikmenis, jiems taip pat buvo griežtai draudžiama ką nors keisti kambaryje. Po princo mirties tarnai privalėjo trejus metus dėvėti juodus drabužius. Alberto daiktų buvo visose patalpose, kur tik galėjo užeiti karalienė. Ir net nepaisant tokių keistenybių, niekas nedrįso kritikuoti karalienės Viktorijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Laisvalaikis

Jaučiams - netikėtumai santykiuose, o Ožiaragiams...

Dienos horoskopas: paskaityk, kas žadama tavo Zodiako ženklui

Kaip realybėje atrodo seksualioji mergina iš garsiųjų komiksų

Istorijos apie porelės iš Tel Avivo gyvenimą išpopuliarėjo visame pasaulyje. Matyt dėl to, kad situacijos, kurias savo komiksuose atvaizduojamas Yehuda Deviro ir jo sutuoktinės gyvenimas, tikrai pažįstamos kiekvienai porai.

Įdomios laisvalaikio idėjos magiškiausiai metų šventei

Joninės arba Rasos – tai bene giliausias tradicijas turinti lietuvių šventė.

4 vaikų mama parodė savo pilvą po gimdymo (1)

Iš Malaizijos kilusiai Doreen Ching dar tik 23 metai, tačiau kartu su vyru jiedu jau augina keturis vaikus. Socialiniuose tinkluose Doreen pasidalino nuotrauka, sulaukusia išskirtinio dėmesio.

Į kokį rojų pateks tavo Zodiako ženklas (1)

Visi Zodiako ženklai pateks į rojų, tik vieniems jis primins realų gyvenimą, o kiti pagaliau galės iš širdies atsipūsti. Paskaityk, kur keliausi tu!

Geriausios 2018 metų komedijos – puikiai tiks šiam vakarui

Kas gali būti geriau savaitgalio vakarą, nei geras filmas? Šį kartą atrinkome tau tris geriausias komedijas iš 2018 metų filmų repertuaro. Žiūrisi lengvai, tad sekmadienio vakarui tiks idealiai!

Mergina pasidalino savo selfiu, bet dėmesį patraukė tikrai ne jos figūra... (1)

Nuobodžiaujantiems socialinių tinklų vartotojams aptarinėti svetimas nuotraukas - vienas malonumas! Ši mergina tikriausiai tikėjosi būti pastebėta dėl įspūdingai atrodančių kūno linijų, bet... Vonios kambarys pasirodo kur kas įdomesnis nei ji pati.

Birželio mėnesio HOROSKOPAS

Kalendorinė vasara jau beveik atėjo, o mes skubame dalintis karštuoju Birželio mėnesio horoskopu! Paskaityk, ką žvaigždės žada tavo Zodiako ženklui.

COSMOPOLITAN kino vakare – filmas KOL DAR NEATĖJO AUDRA

Gegužės 31 d. per COSMOPOLITAN kino vakarą – pagal tikrą istoriją pastatytos jausmingos istorijos KOL DAR NEATĖJO AUDRA premjera bei staigmenos šauniausioms žiūrovėms. Pamatyk pirmoji!

Pažvelk į savo papuošalus - galbūt nežinojai, kad nešioji meilės ar laimės akmenį

Senovės egiptiečiai, graikai, romėnai, kinai, majai ir inkai įvairiems skausmams malšinti, tikslui pasiekti ar nuo blogos akies apsiginti naudojo tauruosius mineralus. Pagonis lietuvius nuo negandų saugojo gintaro amuletai.