Tamsioji H. K. Anderseno asmenybės pusė: psichiniai sutrikimai ir gyvenimo pabaiga vienatvėje

 (33)
Daugumoje savo istorijų Hansas Kristianas Andersenas gerus, tačiau bejėgius personažus panardina į siaubingus išbandymus, o iš 156 jo pasakų 56 baigiasi pagrindinio herojaus mirtimi - rašo portalas kulturologia.ru. Nepasakiška pabaiga, tiesa? Psichologai tikina, kad Anderseno kūryba - jo psichologinės būsenos atspindys. Esą rašytojas buvo neurotiška asmenybė, visą gyvenimą kentėjusi nuo vienatvės ir įvairių fobijų.
<span style="color: #c00000;">Tamsioji H. K. Anderseno</span> asmenybės pusė: psichiniai sutrikimai ir gyvenimo pabaiga vienatvėje
© Vida Press

Anderseno senelis buvo psichiškai nesveikas, motina daug gėrė ir mirė nuo baltosios karštinės - nėra abejonių, kad tokie šeimos narių likimo vingiai stipriai paveikė ir patį rašytoją. Biografai Andersoną apibūdina kaip depresuotą, nesubalansuotą, neramų ir itin irzlų žmogų, kuris be kita ko buvo hipochondrikas - beprotiškai bijojo ligų ir paranojiškai ieškodavo įvairių simptomų.

Rašytojas iš tiesų turėjo daugybę fobijų. Bijojo būti palaidotas gyvas ir sirgdamas visuomet palikdavo raštelį šalia lovos su įspėjimu, kad jis yra gyvas, jei netyčia kam nors pasirodytų kitaip. Dauguma Hanso baimių buvo susijusios su mirtimi - bijojo sudegti, būti nunuodytas ir t.t. Metams bėgant jo fobijos tik stiprėjo. Kartą gerbėjai perdavė rašytojui saldainių dėžutę. Jis, žinoma, bijojo nusinuodyti, todėl pats nevalgė, tačiau saldainiais pavaišino kaimynų vaikus. Kitą rytą įsitikinęs, kad visi sveiki ir gyvi, pabandė saldainius ir pats.

Vaikystėje Andersenas dažnai žaisdavo su lėlėmis, buvo labai minkšto charakterio ir neryžtingas. Vėliau rašytojas pats prisipažino, kad vyriško tvirtumo jis iš tiesų neturi. Mokykloje berniukai jį erzino, nes Andersenas gyveno fantazijų pasaulyje ir pasakojo apie save nebūtas istorijas. „Dažnai mintimis nusikeldavau Dievai žino kur, nesąmoningai žvelgdamas į paveikslais nukabinėtą sieną ir už tai gaudavau velnių nuo mokytojos. Labai mėgau pasakoti kitiems berniukams neįtikėtinas istorijas, kuriose pagrindinį vaidmenį, žinoma, atlikau aš pats. Už tai iš manęs dažnai šaipydavosi“ - sakė pats Andersenas.

Meilės istorijos Anderseno gyvenime buvo tokios pat liūdnos, kaip ir jo pasakose. Rašytojas buvo beviltiškai įsimylėjęs savo globėjo dukrą, tačiau ją ištekino už sėkmingesnio ir perspektyvesnio gerbėjo - advokato. Neabipusė pasirodė ir jo meilė švedų dainininkei bei aktorei Jenny Lind. Būtent jai buvo skirtos pasakos „Lakštingala“ bei „Sniego karalienė“, tačiau gražuolė liko abejinga.

Andersenas visą savo gyvenimą taip ir pragyveno vienišas, o anot biografų - mirė būdamas skaistus. Vienas jų rašė: „Jo potraukis moterims buvo didelis, tačiau baimė prieš jas - dar didesnė“. Štai kodėl, anot psichologų, savo pasakose jis nuolatos kankino dailiosios lyties atstoves: palikdavo jas sušalti, skandindavo, sudegindavo. Liūdnasis pasakotojas, bėgęs nuo meilės.

Andersenas mirė vienumoje po ilgai trukusios ligos. Prieš mirtį jis prisipažino: „Už savo pasakas sumokėjau didelę, nepamatuojamą kainą. Vardan jų atsisakiau savo asmeninės laimės ir paaukojau savo laiką vaizduotei, o ne realiam gyvenimui“.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Apie tave

Didžiausias tavo Zodiako ženklo pranašumas (4)

Daugelis puikiai žino, kad kiekvienas Zodiako ženklas turi savų privalumų: Avinai teisingi, Mergelės rūpestingos, su Dvyniais visada būna linksma. Susipažinkite su savo ženklo pranašumais.

Nepamirštamoji Colette: širdis neturi raukšlių, ji gali turėti tik randus (1)

Prancūzų literatūros žvaigždė Sidonie Gabrielle Colette niekuomet nevadino savęs rašytoja. „Esu moteris, kuri neprarado ryžto kurti“, – sakydavo ji.

Pažiūrėk, kaip atrodytų tavo veidas, jeigu būtų simetriškas (1)

Tyrinėdamos savo atvaizdą patebime: tai viena akis didesnė, tai antakis aukščiau patupdytas ar lūpų kamputis ne ten žiūri, vis randame prie ko prikibti. Bet net ir gražiausios garsenybės neturi visiškai simetriškų veidų. Pasirodo, jei turėtų, kažin ar būtų tokios gražios, kokios yra dabar.

Pasirink duris ir sužinok, kokia ateitis tavęs laukia (7)

Šis testas žaibišku greičiu pasklido internete. Tau tereikia pažvelgti į paveikslėlius ir išsirinkti labiausiai patinkančias duris. Pasirinkimas daug pasako apie ateitį, o rezultatai daugumą nustebina.

Šiandien daugelis prieš šios moters nosį užtrenktų duris (10)

Šiandien daugelis prieš šios moters nosį užtrenktų duris. Kiti apskritai jų neatidarytų. Treti apšauktų nepaisydami garbingo jos amžiaus. O juk ji kadaise padarė perversmą verslo pasaulyje.