Atskleista kiek, kada ir kodėl meluojame

© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Netikrų naujienų (angl. fake news) amžiuje klausimas, kodėl žmonės meluoja ir kodėl mes taip noriai patikime melu, tampa vis svarbesnis. Mokslinių tyrimų duomenimis, dažniausiai meluojama paauglystėje, tačiau bent kartą per dieną sumeluoja pusė visų 9–60 metų amžiaus žmonių. Apie melo priežastis ir pasekmes pasakojama žurnalo „National Geographic Lietuva“ birželio mėnesio numeryje.

Noras išsisukti nuo atsakomybės už savo veiksmus, godulys, asmeninės nefinansinės naudos siekis ir troškimas išvengti nemalonių žmonių yra dažniausios melo priežastys, tačiau kiekvienas melas turi savo ribas. Psichologas Danas Arielis akademiniuose miesteliuose vis kartoja tyrimą – tiriamųjų paprašo per 5 minutes išspręsti kuo daugiau pateiktame teste esančių uždavinių, o už teisingus atsakymus pažada sumokėti. Tačiau prieš pasakydami, kiek uždavinių išsprendė teisingai, tiriamieji privalo sunaikinti testą popieriaus smulkintuvu. Tiesa, iš tiesų testai nėra sunaikinami.

„Kaip paaiškėjo, daug savanorių meluoja. Vidutiniškai jie pranešė išsprendę šešias matricas, nors iš tiesų šis vidurkis yra arčiau keturių. Skirtingose kultūrose gauti labai panašūs rezultatai. Daugelis mūsų meluoja, bet tik šiek tiek. Net pasiūlius už teisingus atsakymus daugiau pinigų, savanoriai nepradeda sukčiauti labiau. D. Arielio manymu, priežastis yra ta, kad norime save laikyti sąžiningais, nes tam tikru lygiu priimame sąžiningumą kaip iš visuomenės perimtą vertybę. Kiek esame pasirengę apgaudinėti, priklauso nuo nerašytu susitarimu pasiektų socialinių normų. Pavyzdžiui, daugelyje darboviečių priimtina parsinešti namo vieną kitą pieštuką“, – aiškinama „National Geographic Lietuva“.

Meluoti mokytis pradedame jau nuo antrų savo gyvenimo metų ir tai, pasak tyrėjų, yra natūrali žmogaus vystymosi dalis. Dar daugiau – kadangi melas reikalauja įgūdžių, geros atminties ir smegenų veiklos, „pažengę melagiai“ arba kaip mes juos tame amžiuje neretai pavadiname „fantazuotojais“ vaikystėje daugelį testų atlieka geriau nei „sąžiningieji“ jų bendraamžiai. Su amžiumi, kaip pastebi mokslininkai, „pažengusių melagių“ smegenys net pradeda šiek tiek skirtis nuo kitų žmonių – jie turi daugiau neuronų jungčių, tačiau tyrėjai dar vis negali nustatyti, ar tai įgimta savybė, padedanti jiems geriau meluoti, ar melą kuriant ilgainiui išsivystęs pokytis.

Visgi, viena melagystė gali sukelti vis kitą. „Londono universiteto koledžo neuromokslininkės Tali Šarot ir jos kolegų eksperimentas parodė, kad smegenys įpranta prie meluojant ištinkančio emocinio nepatogumo, todėl kiekvieną kitą pramaną sugalvoti vis lengviau. Mokslininkė sako, kad gali būti, jog nežymus sukčiavimas gali paskatinti dar didesnę apgaulę“, – rašoma „National Geographic Lietuva“.

Ir nors liaudies išmintis byloja, kad melo kojos trumpos, įžymiausiais melagiais patiki tūkstančiai ar net milijonai žmonių. Mokslininkai teigia, jog žmogus iš prigimties yra patikli būtybė, kitų žodžiuose nepratusi ieškoti netiesos. Daugumą žinių, su kuriomis einame per pasaulį, gauname iš kitų žmonių. Jei bendraudami nepasitikėtume vieni kitais, mūsų socialiniai ryšiai nutrūktų. Beveik nesipriešiname apgaulėms, kurios mums patinka ir atrodo malonios: pavyzdžiui, netikros pagyros arba pažadai apie neįmanomai didelę investicijų grąžą. Kai mums meluoja turtingi, įtakingi asmenys, apgavystėmis patikime dar lengviau.

Mokslininkai ne kartą įrodė, kad ypač esame linkę priimti melą, atitinkantį mūsų pasaulėžiūrą. Dėl šios silpnybės internete ir socialinės žiniasklaidos priemonėse sparčiai plinta įvairūs memai. Mes norime girdėti tai, ką mums sako, o kartą kuo nors patikėję, labai sunkiai priimame kitokius faktus ir tiesą. Neseniai atliktas tyrimas pademonstravo, kad įrodymais pagrįsta informacija yra gana neveiksminga siekiant paneigti klaidingus įsitikinimus. Gali nutikti net priešingai – melą demaskuojantys įrodymai gali tik dar labiau sustiprinti klaidingus įsitikinimus.

