Tamsioji H. K. Anderseno asmenybės pusė: psichiniai sutrikimai ir gyvenimo pabaiga vienatvėje

 (33)
Daugumoje savo istorijų Hansas Kristianas Andersenas gerus, tačiau bejėgius personažus panardina į siaubingus išbandymus, o iš 156 jo pasakų 56 baigiasi pagrindinio herojaus mirtimi - rašo portalas kulturologia.ru. Nepasakiška pabaiga, tiesa? Psichologai tikina, kad Anderseno kūryba - jo psichologinės būsenos atspindys. Esą rašytojas buvo neurotiška asmenybė, visą gyvenimą kentėjusi nuo vienatvės ir įvairių fobijų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Anderseno senelis buvo psichiškai nesveikas, motina daug gėrė ir mirė nuo baltosios karštinės - nėra abejonių, kad tokie šeimos narių likimo vingiai stipriai paveikė ir patį rašytoją. Biografai Andersoną apibūdina kaip depresuotą, nesubalansuotą, neramų ir itin irzlų žmogų, kuris be kita ko buvo hipochondrikas - beprotiškai bijojo ligų ir paranojiškai ieškodavo įvairių simptomų.

Rašytojas iš tiesų turėjo daugybę fobijų. Bijojo būti palaidotas gyvas ir sirgdamas visuomet palikdavo raštelį šalia lovos su įspėjimu, kad jis yra gyvas, jei netyčia kam nors pasirodytų kitaip. Dauguma Hanso baimių buvo susijusios su mirtimi - bijojo sudegti, būti nunuodytas ir t.t. Metams bėgant jo fobijos tik stiprėjo. Kartą gerbėjai perdavė rašytojui saldainių dėžutę. Jis, žinoma, bijojo nusinuodyti, todėl pats nevalgė, tačiau saldainiais pavaišino kaimynų vaikus. Kitą rytą įsitikinęs, kad visi sveiki ir gyvi, pabandė saldainius ir pats.

Vaikystėje Andersenas dažnai žaisdavo su lėlėmis, buvo labai minkšto charakterio ir neryžtingas. Vėliau rašytojas pats prisipažino, kad vyriško tvirtumo jis iš tiesų neturi. Mokykloje berniukai jį erzino, nes Andersenas gyveno fantazijų pasaulyje ir pasakojo apie save nebūtas istorijas. „Dažnai mintimis nusikeldavau Dievai žino kur, nesąmoningai žvelgdamas į paveikslais nukabinėtą sieną ir už tai gaudavau velnių nuo mokytojos. Labai mėgau pasakoti kitiems berniukams neįtikėtinas istorijas, kuriose pagrindinį vaidmenį, žinoma, atlikau aš pats. Už tai iš manęs dažnai šaipydavosi“ - sakė pats Andersenas.

Meilės istorijos Anderseno gyvenime buvo tokios pat liūdnos, kaip ir jo pasakose. Rašytojas buvo beviltiškai įsimylėjęs savo globėjo dukrą, tačiau ją ištekino už sėkmingesnio ir perspektyvesnio gerbėjo - advokato. Neabipusė pasirodė ir jo meilė švedų dainininkei bei aktorei Jenny Lind. Būtent jai buvo skirtos pasakos „Lakštingala“ bei „Sniego karalienė“, tačiau gražuolė liko abejinga.

Andersenas visą savo gyvenimą taip ir pragyveno vienišas, o anot biografų - mirė būdamas skaistus. Vienas jų rašė: „Jo potraukis moterims buvo didelis, tačiau baimė prieš jas - dar didesnė“. Štai kodėl, anot psichologų, savo pasakose jis nuolatos kankino dailiosios lyties atstoves: palikdavo jas sušalti, skandindavo, sudegindavo. Liūdnasis pasakotojas, bėgęs nuo meilės.

