Rastamanai. Kas jie?

 (46)
Tikriausiai daugelis jaunuolių yra girdėjęs ar net vartojęs žodį ,,rastamanas”. Bet itin retas žino, kokia iš tiesų yra jo reikšmė.Rastamanai, be abejo, paprasti žmonės. Ne burtininkai ir net ne jokie ateiviai, nors įspūdingos dredų šukuosenos gali sukurti paralelių su filmu ,,Žvaigždžių karai”.
Hokšila

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rastamanai – viena iš daugelio subkultūrų, leidžianti asmenybei atrasti ir pažinti save, skatinanti suvokti pasaulį kiek kitaip. Dauguma visuomenės narių juos traukia "per dantį", šaiposi iš išvaizdos, piktinasi dėl pomėgio rūkyti "žolę". Bet rastamanai – apsigimę optimistai, amžini maištininkai, itin laisvos ir nesuvaržytos dvasios žmonės.

Subkultūroje dominuoja juodaodžiai

Dauguma tokių žmonių – juodaodžiai. Tiesa, pastaruoju metu atsiranda ir baltųjų žmonių, "kultivuojančių" šią ideologiją. Tikrieji rastamanai ilgai niekino baltuosius ir nepriėmė į savo tarpą. Vis tas pats, pasenęs, deja dar aktualus, vergovės skausmas…

Tipinį rastamaną iškart pažinsi iš įspūdingos šukuosenos – ilgų "dredų", vešliai želiančios barzdos, megztos trispalvės beretės, ir smilkstančios cigaretės…

"Rastafari" kultas

Hokšila Andrade
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Po ekstravagantiška išvaizda slepiasi paini religija - kultas.Ši ideologija vadinama ,,rastafari”. Rastamanai arba dar kitaip rastafarijai, šventai tiki, kad Jėzus Kristus bei kiti pirmieji krikščionys buvo juodaodžiai.

Krikščioniškojo Mozės atitikmuo jų religijoje – Ras Tafaris. Tikima kad jis buvo mesijas, orientavęs senuosius Jamaikos gyventojus į naują tikėjimą ir padėjęs išsilaisvinti iš vergijos.Ras Tafario paskatinta dalis jamaikiečių persikėlė į Afriką, Etiopijos valstybę. Būtent ten vėliau gimė žymioji regio (reggae) muzika. Ją visame pasaulyje išgarsino žymiausiais visų laikų rastamanas, legendinis muzikantas, Bobas Marley. Yra šios muzikos atstovų ir Lietuvoje. Tai – Hokshila Andradė bei grupė B.J. Fighters.

Iš kur atsirado sąsajos su muzika?

Jamaikos gyventojai buvo labai imlūs pamokslams. Populiarių muzikos stilių ,,rap” ir ,,raggamuffin” šaknys yra tradiciniame jamaikiečių mene, ritmiškai deklamuoti pagal reggae muziką. Būtent ritmiškai rėžiami pamokslai buvo pirmosios regio užuomazgos. Štai iš kur kilo dabar populiarios repo ir regio muzikos pakraipos.

Hokšila
Nuotr. iš asmeninio archyvo

Plius dar šis tas įdomaus apie rastamanus

· Dauguma rastamanų yra užkietėję vegetarai;

· Dauguma rastamanų meldžiasi Hindi kalba, perimta iš indų;

· Rastamanai savo maldose Dievą vadina ,,Džaj” vardu;

· Vienas iš pirmųjų rastamanų ir jamaikos dvasinių lyderių yra Bukmanas, garsiojo vudu kulto kūrėjas;

· Garsusis regio muzikos atlikėjas Bobas Marley buvo tarptautiniu Rastafari pranašu. Jo muzika išplatino šį judėjimą visame pasaulyje;

· Spalvos yra labai svarbus rastamanų simbolis. Ryškios raudona, geltona, žalia jiems simbolizuoja laisvę, atsipalaidavimą. Etiopijos veliavoje raudona spalva reiškia - dėl vergijos pralietą kraują, geltona - iš Etiopijos pavogtą auksą, žalia - susiliejimą su gamta. Įdomu tai, kad jos identiškos lietuviškajai trispalvei. Tik išsidėstymas skiriasi. Nesupainiokite!

