Kaip realybėje atrodė moteris, pagal kurią buvo sukurta Barbė

 (24)
Ši moteris pagimdė du vaikus ir... lėlę. Vaikai suteikė jai gyvenimo džiaugsmo, o lėlė tapo materialios gerovės garantu: lėlės Barbės dėka Ruth Handler tapo viena turtingiausių XX amžiaus moterų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

XX a. pradžioje Denveryje (JAV) apsigyvenęs imigrantas iš Lenkijos, dešimties vaikų tėvas Jacobas Josephas Mosko nesuko galvos dėl jauniausios dukters Ruth ateities: ji baigs mokyklą, ištekės, gimdys vaikus ir tvarkys namus. Tačiau Valstijas sukrėtusi ekonominė krizė sujaukė Jacobo planus: paauglė Ruth pareiškė, jog krizės akivaizdoje supratusi, kad šiame gyvenime niekuo negali pasitikėti, tik savimi, todėl nusprendusi, jog tęs mokslus koledže.

Tėvą ištiko šokas, mat jis, kaip ir daugelis to meto konservatyvių pažiūrų amerikiečių, laikėsi nuostatos, kad karjera — vyrų reikalas. Ruth gi buvo įsitikinusi, jog aukštesnis išsilavinimas netrukdys gyventi net tapus namų šeimininke. Jacobas neturėjo kontrargumentų. Ruth įstojo į koledžą, o jį baigusi ištekėjo už Ellioto Handlerio — didžiosios savo meilės dar nuo mokyklos laikų.

Didelė meilė davė vaisių: neilgai trukus Handlerių šeima pagausėjo — gimė dukra Barbara ir sūnus Kennethas. Iš prigimties veikli Ruth įtikino vyrą pradėti savo verslą: sakė, jog suspės pasirūpinti ir verslo reikalais, ir namais, ir vaikais. Taip Handleriai atidarė nedidelę įmonę, gaminusią medinius paveikslų rėmus: Elliotas prižiūrėjo gamybą, o Ruth buvo atsakinga už reklamą ir pardavimus.

Ruth Handler, sukūrusi lėlę Barbę
Ruth Handler, sukūrusi lėlę Barbę
© Vida Press

Kartą žiūrėdamas į lentų atraižų krūvą Elliotas lyg tarp kitko burbtelėjo, jog gaila išmesti tiek medienos — gal dar galima būtų ją kam nors panaudoti. Ruth išgirdo vyrą: priminė jam dukrelę Barbarą, kuri iš degtukų dėžučių bei kaladėlių konstruodavo lovytes, stalus, kėdes savo lėlytėms — Ruth pasiūlė iš atraižų gaminti žaislinius baldus. Greitai Elliotas didžiavosi savo žmonos įžvalga: nykštukinės lovelės ir spintelės nešė kur kas didesnį pelną nei paveikslų rėmai.

Vaisingos atostogos

Supratę, jog atrado aukso gyslą, Handleriai pasišovė plėsti žaislų verslą, tačiau tam reikėjo investicijų. Elliotas kreipėsi į gerą savo bičiulį Haroldą Mattsoną, įtikino jį savo idėjos pelningumu ir kartu įkūrė naują kompaniją “Mattel” — jos pavadinimą suklijavo iš Haroldo pavardės trumpinio “Matt” ir Ellioto vardo trumpinio “El”. Vyrai net nepagalvojo, kad reikėtų į pavadinimą įtraukti raidę iš Ruth vardo — jie juk nežinojo, kad būtent Ruth išgarsins “Mattel” visame pasaulyje.