Andersenas mirė vienumoje po ilgai trukusios ligos. Prieš mirtį jis prisipažino: „Už savo pasakas sumokėjau didelę, nepamatuojamą kainą. Vardan jų atsisakiau savo asmeninės laimės ir paaukojau savo laiką vaizduotei, o ne realiam gyvenimui“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

XXI amžiaus liga, trukdanti mums jaustis laimingais (1)

Noriu pradėti pasakojimu apie man artimą žmogų. Susipažink su mano pussesere (vardą gali sugalvoti pati).

Išsirink vieną TARO kortą ir sužinok, kur veda tavo santykiai

Mūsų pasąmonė dažniausiai žino atsakymus į visus svarbiausius klausimus. Siūlome tau šiek tiek pažaisti ir Taro kortų pagalba iš arčiau pažvelgti į savo santykius.

Kodėl negalima žiūrėti į veidrodį, kai verki

Mūsų gyvenime egzistuoja daugybė prietarų. Nelaimė artinasi, jei per kelią perbėgo juoda katė, pastuksenk tris kartus į medį ir tiek pat kartų nusispjauk per kairį petį, jei nenori, kad garsiai ištarti žodžiai išsipildytų ir t.t. Lyg ir suprantame, kad nusispjovus bėdos į šalį tikrai nenustumsim, bet dažnai tiesiog instinktyviai taip pasielgiame, nes jau nuo mažens esame ne kartą girdėję, kad taip reikia.

5 priežastys, kodėl protingiems žmonėms sunku jaustis laimingais (1)

Psichologai jau seniai pastebėjo, kad aukštą intelekto koeficientą turintys žmonės dažnai labiau linkę į pesimistiškas nuotaikas ir netgi depresiją. Jie gali turėti puikius darbus, darnius santykius ir, iš pažiūros, tobulą gyvenimą, tačiau... Kažko vis tiek trūksta.

7 dalykai, kurie su amžiumi tampa tik geresni

Dauguma iš mūsų baiminasi senatvės. Na, koks gi čia džiaugsmas, kai sveikata pradeda šlubuoti, o ir išvaizda toli gražu nebe ta. Gera žinia – ne viskas tik blogėja! Amžius turi ir savų privalumų.

Tavo seksualumo testas: sužinok, ką naujo galėtum išbandyti

Kaip tapti nepakartojama lovoje? Geriau pažinti save, įgauti pasitikėjimo? Seksologė Suzi Godson teigia, kad visas moteris galima suskirstyti į šešis seksualinius tipus. „Kiekvienas žmogus, priklausomai nuo įgytos patirties, emocinių poreikių ir pasitikėjimo savimi yra unikaliai seksualus, – teigia seksologė. – Šis testas padės tau nustatyti savo tipą ir suprasti, koks seksas tau reikalingas iš tikrųjų“.

10 gyvenimo tiesų, kurias išmokstame tik per patirtį

Dažnai gyvenime atsisukę atgalios susimąstome, kiek laiko iššvaistėme, regis, visai nereikšmingiems dalykams. Dovanojome savo laiką tiems, kurie to buvo neverti, vakarais verkdavome dėl tų, kurie mūsų tikriausiai net neprisimena.

Kodėl tau nereikėtų žiūrėti į kitų moterų nuotraukas internete

Vakaras toks pats kaip ir visi kiti: atsiguli į lovą ir imi telefoną į rankas. Juk prieš miegą dar reikia pasitikrini, kas naujo įvyko facebookiniame ir instagraminiame draugų gyvenime. Tik 5 minutes – žadi sau, bet gi tiek visko vyksta!

Pokalbis dėl darbo: ką pasakyti, kai paklaus „kodėl?“ (2)

Vadovas – tironas, atlyginimas – vos didesnis nei valytojos Bronytės, o atmosfera kolektyve primena realybės šou „Paskutinis herojus“. Kurias išėjimo iš buvusios darbovietės priežastis verta minėti taisantis į naują vietą?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis gegužės mėnesį

Gegužės mėnuo - tikrai išskirtinis. Aistrą dovanojanti Venera ir džiugesio pilna Saulė daugumai Zodiako ženklų dovanos atokvėpį ir tikrą jausmų proveržį. Tačiau šiems trims ženklams seksis ypatingai!