· Etiopijoje yra miestelis Šašemino vardu. Ten jau beveik pusę amžiaus įsikūrusi tikrųjų rastamanų bendruomenė. Miestelyje gyvena apie 2 tūkstančius gyventojų, iš kurių didesnė dalis yra rastamanai;

· Rastamanai apie savo stiliaus muziką teigia: “Reggae is much more powerful than any political machinery”. Tai ne tik muzika, bet ir filosofija."Nulis rėmų"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įvaizdis

Stilingai ir praktiškai - kokius batelius rinktis 2018 vasaros sezonui

Vasara – tai madingų vakarėlių ir įvairių švenčių metas, kai dažnai tenka sukti galvą, kokius batus išsirinkti, kad šie netrintų kojų, būtų patogūs, tačiau neatsiliktų nuo mados tendencijų.

Šių metų nuotakos įvaizdis pagal dizainerę Raimondą Silę

„Mūzų būna daug, ir ne visad – moteris. Tai gali būti detalė, audinys, nauja diena, spalva, faktūra... Kartais kuriant vieną suknelę gimsta naujos idėja ir t. t. Šiandien, kai laikas kainuoja brangiai, kai gyvenimo tempas vis spartėja, net ir tarp dizainerių išskirtinis tampa rankų darbas, įmantrių ornamentų siuvinėjimas rankomis, nes vieno drabužio kūrimas trunka mėnesį ir ilgiau“, – mados namų „Silė“ (FB/ sileraimonda) dizainerė Raimonda Silė.

Vilniaus gatvės mada: ką pavyko pagauti šią savaitę

Kartais labai smagu per pietus prisėsti lauko kavinėje, užsisakyti puodelį kavos ir tiesiog žiūrėti į praeinančius žmones. Skubantys, besišypsantis, atsipalaidavę - įdomu iš šalies stebėti tą kunkuliuojantį gyvenimą su daugybe tokių skirtingų žmonių.

Mados namų INŽI dizainerė pataria, kaip tapti svajonių nuotaka

Panika, džiaugsmas, dvejonės – vestuvių išvakarėse nuotaką apima daugybė įvairiausių emocijų. O jeigu dar suknelė nevisiškai atitinka lūkesčius, jau išties katastrofa... Tad šį kartą - būtent apie tave ir tavo įvaizdį tą svarbiąją dieną.

Vilniaus gatvės mada: laisvė spalvoms ir stilių įvairovei (3)

Šis pavasaris tikrai ypatingas - gegužės mėnuo dar tik įpusėjo, o jau turėjome progą pasidžiaugti maloniai nuteikiančiais saulės spinduliais ir tikrai vasariškai karštais orais.

Naujas džinsų trendas - kainuoja nepigiai, bet dėmesio tikrai sulauksi

Jeigu esi iš tų merginų, kurios visais įmanomais būdais stengiasi atkreipti į save dėmesį - šis naujas džinsų modeliukas tau tikrai tiks!

Madingiausios basutės šiai vasarai

Radai puikią suknelę. Nusilakavai nagus šių metų madingiausia ultravioletine spalva, tad dabar tau reikalingos tik stilingos basutės, padėsiančios užkariauti gatves ryškiu stiliumi.

Pavasariniam įvaizdžiui gyvybės įkvėps stilinga ir praktiška kuprinė

Ilgą, šaltą žiemą iškentusios trokštame gaivumo bei lengvumo, ypač kalbant apie stilių. Storus megztinius aukštu kaklu keičia švelnios medžiagos palaidinės, ilgaaulius batus - sportiniai bateliai, o tamsias rankines - šviesūs krepšiai ar kuprinės.