Ką žmonės galvoja paskutinėmis gyvenimo minutėmis

 (29)
Apmaudu, tačiau gyvendami į daugumą dalykų numojame ranka ir tik tuomet, kai nieko pakeisti nebegalime, pradedama galvoti apie tikrąsias vertybes, apie tai, kas gyvenime mums iš tiesų svarbu. Tema – ne pati džiugiausia, bet vis dėlto priverčianti susimąstyti.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Per 33 metus JAV Teksaso valstijoje 446 nuteistiesiems buvo įvykdyta mirties bausmė. Ekspertai išanalizavo, kokius paskutinius žodžius jie dažniausiai ištardavo. Ar žinai, koks žodis buvo pakartotas iš viso 630 kartų? MEILĖ. Jį savo paskutinėje kalboje pavartojo beveik kiekvienas nuteistasis. Antrasis pagal dažnumą žodis yra „ačiū“. Prieš egzekuciją jis nuskambėjo iš 243 mirtininkų lūpų.

Kai žinai, kad viskas jau baigiasi, nori nenori atsisuki atgal ir susimąstai, ką gyvenime galėjai padaryti kitaip. Viena slaugos ligoninės darbuotoja, ilgus metus besirūpinusi mirštančiaisiais, sudarė didžiausių jų apgailestavimų sąrašą. Siūlome perskaityti ir bent minutei susimąstyti.

1. Gailiuosi, kad labiau įsiklausydavau į kitų nuomonę ir pageidavimus, nei į savuosius. Iš tiesų, gyvenime mes dažnai priimame ne tuos sprendimus, kurie mums atrodo teisingi. Dėl to, kad jaučiame spaudimą būti tokiais, kokius mums nori matyti kiti. Dėl to, kad nenorime nuvilti aplinkinių. Dėl to, kad bijome savarankiškai nuspręsti ir suklysti. Tik ar gyvendami pagal svetimą scenarijų iš tiesų jaučiamės laimingi?

2. Gailiuosi, kad didžiąją gyvenimo dalį atidaviau darbui. Sakoma, visų pasaulio pinigų neuždirbsi, bet dauguma vis tiek stengiasi. Žadame patys sau, kad dar truputėlį ir jau tuomet galėsime pagyventi... Bet kai pagaliau sustojame ir atsimerkiame, tas gyvenimas jau būna likęs kažkur toli užnugaryje.

3. Gailiuosi, kad neturėjau drąsos garsiai pasakyti apie savo jausmus. Jei myli - pasakyk, jei nori - paprašyk, jei pasiilgai - paskambink… Banalus patarimas, bet toks teisingas! Tik ar dažnai juo pasinaudojame? Bijome atvirai kalbėtis net ir su tais žmonėmis, kurie šalia mūsų yra daugybę metų. Bet vieną dieną pasakyti gali būti paprasčiausiai per vėlu.

4. Gailiuosi, kad praradau man brangius žmones. Dažnas iš mūsų yra paprasčiausias egoistas. Draugams paskambiname tik tuomet, kai patys neturime ką veikti. Su giminėmis susitinkame tik per didžiąsias šventes. O klausimas „Kaip tau sekasi?“ tapo tiesiog eiline mandagumo fraze, neturinčia nieko bendro su nuoširdžiu rūpesčiu. Gaila, bet dažnai tik stovint ant gyvenimo ir mirties slenksčio supranti, koks iš tiesų vienišas tu esi.

5. Gailiuosi, kad neleidau sau tiesiog gyventi laimingai. Mes taip įprantame prie susikurto komforto, kad bijome net žingsnį į šoną žengti ir bent pabandyti kažką pakeisti. Baimindamiesi permainų susitaikome su tuo, ką turime ir apsimetame, kad būtent tai ir yra laimė. Anot mirštančiųjų, tik gyvenimui einant į pabaigą pradedi suvokti, kiek įvairiausių galimybių tu turėjai ir koks iš tiesų spalvingas galėjo būti tavo gyvenimas, jei tik būtum išdrįsęs dažniau eksperimentuoti.

Tikriausiai mes visi rasime dėl ko gailėtis, bet galbūt kažką galima pakeisti jau dabar, nelaukiant tos akimirkos, kai bus per vėlu. Sužinojęs, kad serga vėžiu, australas Denisas Wrightas pradėjo rašyti internetinį dienoraštį, kuris privertė šimtus tūkstančių žmonių kitaip pažvelgti į savo gyvenimus. Štai 10 jo patarimų, į kuriuos, manome, visi turėtume atkreipti dėmesį.

1. Neeikvok savo laiko nemėgstamam darbui. Gyvenimas pernelyg trumpas, kad gyventum tik vakarais ir per išeigines dienas.
2. Jei tavo gyvenime yra kažkas negatyvaus, ko negali kontroliuoti ar pašalinti, išsiaiškink ir ištyrinėk, pasinaudodamas visais įmanomais šaltiniais ir atrask būdą tiesiog susigyventi su tuo. Mūrinės sienos daužymas galva – visiškai neproduktyvus dalykas.
3. Jeigu tau atrodo, kad gali kažką pakeisti, pabandyk tai padaryti situaciją įvertinęs iš visų pusių. Svarbiausia, pasistenk suprasti problemos esmę ir tada žinosi ką su ja galima padaryti.
4. Nėra „gerų“ ir „blogų“ sprendimų. Jei padarei kažką, tavo manymu, neteisingai, tai pasimokyk iš to, kad sekantį kartą priimtum geresnį sprendimą. Juk tu negali tikrai žinoti, kas galutiniame rezultate bus gerai, o kas blogai, o sėdėti ir sielvartauti – bergždžias laiko gaišimas.
5. Nesigailėk to, kas praėjo, nes to jau nepakeisi. Gyvenk dabartimi, tačiau ne vien šia akimirka, nes ji pernelyg trumpa. Gyvenk nedidelėmis atkarpėlėmis, kuriose užčiuoptum šiek tiek praeities, dabarties ir ateities: taip tavo gyvenimas taps turtingesnis.
6. Paprašyk atleidimo to, kurį, tavo manymu, galėjai įskaudinti. Neįsivaizduok, esantis tobulas, prisiimk atsakomybę už kitų kančias, kai to reikia.
7. Neskubėk priimti galutinio sprendimo – kuo ilgiau jį apgalvosi, tuo geresnis jis bus.
8. Stenkis niekada neprarasti humoro jausmo, nors tai ne visada būna įmanoma.
9. Išnaudok kiekvieną pasitaikiusią akimirką… Ar, paįvairinimui, pasimėgauk skirdamas sau visą dieną.
10. Nebijok mirties. Jei nebijosi mirties, tu apskritai nebijosi nieko, ką tau galėtų „iškrėsti“ gyvenimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.