Pavargusi nuo darbų, 1956-aisiais Ruth išvyko pailsėti į Šveicariją. Ten ji pirmąkart pamatė keistą lėlę, kurią visi vadino Lile: dažyta blondinė išraiškingomis kūno formomis ir itin atvirais drabužėliais. Tai buvo žymaus vokiečių žurnalo “Bild” kūrinys — jame buvo spausdinamas populiarus komiksas suaugusiems apie žavingąją Lilę. Pagal piešinius buvo pagaminta lėlė, kuri papildė barų ir aludžių asortimentą — įkaušę biurgeriai šias lėlytes pirkdavo savo meilužėms. Ruth į Lilę pažiūrėjo kitomis akimis: ji joje pamatė lėlę, su kuria mergaitės galėtų žaisti tikrą suaugusiųjų gyvenimą, o ne šiaip įgrįsusius “mamos-kūdikėlio-vežimėlio” žaidimus su įprastomis lėlėmis. Įžvalgioji Ruth nepagailėjo pinigų ne tik kelioms lėlėms — ji įsigijo autorines teises jos gamybai. Moteris buvo įsitikinusi, jog surado būtent tai, ko trūksta mergaitėms.

Holivudo Barbė

Jayne Mansfield — to meto Holivudo sekso bomba, apie kurią kalbėjo visa Amerika. Nes ji buvo panaši į garsiąją Marilyn Monroe. Nes ji suvystė gražuolį Mickey Hargitay’ų. Nes ji vyro sodybą pavertė zefyriškai saldžiu meilės lizdeliu: namas buvo papuoštas kupidonais, angelėliais ir širdelėmis, o interjere vyravo tik rožiniai tonai. JAV namų šeimininkės leipo nuo tokios beskonybės ir stengėsi panašiai suniokoti savo normalius namus. Geresnio prototipo naujai lėlei ir jos pasauliui nesurasi! Ruth Handler į darbus įkinkė visus “Mattel” dailininkus, inžinierius ir dizainerius. Per metus gimė ji — lėlė Barbė: baltomis garbanomis, atsikišusiomis krūtimis, užriestomis ilgomis blakstienomis, ryškiai raudonomis lūpomis — žodžiu, lygiai tokia pati kaip Jayne Mansfield. Purpurinis lėlės namas taip pat mažai kuo tesiskyrė nuo Jayne saldžios realybės.

Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
© Vida Press

Ruth Handler savo lėlei davė sutrumpintą dukters vardą — Barbė. 1958 metais ji buvo oficialiai užpatentuota kaip naujas autorinis gaminys. Pirmuosius drabužėlius Barbei sukūrė žymieji dizaineriai Hubertas de Givenchy ir Christianas Dioras. Puošni lėlytė pradėjo savo kelią į žmones. Ruth pasikvietė 100 mamų, kad jos su savo dukrytėmis įvertintų naują žaislą.

Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
© Vida Press

“Lėlė atrodo per daug natūraliai, todėl žaidimai su ja gali neigiamai paveikti vaikų psichiką”, — vienu balsu kudakavo visos mamelės. Tačiau jų mažylės negalėjo nuleisti akių nuo lėlės: nebuvo nei vienos mergaitės, kuri nenorėtų tokią turėti. Ruth nusprendė klausyti vaikų nuomonės.

Jos niekas nepirks!

Barbės gimimo metai — 1959-ieji. Nes būtent tada lėlė buvo pirmą kartą parodyta Niujorko kasmetinėje žaislų mugėje. Puritoniškuosius amerikiečius Barbė šokiravo: makiažas, manikiūras, perlamuntriniai auskariukai, atviros aukštakulnės basutės, o svarbiausia — dryžuotas maudymosi kostiumėlis, itin išryškinantis atsikišusį biustą. “Joks tėvas neleis savo dukrai žaisti su tokia lėle. Jos niekas nepirks!” — tvirtino didmenininkai, nepasiūlę kompanijai “Mattel” nė vienos sutarties.

Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
© Vida Press

Ruth nenorėjo pasiduoti: įsiūlė lėlę keliems mažmeninkams ir užsuko reklaminę kampaniją per televiziją. Suveikė: 351 lėlė, kiekviena po 3 dolerius, buvo parduota per vieną dieną! Ameriką apėmė barbėmanija! “Mattel” gamybos mastai plėtėsi kas mėnesį. O per pirmuosius 10 metų kompanija uždirbo 500 milijonų JAV dolerių! 1993 m. Barbė Handleriams ir Mattsonams uždirbo pirmąjį milijardą, o 1994 m. — du milijardus JAV dolerių. Šiuo metu lėlė pardavinėjama 150-tyje pasaulio valstybių ir kainuoja nuo 25 iki 70 JAV dolerių. Specialistų skaičiavimais, Barbė įeina į geriausiai pasaulyje parduodamų prekių 20-tuką.

