Merginos tampa kietais riešutėliais

 (17)
Jų muzika vadinama socialinė kritika… O kritika turi skambėti garsiai. Va kodėl neseniai išpopuliarėjusi grupė „Zimbabwe” renkasi ska ir punk ritmus. Šitos merginos ne šiaip sau! Jos feministės… Skamba gąsdinančiai? Sužinok daugiau. „Zimbabwe” merginos aktyviai dalyvauja feministiniuose renginiuose Europoje ir Lietuvoje.
Priespauda
© Corbis

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vienas labiausiai įsiminusių renginių joms - 2007 metų “Ladyfest” Lietuvoje. Šis festivalis yra ne pelno siekiantis renginys, organizuojamas savanorių moterų. Kam visa tai? Atverk akis, išlaisvink protą… Feminizmas gali būti tavo pašaukimas.

“Kai kurie seminarai yra skirti tik moterims bei merginoms, tačiau didelė dalis koncertų, filmų peržiūrų, meno parodų, yra atviri visiems. Mes siekiam nesudaryti blogo feministės įvaizdžio. Feministė – tai ne moteris-amazonė, kuri naktimis žudo vyrus, ir jų skalpus pasikabina virš židinio…

Dauguma žmonių galvoja, kad feministė turi būti arba “vaivorykštės” mergaitė, arba nindzė-žudikė. Bet taip nėra. Daugiau nei 90% šias pažiūras propaguojančių merginų ar moterų turi vaikinus, vyrus ar vaikus.Lietuvoje tai dar neįprasta, bet užsienyje yra ir vyrų feministų,“ – pasakojo viena aktyvi “Ladyfest” festivalio dalyvė, nenorėjusi atskleisti savo vardo.Manekenai, parduotuvė, rūbai, vitrina
© DELFI

Renginio idėja kilo remiantis “DIY” (Do It Yourself – Pasidaryk pats) judėjimu, nuspalvinus jį feministine filosofija. Labiausiai organizuojant festivalį nusipelnė “Riot Grrrl” judėjimas, suteikęs feministinį atspalvį ir punkrock kultūrai. Pankrokas nebepriklauso tik vyrams!

“Riot Grrrl” atsirado daugiau nei prieš septyniolika metų Olimpijoje. Daugiau apie šio judėjimo idėjas pasakoja „Zimbabwe” grupės lyderė, vokalistė Julija.

DELFI Gatvė: Kas yra “Riot Grrrl”? Kokios jos?

Tai yra trečioji feminisčių “banga”, prasidėjusi XX a. pabaigoje. Tada alternatyvią kultūrą ar anarchistines idėjas išpažįstančios merginos, pabandė groti sunkią muziką, o ne tik būti roko grupių gitaristų merginomis…Merginų judėjimas, susijęs su kūrybine veikla. Pirmosios feminisčių “bangos” siekė lygiateisiškumo, balsavimo teisės, lygių atlyginimų… Trečioji banga propaguoja kūrybinę, kultūrinę veiklą.

DELFI Gatvė: Ar populiarus šis judėjimas?

Nuotaka
© Corbis

Nemanau, kad šis judėjimas turi labai didelį mastą, nors Vokietijos, Austrijos, Lenkijos feminisčių skaičius vis auga. Į “Riot Grrrl”organizuojamus renginius susirenka virš kelių tūkstančių gerbėjų.

Kai kurie žmonės galvoja, kad feminizmas - tai uždara moterų sekta, tačiau šis judėjimas domina ne tik jaunimą, bet ir subrendusias moteris.Aš tikiu, kad šis judėjimas plėsis ir augs ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Kol kas pas mus vyrauja provincijos popkultūra: didelės krūtys ir “Barbės” išvaizda.

DELFI Gatvė: Kur galima sužinoti apie renginius?

informaciją apie “Ladyfest” galima rasti internetiniame puslapyje www.nkmi.lt, taip pat www.ladyfeateurope.org arba oficialiame “Riot Grrrl” puslapyje www.hot-topic.com/riotgrrrl.DELFI Gatvė: Kokia “Ladyfest” idėja, ar gali ją plačiau pakomentuoti?Feministė
© Corbis

Realizuoti save. Iki šiol Lietuvoje nebuvau mačiusi moterų meno, o šiame festivalyje buvo bandoma suteikti erdvę moterims. Moterų kūryba buvo parodyta ne tik lietuvėms, bet ir kitų šalių moterims.Kartais galerijos nenori eksponuoti kūrinio, nes jis turi feministinį turinį, o “Ladyfest” parodos mintis – feminizmas.Iš esmės, meno parodoje dalyvavo tik moterys, atvykusios iš Suomijos buvo atvažiavusi menininkė Aurora Reinhard…Muzikinėje festivalio dalyje grojome mes (“Zimbabwe”), “Braškių džemas”, “Frekenbok”. Taip pat buvo atvykusios grupės iš Lenkijos, Švedijos…

DELFI Gatvė: Kaip “Zimbabwe” yra susijusi su "Ladyfest"?Mes viską pradėjome. Grojome užsienyje feministiniuose renginiuose… Viskas prasidėjo gal prieš tris metus, Varšuvoje. Po pasirodymo ten, mus pradėjo visur kviesti. Mes ilgai laukėme, kol galėsime veikti vienos ir kažką organizuoti.DELFI Gatvė: Ar jūs taip pat save laikote feministėmis?

Priespauda
© Corbis

Taip. Mes kritiškai žiūrime į visuomenę, aktyviai veikiame, nestovime vietoje ir nevėpsome, o kažką darome.

