Gražuolių gyvenimas: tarp prabangos ir tikrų jausmų paieškų

„Grožis - tai rekomendacinis laiškas, iš anksto užkariaujantis širdis“ - rašė filosofas Arthuras Schopenhaueris. Apie tai, ką reiškia būti gražuole, pasakoja Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Finansinė grožio nauda

Žmonės nori būti gražūs, nes tiki, kad grožis leis pasijusti labiau vertinamais, mylimais, leis gyventi įdomiau ir laisviau. Grožio siekimui – kosmetikai ir kosmetinėms operacijoms – išleidžiami milijardai, bet retai bandoma išsiaiškinti, ar tokios išlaidos atsiperka. Toronto (Kanada) universiteto psichologė P. Rozel pabandė atsakyti į šį klausimą. Jos tirtų kelių tūkstančių vyrų ir moterų išvaizdą įvertino ekspertai, rašydami įvertinimus nuo 0 iki 5 balų.

Sugretinus šiuos balus su atlyginimu, kurį gavo tiriamieji, paaiškėjo, kad yra ne itin didelis, bet patikimas grožio ir pajamų sąryšis. Kiekvienas patrauklumo balas padidina algą bent dviem tūkstančiais dolerių per metus. Taigi, itin graži moteris nežinia kodėl per metus uždirbo bent dešimt tūkstančių daugiau, negu ta, kurios išvaizdą ekspertai įvertino nuliu.

Darbdaviai retai kada prisipažįsta mokantys už grožį. Dažniau jie pakliūva į iliuzijos, kai grožis tapatinamas su gėriu, spąstus. Objektyviai vertinant, gražūs žmonės nėra protingesni, darbštesni ar pareigingesni, bet šios savybės jiems paprasčiausiai priskiriamos iš anksto.

Psichologas F. Kleinas pasiūlė studentams pagal nuotraukas apibūdinti merginas. Tos pačios merginos vienu atveju buvo su makiažu, o kitu – be. Suprantama, kad pirmuoju atveju jos įvertintos kaip patrauklesnės, be to, joms buvo priskirtas ir draugiškumas, ir nuoširdumas, ir kitos teigiamos savybės. Tuo tarpu nufotografuotos be makiažo apibūdintos kaip uždaros, nemokančios bendrauti, netolerantiškos ir linkusios kritikuoti kitus. Taigi, pasakų logika, pagal kurią Pelenė ar kokia kita princesė pralenkia savo netikrąsias seseris ne tik grožiu, bet ir gerumu, vis dar lemia suaugusių ir jau nebeskaitančių pasakų vyrų požiūrį į gražias moteris.

Abejotina grožio nauda šeimoje

Dėl karjeros ir didesnių pajamų grožį puoselėja gal tik manekenės. Kitos moterys dažnai nori būti gražios dėl patrauklumo, dėl to, kad sutiktų tikrąją, didžiąją savo meilę. Jos mano, kad gražuolių gyvenimas yra tarsi nesibaigianti šventė, nes gražuolė gali sužavėti bet kurį solidų, turtingą, patikimą vyrą. Jų manymu, gražuolės turi neribotą galimybę rinktis ir išsirinkti stipriai bei ištikimai mylintį. Deja, gyvenimiška patirtis sako ką kitą. Žinoma Holivudo aktorė, mis pasaulis, mis Europa ar mis Lietuva, ištekėjusi vieną vienintelį kartą, auginanti kelis vaikus, besidžiaugianti vyro dėmesiu ir santarve šeimoje tėra reta išimtis. Kodėl?

Psichoanalitikas W. Lagrewas teigia, kad moteris pasąmoningai nenori rinktis. Ji nori sutikti „tikrą“ vyrą, tai yra vyrą, kuris sprendžia. Pernelyg daug susižavėjusių, nuolankiai siekiančių gražuolės palankumo vyrų verčia rinktis ją pačią. Ir ji renkasi vyrą, išsiskiriantį padėtimi visuomenėje, turtu, bet jos pasąmonė žino, kad jos išrinktasis nepasižymi vyriškumu, nes rinkosi ne pats.

Kita jos klaida, trukdanti tinkamai pasirinkti sutuoktinį, paprastai yra savo ir vyriškio jausmų sutapatinimas. Žinodama, kad pati nori artumo ir supratimo, ji vyro geismą tapatina su meile. Vyrai dažnai trokšta gražuolės dėl jos seksualumo, dėl prestižo būti šalia jos, o ar myli ją, dar nežino, todėl gražuolė nuolat susiduria su moterų „kolekcionuotojais“, jai siūloma materialinė parama, ją bando „laimėti“ nors vienam vakarui, ji tampa apkalbų ir intrigų objektu.

Pasijutusi tarsi geidžiama prestižine „preke“, ji ima nekęsti „pirkėjų“. Ir jei galiausiai pasirenka vieną iš jų, būdama drauge su tuo, kuriam pasąmoningai jaučia prieštaringus jausmus, nors jų ir nepripažįsta, nėra iš tikrųjų laiminga.

W. Lagrewas pastebi, kad ši psichologinė problema yra jaunų gražuolių rūpestis. Taip pat ir vyrų, kuriančių šeimą su jauna gražuole. Jos kaprizai ir nuostata, kad už savo žavumą ji turi gauti viską, ko nori, vyrams greitai pabosta.

Anot W. Lagrewo, iš tokio nenuovokumo ir jausmų sumaišties paprastai išaugama. Trisdešimtmetės jau moka suprasti savo poreikius bei vyrų viltis, bet paprastai iki tol spėja skaudžiai nusivilti.

Grožis patraukia ir padeda gundyti, bet dar įdomiau ir veikiausiai naudingiau išmokti gundyti ir taip tapti patrauklia, o drauge ir gražia savo išrinktajam. Todėl veikiausiai teisi buvo Marlena Dytrich, sakiusi, kad „vyrą veikiau patrauks moteris, kuri juo domisi, negu moteris dailiomis kojomis“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.