Reklama

Atsarginis planas, kai lovoje ištinka netyčiukas

 (23)
„Ups“ istorijų nutinka visiems – plyšta prezervatyvas, nepasiteisina nutrauktas lytinis aktas, pamirštama išgerti kontraceptinė tabletė ar tiesiog atsipalaidavus užsimirštama. Kaip rodo tyrimai, su apsisaugojimo problemomis susiduria daugybė porų, ir tai nepriklauso nuo konkretaus intymaus elgesio ar sąmoningumo. Išties pasitaiko visko, todėl geriau turėti atsarginį planą.
kelnaitės
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tokiems atvejams, kai paveda pasirinktas apsisaugojimo būdas ir iškyla rizika neplanuotai pastoti, sukurta ekstrinė kontracepcija, Lietuvoje žinoma kaip „Escape metodas“ – kito ryto tabletė. Apie ją kalbamės su medicinos mokslų daktare, gydytoja ginekologe Žaneta Kasilovskiene.

Ar „Escape metodo“ tabletė kenksminga moters sveikatai?

Jei toks preparatas yra rinkoje, vadinasi, jis užtikrina merginų bei moterų poreikius. Iš tiesų kontracepcijos metodų yra labai daug – kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamą. Ekstrinė kontracepcija naudojama tuo atveju, kai kiti apsisaugojimo metodai yra neefektyvūs arba apskritai nenaudojami.

Deja, kartais ekstrinės kontracepcijos prireikia po patirtos lytinės prievartos, todėl patogu, jog ją galima įsigyti vaistinėje be jokio recepto, priešingai nei įprastas kontraceptines tabletes. „Escape metodo“ tabletėje paskaičiuota saugi hormonų norma, kurios reikia, kad suveiktų ekstrinė kontracepcija.

Ką merginos ir moterys turėtų žinoti, gerdamos šią „kito ryto“ tabletę?

Tabletė dažniausiai yra gerai toleruojama, bet, kaip ir kiekvieni vaistai, gali turėti savo šalutinių poveikių. Jie yra nurodyti kiekvieno vaisto pakuotėje. Vienas iš tokių šalutinių požymių – nereguliarus kraujavimas, t.y. „tepliojimas“ ne mėnesinių metu. Jis gali atsirasti anksčiau, nei prasideda mėnesinės. Tokie simptomai kaip pykinimas ar galvos skausmas pasireiškia retai.

Dar svarbu pastebėti, kad suvartojus šią tabletę, gali laikinai sutrikti natūralus mėnesinių ciklas: ovuliacija gali būti blokuojama arba vykti vėliau, todėl įprastas ciklas pasislenka.

Kaip veikia ekstrinės kontracepcijos tabletė mūsų organizme?

Jeigu tabletę išgeriame prieš ovuliaciją, ji nusikelia ir ciklas pailgėja. Jeigu išgeriame tabletę, kai ovuliacija yra įvykusi, pagreitiname antrą ciklo pusę. Tiesiog išgeriama didesnė progesterono dozė, negu kad yra mūsų organizme, todėl greičiau ateina mėnesinės. Paskatinimas natūralus procesas – atsiranda kraujavimas, kurį galima savo kalendoriuje žymėti kaip mėnesines. Tik moterys turėtų žinoti, kad kitas ciklas gali ateiti anksčiau arba vėluoti.

Kitas variantas – priklausomai nuo tos dienos, kada išgeriame tabletę, mėnesinės gali ir vėluoti. Jei moteris pradeda kraujuoti ir iškraujuoja, į gydytoją kreiptis nereikia. Registruotis pas gydytoją reikėtų tokiu atveju, jei mėnesinės visai nepasirodytų.

Ar galima „Escape metodu“ naudotis kiekvieną mėnesį?

Jeigu moteris bent du kartus per mėnesį turi lytinius santykius, jai rekomenduojama naudoti ne ekstrinę, o pastovią kontracepciją. Dažnas ekstrinės kontracepcijos naudojimas gali lemti sutrikusį ciklą ir padidėjusią baimę. Tačiau pačios dozės bijoti nereikia – ji saugi ir paskaičiuota. „Escape motodo“ tikslas padaryti taip, kad kiaušinėlis iš viso nebūtų apvaisintas.

Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai kai kurioms moterims gali turėti didesnį poveikį, nei ekstrinės kontracepcijos tabletė. Visgi, nors ji yra saugi ir nesukelianti daug šalutinių poveikių, piktnaudžiauti nereiktų.

Užsakymo nr.: PT_71016352

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Escape metodas“ - kito ryto tabletė

Atskleisti lietuvių seksualiniai įpročiai (5)

Egzistuoja daugybė požiūrių į apsisaugojimo priemones, nuomonių apie poras, kurios renkasi ilgalaikę apsaugą, ar net nusistatymų, kuomet paslydus jos pasirenka skubią kontracepciją. Bet mums įdomūs faktai – kaip yra su lietuviais? Dalinamės seksualinės elgsenos tyrimo rezultatais ir rėžiame visą tiesą.

Nėštumo nutraukimas: ką turėtum žinoti

Abortas vis dar yra itin kontraversiška tema, tačiau šįkart neketiname rinktis nė vienos iš „teisingų“ stovyklų. Pažvelkime į nėštumo nutraukimą iš medicininės pusės, pasigilindami į svarbius faktus, poveikį sveikatai ir dabartinę Lietuvos statistiką. Mums padės medicinos mokslų daktarė, gydytoja ginekologė Žaneta Kasilovskienė.

7 sekso patarimai moterims iš 100-metės seksologės (6)

Shirley Zussman – filosofijos daktarė, seksologė ir… tiesiog 100 metų sulaukusi moteris, kuri tikrai turi ką patarti kitoms dailiosios lyties atstovėms. Ši neįtikėtina moteris pasidalino keliais intymiais gyvenimiškais pastebėjimais, kurie, neabejojame, pravers kiekvienai.

Lytiškai plintančios ligos, nuo kurių prezervatyvai tavęs neapsaugos

Praplėši blizgų paketėlį, saugiai slepiamą kišenėje ar stalčiuke prie lovos, užmauni savo vakaro kavalieriui ir gali drąsiai mėgautis saugiu (?) seksu! Ar tikrai? Na, taip, nėštumo greičiausiai išvengsi, nuo kai kurių lytiškai plintančių ligų apsisaugosi, bet prezervatyvas – tikrai ne stebuklinga piliulė... Būk budri, kad paskui netektų sakyti „Bet aš juk saugojausi!“

Kaip nesusigadinti aistringų atostogų

Ar žinojote, kad moterys per atostogas yra seksualiai aktyvesnės? Statistai sako, kad net 12 proc. jų iš atostogų grįžta pastojusios. Taigi, artėjant kelionių ir poilsio sezonui, dalinamės patarimais dar neketinančioms prisidėti prie šios statistikos. Juk tikrai geros atostogos turi būti ne tik karštos, bet ir saugios!

Atsarginis planas, kai lovoje ištinka netyčiukas (23)

„Ups“ istorijų nutinka visiems – plyšta prezervatyvas, nepasiteisina nutrauktas lytinis aktas, pamirštama išgerti kontraceptinė tabletė ar tiesiog atsipalaidavus užsimirštama. Kaip rodo tyrimai, su apsisaugojimo problemomis susiduria daugybė porų, ir tai nepriklauso nuo konkretaus intymaus elgesio ar sąmoningumo. Išties pasitaiko visko, todėl geriau turėti atsarginį planą.