Mūsų būdas, elgesys ir išvaizda yra labai įvairi, mes nesame radikalios feministės, esame nuosaikiosios…DELFI Gatvė: Kaip reaguojate į nepilnametes-feministes? Kaip reaguojate į vyrus-feministus? Ar jų Lietuvoje išvis yra?

Jų galėtų būti… amžiaus cenzo juk nėra, taip pat ir lyties. Manau, kad nepilnametis nėra padaras, kuris negali turėti savo pažiūrų.DELFI Gatvė: Kiek tau buvo metų, kai pradėjai dainuoti? Ar iki “Zimbabwe” dar buvo grupių, kuriose dainavai?

Dainavau chore, bažnyčioje, lankiau muzikos mokyklą, dainavau mokykloje, nuo šešiolikos ar septyniolikos bandžiau dainuoti su grupe “IR”, bet nelabai suėjoDELFI Gatvė: Ar ir paauglystėje nemėgai berniukų?

Anetos Mackonytės ir Erikos Leonavičiūtės kolekcija „Šviesos karys“
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nebuvau ir dabar nesu, nei prieš berniukus, nei prieš vyrus... Čia mano asmeninis gyvenimas.DELFI Gatvė: Kokia buvo tavo, feministės, pirmoji meilė?

Ketvirtoje klasėje man patiko berniukas iš kiemo. Aišku, jis nežinojo, kad buvo mano pirmoji meilė…DELFI Gatvė: Ar nuo mažens esi “pankuojanti”? Buvai moksliukė, ar piktybiškai nevaikščiodavai į pamokas?

Daug mokiausi, ir gaudavau daug dešimtukų, baigiau psichologijos bakalaurą, klinikinės psichologijos magistratūrą… Galvoju apie muzikos diplomą.

DELFI Gatvė: Kokias grupes, be “Bikini Kill”, “Peaches”, ar Alix Alson, galėtum pasiūlyt jaunosioms feministėms?“Zimbabwe”!

DELFI Gatvė: Koks tavo moto?Merginos
© Corbis

Neturiu jokio moto ir nesivadovauju jokiu šūkiu, tai būtų per daug vienpusiška. Kvaila visą gyvenimą sugrūsti į vieną taisyklę, tai lyg gyvenimas po kardu, kuris gali nukristi.

DELFI Gatvė: Palinkėk ko nors mūsų skaitytojoms, ieškančioms bendraminčių.Neplaukit pasroviui. Atraskit savo plaukimo stilių… Kartais plaukti pasroviui gerai, bet tikrai ne visada.

DELFI
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įvaizdis

Stilingai ir praktiškai - kokius batelius rinktis 2018 vasaros sezonui

Vasara – tai madingų vakarėlių ir įvairių švenčių metas, kai dažnai tenka sukti galvą, kokius batus išsirinkti, kad šie netrintų kojų, būtų patogūs, tačiau neatsiliktų nuo mados tendencijų.

Šių metų nuotakos įvaizdis pagal dizainerę Raimondą Silę

„Mūzų būna daug, ir ne visad – moteris. Tai gali būti detalė, audinys, nauja diena, spalva, faktūra... Kartais kuriant vieną suknelę gimsta naujos idėja ir t. t. Šiandien, kai laikas kainuoja brangiai, kai gyvenimo tempas vis spartėja, net ir tarp dizainerių išskirtinis tampa rankų darbas, įmantrių ornamentų siuvinėjimas rankomis, nes vieno drabužio kūrimas trunka mėnesį ir ilgiau“, – mados namų „Silė“ (FB/ sileraimonda) dizainerė Raimonda Silė.

Vilniaus gatvės mada: ką pavyko pagauti šią savaitę

Kartais labai smagu per pietus prisėsti lauko kavinėje, užsisakyti puodelį kavos ir tiesiog žiūrėti į praeinančius žmones. Skubantys, besišypsantis, atsipalaidavę - įdomu iš šalies stebėti tą kunkuliuojantį gyvenimą su daugybe tokių skirtingų žmonių.

Mados namų INŽI dizainerė pataria, kaip tapti svajonių nuotaka

Panika, džiaugsmas, dvejonės – vestuvių išvakarėse nuotaką apima daugybė įvairiausių emocijų. O jeigu dar suknelė nevisiškai atitinka lūkesčius, jau išties katastrofa... Tad šį kartą - būtent apie tave ir tavo įvaizdį tą svarbiąją dieną.

Vilniaus gatvės mada: laisvė spalvoms ir stilių įvairovei (3)

Šis pavasaris tikrai ypatingas - gegužės mėnuo dar tik įpusėjo, o jau turėjome progą pasidžiaugti maloniai nuteikiančiais saulės spinduliais ir tikrai vasariškai karštais orais.

Naujas džinsų trendas - kainuoja nepigiai, bet dėmesio tikrai sulauksi

Jeigu esi iš tų merginų, kurios visais įmanomais būdais stengiasi atkreipti į save dėmesį - šis naujas džinsų modeliukas tau tikrai tiks!

Madingiausios basutės šiai vasarai

Radai puikią suknelę. Nusilakavai nagus šių metų madingiausia ultravioletine spalva, tad dabar tau reikalingos tik stilingos basutės, padėsiančios užkariauti gatves ryškiu stiliumi.

Pavasariniam įvaizdžiui gyvybės įkvėps stilinga ir praktiška kuprinė

Ilgą, šaltą žiemą iškentusios trokštame gaivumo bei lengvumo, ypač kalbant apie stilių. Storus megztinius aukštu kaklu keičia švelnios medžiagos palaidinės, ilgaaulius batus - sportiniai bateliai, o tamsias rankines - šviesūs krepšiai ar kuprinės.