Kas slėpėsi už žiaurumu garsėjusio milijardieriaus namų durų

 (2)
Rokefeleriai
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mefistofelis iš Klivlendo, šventasis doleris, dolerinis milijardierius - taip pašnibždomis, o kartais ir visai atvirai buvo vadinamas bene turtingiausias Jungtinėse Amerikos Valstijose kada nors gyvenęs žmogus - Johnas Rokefeleris (John Rockefeller). Versle jis garsėjo negailestingu žiaurumu ir nežabotomis ambicijos, tačiau užvėręs namų duris virsdavo kitu žmogumi - tironu vadintas Johnas beprotiškai mylėjo savo vaikus ir žmoną Laurą.

Johnas gimė neturtingoje šeimoje, tad nenuostabu, kad nuo pat mažens į priekį jį vedė vienintelis tikslas - pagaliau praturtėti. Būdamas dar visai mažas, berniukas parduotuvėje už gerą kainą prisipirkdavo saldainių ir vėliau už kur kas daugiau pardavinėdavo juos savo seserims - tai buvo pirmosios mažojo Johno pajamos. Johnas ne tik užsiimdavo prekyba, bet ir sumaniai investuodavo savo pinigus, pavyzdžiui, skolindavo kaimynui su 7% metinėmis palūkanomis.

Johnas Rokefeleris
Johnas Rokefeleris
© Vida Press

Raginamas savo tėvų, vietoj studijų universitete, 16-metis Johnas pasirinko trijų mėnesių kursus prekybos mokykloje. Pats milijardierius niekada nesigailėjo šio savo žingsnio, nes tai tapo tikru šuoliu jo ateities karjeroje. Iš karto po kursų jis įsidarbino buhalterio asistentu - tai buvo vienintelės jo, kaip samdomo darbuotojo pareigos. Imlus vaikinus netruko suprasti, kad dirbti kitiems visai nenaudinga, kuomet galima dirbti pačiam sau. Aktyviai verslu besidomėjęs vaikinas buvo įsitikinęs, kad kiekvienas doras pilietis privalo dalyvauti ir visuomenėje veikloje. Jis buvo labai tikintis, tad sulaukęs 18 metų tapo bažnyčios vyresniuoju ir per neįtikėtinai trumpą laiką sugebėjo surinkti tais laikais ganėtinai nemenką 2000 dolerių sumą (dabar tai būtų maždaug 16 000 dolerių), kurios reikėjo bažnyčios nuomojamo pastato paskolai padengti.

Dar mokydamasis mokykloje Johnas susipažino su Laura - mergina iš garbingos ir pasiturinčios šeimos, aktyviai kovojusios už juodaodžių teises. Pati Laura daug dėmesio skyrė moterų padėčiai visuomenėje. Johnas atkreipė dėmesį į merginą tą dieną, kuomet prieš auditoriją mergina audringai sakė kalbą apie lygias galimybes ir moterų teises. Laura tiesiog tobulai atitiko Johno išrinktosios viziją, bet to, savo charakteriu buvo labai panaši į Johno mamą.

Laura Rokefeler
Laura Rokefeler
© Vida Press

Įsimylėjėliai lankydavosi bažnyčioje, retkarčiais kartu muzikuodavo ir skaitydavo. Laurai patiko leisti laiką su Johnu, tačiau mergina buvo įsitikinusi, kad šeimos kūrimui būtinas tvirtas finansinis pagrindas. Piršdamasis Johnas įteikė mylimajai vertingą žiedą (matyt, taip parodydamas turimą finansinį pagrindą), o 1864 metais jiedu susituokė, žinoma, iš anksto detaliai aptarę būsimo gyvenimo taisykles kartu.

Šios poros suderinamumas buvo tiesiog fenomenalus - abu labai taupūs, ambicingi, turintys kuklius asmeninius poreikius ir besilaikantys taisyklių. Šeima, namai ir bažnyčia - trys banginiai, ant kurių plaukė Johno ir Lauros gyvenimas. O tvirtumo pamatui suteikė poros įsitikinimas, kad viso ko pagrindas - drausmė, tvarka, taupumas ir apskaičiavimas. Pavyzdžiui, bažnyčios lankydamas sekmadieniais buvo šventa tradicija, kurios nevalia praleisti nei švenčių, nei atostogų metu.

Johnas Rokefeleris su dukra
Johnas Rokefeleris su dukra
© Vida Press

Šeimos pagausėjo ilgai laukti nereikėjo. Laura pagimdė penkis vaikus, tačiau viena iš mergyčių mirė vos gimusi. Iš pažiūros labai užsispyręs ir tvirtas Johnas buvo švelnus ir rūpestingas tėvas: vaikams pravirkus naktimis, jis pirmas puldavo jų migdyti, leisdamas žmonai bent kiek atsipūsti, o grįžęs į namus po darbo dienos, su malonumu laiką leisdavo kartu su vaikais. Vis dėlto trys dukterys ir sūnus buvo auklėjami pagal griežtas tėvo nustatytas taisykles. Vaikai nuo mažens buvo mokomi dirbti ir užsidirbti - už gerus pažymius ar pagalbą namuose jie būdavo skatinami finansiškai, tačiau lygiai taip laukdavo ir finansinės bausmės, jeigu vaikai neklausydavo ar neatlikdavo jiems skirtų užduočių.

Kai kurios Rockefelerių taisyklės atrodė kiek keistai, pavyzdžiui, visiems vaikams buvo skirtas tik vienas dviratis. Laura buvo įsitikinusi, kad tai juos išmokys dalintis. Vėliau Johnas prisipažins, kad be savo mylimos žmonos Lauros patarimų ir kontrolės greičiausiai būtų likęs vargeta.

Johnas Rokefeleris
Johnas Rokefeleris
© Vida Press

1914 metais Johnas ir Laura atšventė auksines savo vestuves. Viešai jausmų nemėgęs demonstruoti Johnas prie visų svečių garsiai padėkojo Dievui už mylimąją, su kuria kartu praleido visą savo gyvenimą. Tais metais Lauros sveikata smarkiai šlubavo, moteris beveik neišlipdavo iš lovos. Negailestingu vadintas verslo ryklys visus reikalus atidėjo į šoną ir dėmesį skyrė savo žmonai, vienintelei moteriai, kurią jis kada nors mylėjo.

1915 metais Laura paliko šį pasaulį. Jos garbei Johnas įkūrė labdaros fondą, kuris ir dabar tęsia savo veiklą. Po mylimosios mirties Johnas pragyveno daugiau nei 20 metų ir mirė sulaukęs garbingo 98 metų amžiaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.