Kokias slaptas tavo asmenybės savybes atskleidžia... tavo augintinis

 (1)
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jis visada laukia. Viską atleidžia. Iškenčia visus tavo pykčio priepuolius. Svarbiausia –myli tave tokią, kokia esi. Jis – tai tavo augintinis. Ir kodėl judu vienas kitą taip puikiai suprantate?

Ar pastebėjai, jog iš pradžių su augintiniu elgiamės beveik kaip su naujagimiu – stebime, pratinamės, renkame vardą. Po to prasideda kiti „vaikiški“ vargai bei džiaugsmai: auklėjimas, lepinimas, gydymas. Jei mylimas gyvūnėlis šąla, skubame supti jį į šiltą paltuką. Jei jam nuobodu, džiuginame naujais žaisliukais. Kai norime pamaloninti, kišame kokį skanėstą. Trumpiau tariant, žmoginame jį iš visos širdies.

Šis procesas net gražų mokslišką pavadinimą turi – antropomorfizmas. Ir nuo to neapsaugotas nei vienas gyvūnų šeimininkas ir jo piniginė. Tik kad ir kaip besistengtumėme, iš gyvūno žmogaus nenulipdysi. Gyvūnas nežino, kas yra moralė ir gailestis. Neturėk iliuzijų net dėl žiurkėnų – vardan išgyvenimo jie gali pietums sudoroti ir savo vaikus. Bet neneigsime: gyvenimas su žmogumi gyvūną paveikia. Net pakeičia. Kaip ir patį žmogų!

Žmogiška gyvūnų prigimtis

Dabar suduosime smūgį visiems šunų mylėtojams, tvirtinantiems, jog šuo – protingiausias iš visų augintinių. Ot ir netiesa! Galingiausiu intelektu pasižymi paukščiai. O tuo, kad gyvūnai apskritai turi tokį dalyką kaip intelektas, jau seniai neabejojama.

Antai biologijos mokslų daktaras V. Dolnikas tikina, kad jei tik šuo mokėtų kalbėti, jis lengvai įsisavintų visą mokyklinį algebros kursą. „Šuo mus puikiai supranta. Ir ne atskiras komandas, gestus ir intonacijas, o žodžius, net atskiras frazes,“ – teigia biologas. V. Delniko nuomone, iš prigimties protingas šuo, ilgai ir įvairiapusiškai bendravęs su savo šeimininku, senatvėje svarbiose situacijose sugeba suprasti savo bosą iš pusės žodžio.

Be to, įrodyta, jog gyvūnai, kaip ir žmonės, jaučia emocijas. Įsivaizduok, kokia lyrika trykštų, tarkime, vienišo, kalbėti mokančio šunėko eilės – mat gyvūnai žino, kas yra vienatvė! Kaip ir ilgesys, sumišimas, džiaugsmas, pavydas ir įsiūtis. Maža to, augintiniams (kaip ir mums) būdingas individualumas: niekada nesutiksi dviejų vienodo charakterio gyvūnų, nesvarbu, kad jie – iš tos pačios veislės.

Įdomiausia, jog dažniausiai mūsų augintinių individualumas, charakteris bei įpročiai formuojasi (arba keičiasi, jei kalbame apie suaugusį gyvūną) veikiami mūsų – jų šeimininkų – individualumo. Kitaip tariant, mes gyvūnus priimame kaip savo asmenybės pratęsimą.

Ne iš balos tas panašumas

Gyvūną renkamės ne šiaip sau ir ne kaip papuola. Net ir bendraujame su juo ne bet kaip. Viską darome vadovaudamiesi vienu kriterijumi – kaip atrodysime aplinkinių akimis. Pavyzdžiui, rinkdamasi iguaną, šinšilą ar šešką, gal ir nesąmoningai, bet tikiesi, jog aplinkiniai tave palaikys originalia asmenybe.

Augini Džeko Raselo terjerą? Ar tik nemėgini pasakyti pasauliui: „Pažiūrėkite, aš tokia pat stilinga ir grakšti kaip mano mažoji princesė!“ Štai iš kur tas plačiai aptartas žmogaus ir jo augintinio panašumo (tiek išore, tiek charakteriu) fenomenas.

