Emocijos, kurios gali pakeisti tavo gyvenimą

Neigiamas emocijas mokomės kontroliuoti visą gyvenimą, bet kartais pamirštame pakankamai dėmesio skirti teigiamiems pojūčiams.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Džiaugsmas

Kai jis apima, mūsų organizme padaugėja endorfinų. Jis slopina apetitą, skaido nereikalingus riebalus, stiprina imunitetą ir atsparumą stresui. Sveikas maistas, seksas, fiziniai pratimai, saulės šviesa – patys universaliausi džiaugsmo hormonų šaltiniai.

Kaip tai lavinti? Susirašyk, kas būtent tau gerina nuotaiką. Katės glostymas, masažas, šokis priešais veidrodį – viskas tinka. Stenkis kas dieną bent 15 minučių skirti vienam iš sąrašo punktų. Įprask fiksuoti, kas tau sukėlė džiaugsmo. Psichoterapeutai tai vadina „suvokimo treniruote“. Jų teigimu, kuo labiau akcentuojame gerus dalykus, tuo dažniau jaučiame džiaugsmą. Skųstis, kad viskas blogai, – suvokimo įprotis. Tačiau padėtį galima pakeisti – susitelkiant į malonius dalykus. Surenk su drauge varžybas: ta, kuri per savaitę užfiksuos daugiau džiugių įvykių, į kiną eis nemokamai – bilietus pirks pralaimėjusioji. Džiaugsmas didėja, kai dėkoji ir daliniesi juo su kitais!

Emocijos, kurios gali pakeisti tavo gyvenimą
© Shutterstock

Ramybė

Kai jaučiamės ramūs, ir mūsų organizmas dirba sinchroniškai: lėtėja pulsas, į vėžes grįžta kraujospūdis, slopsta kūno spazmai (prasidėję besinervinant). Kad ir kokia sunki būtų situacija, ramybės tašką gali pasiekti kiekvienas žmogus, svarbiausia laiku susitelkti.

Kaip tai lavinti? Sutelk dėmesį į kvėpavimą ar kokį nors jausmą. Tokia jau ta mūsų psichika: du pagrindiniai jos procesai – mąstymas ir suvokimas – yra neatsiejami vienas nuo kito: kuo aktyviau mąstome, tuo mažiau jaučiame, ir atvirkščiai – kuo stipriau jaučiame, tuo mažiau minčių. Tad, norėdama nuslopinti nerimastingas mintis, tiesiog aktyvink vieną iš penkių pojūčių organų. Paklausyk muzikos, uždek kvapią žvakę (patartina levandų), susitelk į kvėpavimą (giliai įkvėpk ir iškvėpk) – tai automatiškai sumažins minčių srautą, ir palengva nusiraminsi.

Užuojauta

Padeda geriau suvokti kitų žmonių emocijas ir išgyvenimus, kurti svarbius ryšius ir artimus santykius. Amerikiečių visuomenės aktyvistė, budizmo mokytoja, antropologė Joan Halifax pabrėžia: naujausių tyrimų duomenimis, užuojauta kitiems skatina mus susitelkti, stiprina imunitetą, suteikia daug jėgų.

Kaip tai lavinti? Žinomas psichiatras Danielis Siegelis rekomenduoja nesunkų pratimą. Eidama gatve pamėgink matyti protu. Tu regi praeivius, matai, kaip jie juda, ką vilki, ir sakai sau: „Tai – mano fizinis suvokimas.“ Dabar pamėgink įsivaizduoti, ką tas matomas žmogus šiuo momentu mąsto. Arba ką jaučia. Pabandyk atsidurti jo kailyje. Ilgainiui išmoksi lengvai atpažinti, kaip jaučiasi aplink tave esantys žmonės.

Susižavėjimas

Tai – neišsenkamas gyvenimo energijos šaltinis. Žinai, kas skiria paniurusius senukus nuo džiaugsmingų? Įprotis žavėtis. Tai – ir veido gimnastika, ir intelekto vitaminai. Tų, kurie nuolat džiugiai stebisi, gyva mimika, malonus, atviras žvilgsnis.

Emocijos, kurios gali pakeisti tavo gyvenimą
© Shutterstock

Kaip tai lavinti? Priežastį žavėtis galima rasti visur – pradėk nuo paprasto kambarinio augalo. Pastatyk gėlę ant stalo, pasiruošk puodelį kavos ir žiūrėk. Siurbtelėk gurkšnelį – ir vėl apžiūrėk: formą, linkius, spalvą. Pastebėk kiekvieną detalę ir kalbėk apie ją. Taip ilgainiui ir įprasti žavėtis kiekviena miela smulkmena.

Dėkingumas

Tai – pati taikingiausia emocija. Ji gali ne tik dvasiškai praturtinti, bet ir suteikti tikrą laimę.

Kaip tai lavinti? Pasitelk Anthony Robbinso techniką. Jis kiekvieną dieną tris minutes skiria dėkingumo jausmui: įjungia muziką, pradeda giliai kvėpuoti ir tikslingai susitelkia į tris dalykus, kuriais yra labai patenkintas. „Aš ne tik galvoju, aš jaučiu. Darau tai dėl paprastos priežasties: kai esi dėkingas, negali jausti nerimo ar baimės. Pyktis ir baimė labiausiai gadina gyvenimą.“ Nėra trijų laisvų minučių? Tiesiog dažniau aplinkiniams dėkok – iš pradžių tiek ir pakaks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.