Lėlės evoliucija

Dabar Barbė turi vaikiną (lėlė Kenas gavo Ruth sūnaus Kennetho vardo trumpinį — red. past.), keturias seseris, du pusbrolius, keliasdešimt draugų bei draugių ir ne mažiau įvairiausių naminių gyvūnėlių. Kuo didesnė šeima — tuo didesnis “Mattel” uždarbis. Nes kiekvienam naujam modeliui sukuriamas naujas garderobas, naujas automobilis, naujas namų interjeras, nauji baldai. Viskas priklauso nuo to, kuo šiuo metu gyvena amerikietės. Pavyzdžiui, kai aktorė Jane Fonda sugalvojo aerobikos pratimus ir susidomėjimas jais apėmė visą šalį, “Mattel” išleido vaizdo kasetę, kur buvo parodyti panašūs pratimai lėlei Barbei.

Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
© Vida Press

Jeigu anksčiau Barbė dažniausiai būdavo paprasta namų šeimininkė, išimtinais atvejais — gydytoja arba mokytoja, tai dabar ji — užsiėmusi verslininkė, nepaleidžianti iš rankų mobiliojo telefono ar nešiojamojo kompiuterio. Ji kalba. Ir ne šiaip bet ką: “Man patinka dirbti!”, “Taupyti — protinga” ir pan. Barbė jau persikraustė ir į virtualų pasaulį: kartu su lėle parduodamas kompaktinis diskas, kuriame sukrauta daugiau informacijos apie naują draugę: galima matyti Barbės darbo vietą, išklausyti jos autoatsakiklio pranešimus, dirbti kartu su ja ir, jeigu pasiseks — tapti jos verslo partnere.

Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
Jayne Mansfield – tikroji lėlė Barbė
© Vida Press

*******

Barbė, Kenas ir seksas

Jokių spenelių, gaktos plaukelių ar užuominų į lyties organus — kompanijos “Mattel” dailininkai po kelių nesėkmingų eksperimentų sužinojo, kad negalima kurti per daug natūralios Barbės. Užtenka jau to, kad ši lėlė turi visas moteriškas formas. Tačiau kuriant Barbės draugužį Keną iškilo problema: ar vaizduoti vyriškus iškilimus? “Mattel” bijojo skandalo: kaip reaguos tėvai, kai jų dukrelės pradės žaisti su vyruku, kuris turi nors ir kelių milimetrų, bet visgi — vyrišką pasididžiavimą! Po ilgų debatų buvo nuspręsta pasiūlyti Keną, kurio neįmanoma visiškai nurengti, t.y. jis buvo “apvilktas” permanentinėmis kelnaitėmis, ant kurių pūpsojo nedidelis iškilimas. Būtent toks dailininkų projektas pasiekė gamintojus, tačiau šie įžiūrėjo klaidą ir į pasaulį išleido… iškastruotą Keną. “Mattel” strategai laukė mergaičių reakcijos. Atliko apklausas ir tyrimus. Pasirodė, jog Barbės gerbėjos nieko nepastebėjo — joms neįdomus Keno tarpukojis, daug svarbiau, kokiu kabrioletu šis vaikinas vežioja savo mylimąją Barbę.

******

Psichologų verdiktas

Nepriklausoma JAV psichologų asociacija atliko specialų tyrimą, norėdama išsiaiškinti, kokią įtaką mergaitėms turi jų mylimiausias žaisliukas — lėlė Barbė. Gal vis dėlto už ją daug geresnė lėlė-kūdikis, su kuriuo galima žaisti “mamą-kūdikėlį-vežimėlį”? Tyrimai parodė, kad ne: su Barbe žaidžiančios mergaitės yra energingesnės, lengviau prisitaiko prie permainų, siekia geresnių rezultatų moksle, linkusios piešti, šokti, dainuoti. Jos nori ateityje gyventi taip, kaip dabar gyvena lėlė Barbė ir žino, kad tikslui pasiekti nepakanka būti tik gražia — reikia mokytis ir dirbti. Kaip tai daro Barbė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.