Kalifornijos universiteto specialistai nepatingėjo: atskirai nufotografavo 45 augintinius bei jų šeimininkus. 28 teisėjams pateikė po tris nuotraukas: dvi gyvūnų ir vieną žmogaus. Teisėjai turėjo atspėti, kuris iš gyvūnų buvo tikrasis nuotraukoje pavaizduoto žmogaus augintinis. Dauguma atvejų teisėjai su užduotimi susidorojo puikiai, o kai kuriais atvejais suklysti buvo tiesiog neįmanoma: augintinis ir šeimininkas atrodydavo beveik identiškai.

Ir visgi dažniau nei išore su savo numylėtiniais supanašėjame charakteriu. Pastebėta, jog valdingi žmonės mieliau renkasi tarnybinius šunis, pavyzdžiui, rotveilerius ar vilkšunius. Draugiški ir atviri – iš prigimties prieraišius labradorus ir spanielius. Itin savimi pasitikintys nori kovinių terjerų ir bokserių.

Pasakyk, kas tavo augintinis...
... ir mes mielai pateiksime tavo bendrą psichologinį portretą.

Remdamiesi nepriklausomais naminių gyvūnų bei jų šeimininkų psichologijos tyrimais, darome tokias prielaidas.

Jei draugauji su šunimi, vadinasi, esi visuomeniška, aktyvi, paprasta ir kaip sakoma „be ceremonijų“. Dar esi disciplinuota, atsakinga ir dažniausiai racionali asmenybė. Puikiai jautiesi būdama kompanijoje, idealiausia – priešingos lyties asmenų. Tau gera su šunimi, nes esi valdinga, tau patinka demonstruoti savo statusą. O šuo, žinia, iš prigimties lengvai pasiduoda dresūrai ir apskritai jiems patinka paklusti. Jus sieja ir kai kurie bendri bruožai: abu esate prieraišūs, santykiuose ieškote stabilumo, jums būtina gera kompanija ir abu esate atlaidūs – tiek sau, tiek kitiems.

Jei draugauji su kate, esi nepriklausoma, sąmojinga ir labai kūrybinga. Šiek tiek savimyla, gal pernelyg pasitikinti savimi, gal ir draugų neturi per daugiausia. Bet užtat tie, kuriuos laikai draugais, gali būti ramūs – ištikus bėdai visuomet palaikysi ir padėsi, kuo gali. Nesi valdinga, tačiau savo pasieki. Vertini harmoniją ir grožį – mielai sutiktum, jog jis tave suptų visą gyvenimą. Tiesa, vyrai – kačių mylėtojai – kur kas minkštesni, geresni ir mąslesni nei ambicingosios ir agresyviosios kačių mylėtojos.

Tu puikiai sutari su kate, nes abi aplinkiniuose vertinate intelektą bei nepriklausomybę – tai jums leidžia jaustis ir elgtis laisviau. Vienatvė jums nekelia jokių problemų, mielai neriate į visokių mįslių ir pasaulio subtilybių narpliojimą, tačiau nuolatinis rūpestis kažkuo jus nervina.

Jei draugauji su paukščiu, esi linksma, smagi, nepriklausoma plepė, turinti puikų humoro jausmą. Tačiau tavo gebėjimas džiaugtis gyvenimu netrukdo griežtai laikyti etiketo taisyklių. Antra vertus, visa tai tėra gražiosios plunksnos, už kurių slepiasi jautri natūra. Iš prigimties esi iš tų, kurioms patinka pagraužti save, laikytis tradicijų ir stebėti aplinkinių nuomonę – ji tau labai svarbi. Nesi lyderė, tačiau kartas nuo karto mėgtsi imti vadžias į savo rankas. Užtat tavo širdis gera – mielai gelbėji kitiems.

O su paukščiu puikiai sutari, nes jums abiems patinka traukti kitų dėmesį – aplinkiniai tiesiog privalo įvertinti jūsų ryškią išvaizdą ir neeilinį intelektą! Antra vertus, tai nereiškia, jog lengvai pasitiki kitais. Tai reikia dėmesio, švelnumo ir kantrybės – pernelyg daug bendravimo jus vargina. Geriau jau iš širdies paplepėti su vienu, bet įdomiu pašnekovu. Kartais pernelyg temperamentingi, kartais pernelyg agresyvūs, laimei, jus abu greitai atauštate.

Jei į draugus renkiesi graužiką, esi smalsi ir pastabi laukinukė – minioje ir didesnėje kompanijoje jautiesi nejaukiai. Nors stebint kaip lengvai bendrauji su nepažįstamaisiais vakarėliuose ar darbiniuose susitikimuose, to nė neįtarsi – esi protinga ir moki gerai paslėpti savo jausmus. Tau svarbu visur ir visada būti pirmai ir dažniausiai esi naktinio gyvenimo mėgėja.

Jei tavo draugas – reptilija, esi darbšti, energinga, savo tikslo siekianti mergina. Gatavi receptai ir sprendimai – ne tau. Patinka visko siekti pačiai, pasikliaujant savo smegenimis ir ieškant naujų kelių. Iš vienos pusės esi racionali ir patikima, iš kitos – nenuspėjama. Užtat ceremonialumo nepakenti – kreipinys „tu“ tau arčiau širdies. Su reptilija puikiai sutariate, nes jus sieja ne tiek emocinis, kiek mokslinis – tiriamasis ryšys. Abi į pasaulį žvelgiate kaip į logiškai sukonstruotą mechanizmą, kurį jums patinka analizuoti. Abi siekiate savo iš paskutiniųjų – kad ir kaip ilgai tektų eiti tikslo link.

Jei niekada nenorėjai turėti jokio augintinio ir nė nesvajoji jį įsigyti, tai irgi byloja apie tavo būdą. Greičiausiai esi itin nepriklausoma, savarankiška ir nekenti nuolatinių įsipareigojimų. Kiaurą parą kažkuo rūpintis? Tik ne tau! Ir taip turi kuo užsiimti. Be to, esi intravertė ir nesišvaistai emocijomis, o gal netgi ne visuomet moki adekvačiai išreikšti tave apėmusius jausmus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.

5 Rytų išminties patarimai, padėsiantys kitaip pažvelgti į savo gyvenimą

Stengdamiesi susikurti kokybiškesnį gyvenimą įsisukame į užburtą darbų ir planų ratą. Stresas, liūdesys ir prasta savijauta tampa mūsų kasdieniais palydovais. Nebelieka laiko, o galiausiai ir noro mėgautis dabartimi ir tuo, ką jau turime.

10 lietuvaičių su bikiniais įrodė - dydis nesvarbu

Pasaulyje kasdien daugėja tinklaraštininkių, prekės ženklų ir internetinių portalų, kurie savo turinyje ne tik kalba, bet ir parodo realybėje egzistuojančią kūnų įvairovę. Mūsų šalyje šis judėjimas kol kas dar tik žengia pirmuosius, bet drąsius žingsnius.

XXI amžiaus liga, trukdanti mums jaustis laimingais (1)

Noriu pradėti pasakojimu apie man artimą žmogų. Susipažink su mano pussesere (vardą gali sugalvoti pati).

Išsirink vieną TARO kortą ir sužinok, kur veda tavo santykiai

Mūsų pasąmonė dažniausiai žino atsakymus į visus svarbiausius klausimus. Siūlome tau šiek tiek pažaisti ir Taro kortų pagalba iš arčiau pažvelgti į savo santykius.

Kodėl negalima žiūrėti į veidrodį, kai verki

Mūsų gyvenime egzistuoja daugybė prietarų. Nelaimė artinasi, jei per kelią perbėgo juoda katė, pastuksenk tris kartus į medį ir tiek pat kartų nusispjauk per kairį petį, jei nenori, kad garsiai ištarti žodžiai išsipildytų ir t.t. Lyg ir suprantame, kad nusispjovus bėdos į šalį tikrai nenustumsim, bet dažnai tiesiog instinktyviai taip pasielgiame, nes jau nuo mažens esame ne kartą girdėję, kad taip reikia.

5 priežastys, kodėl protingiems žmonėms sunku jaustis laimingais (1)

Psichologai jau seniai pastebėjo, kad aukštą intelekto koeficientą turintys žmonės dažnai labiau linkę į pesimistiškas nuotaikas ir netgi depresiją. Jie gali turėti puikius darbus, darnius santykius ir, iš pažiūros, tobulą gyvenimą, tačiau... Kažko vis tiek trūksta.

7 dalykai, kurie su amžiumi tampa tik geresni

Dauguma iš mūsų baiminasi senatvės. Na, koks gi čia džiaugsmas, kai sveikata pradeda šlubuoti, o ir išvaizda toli gražu nebe ta. Gera žinia – ne viskas tik blogėja! Amžius turi ir savų privalumų.