Kaip straipsnio autoriui teigė mokslininkė Briouni Svajer-Tompson, žmonės yra linkę manyti, jog jiems įprasta informacija yra teisinga. Taigi, kiekvieną kartą ją paneigdami rizikuojate, kad ji taps dar priimtinesnė, todėl ironiška, bet ilgalaikėje perspektyvoje neigimas iš tiesų turės priešingą poveikį. Pastarųjų metų laisvai besiliejančios dezinformacijos srautas ir ja tikinčių žmonių skaičius įrodo, kaip nesudėtinga manipuliuoti žmonių tikėjimu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Svaiginantis kelias į pražūtį: gyvenimas sekso, narkotikų ir kitų priklausomybių pasaulyje

Smagu nuo kasdienės rutinos ir problemų pasprukti į mielų įpročių pasaulį. Kol vieną dieną pajunti, kad nenori grįžti atgal. Riba tarp silpnybės ir priklausomybės labai slidi — vieną akimirką atrodo, kad viską kontroliuoji, o kitą jau esi nešama nevaldomos srovės.

Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei atsakyti į vieną klausimą

Tikrai – vis dar manai, kad iki trisdešimties privalai įgyti prestižinį išsilavinimą, padaryti karjerą, susituokti ir net suspėti pagimdyti vaiką? O gal tai darai tik tėvų spaudžiama, draugų raginama? Gyvenimas gali būti visai kitoks, jei pati sau atsakysi į svarbiausią klausimą - o ko aš noriu?

Kaip paprastutė sekretorė iš savo klaidų sugebėjo uždirbti milijonus

Iš klaidų galima ne tik pasimokyti — iš jų galima ir praturtėti. Sekretorė Bette Nesmith Graham spausdindama darydavo tiek klaidų, kad tiesiog buvo priversta išrasti... korekcinį skystį!

7 ženklai, kad tu gyveni ne savo gyvenimą

Kartais ateina momentas, kuomet sustoji ir susimąstai: ką aš apskritai veikiu šiame gyvenime? Galbūt ir tau atėjo metas peržiūrėti savo gyvenimo orientyrus?

Meilės testas: koks vyras tau labiausiai tiktų pagal tavo asmenybės tipą

Kiekviena moteris savitai bendrauja su vaikinais — net jei pati to ir nesuvokia. Netrukus sužinosi, koks yra tavo būdas ir kaip atskleisti savo troškimus. Gal tai bus vienas iš tų protingų žingsnių, kuriuos žengsi dėl meilės?

3 Zodiako ženklai, kuriems labiausiai seksis liepos mėnesį

Liepos mėnesio horoskopas ypatingai dėkingas daugumai Zodiako ženklų, tačiau trims iš jų gyvenimas paruošė išskirtinių staigmenų.

Ką reiškia būti antrąja žmona: praeities šešėliai, kurių neišvengsi (2)

Kai skiriasi kas trečia pora, tikimybė ištekėti už vyro, kuriam pirmas bandymas sukurti šeimą nepavyko, — palyginti nemaža. Ar gali judviejų nuostabiems santykiams pakišti koją jo vaikas iš ankstesnės santuokos?

Psichologas: kodėl šiuolaikiniai žmonės vis dažniau praranda gyvenimo džiaugsmą

Paradoksalu: svajodami apie gražesnę ateitį, įsisukame į nesibaigiančių siekių ir tikslų rutiną, pamiršdami, kad gyvenimas vyksta čia ir dabar. Turime gražesnius namus, tačiau juose praleidžiame vis mažiau laiko, esame turtingesni, tačiau vis rečiau nuoširdžiai mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais.

Tavo asmenybės testas - atskleisk apie save tai, ko nesitikėjai (1)

Šis savianalizės testas gali pasirodyti visai paprastai: klausimai aiškūs ir konkretūs, be jokių išvedžiojimų ir užslėptų vingrybių. Tačiau atsakymas gali tave ir nustebinti. Siūlome pabandyti!

Iškrypėliškas žaidimas, kuris mano gyvenimą galėjo paversti pragaru

Visiška beprotybė - kaip kam nors gali kilti mintis skatinti kitus nusižudyti? Kokiu nesveiku iškrypėliu turi būti, kad verstum kitą žmogų save žaloti ir jaustis menkaverčiu? Birželio mėnesio COSMO numeryje kalbame apie garsųjį „Mėlynojo banginio“ žaidimą, į kurį įtraukiama vis daugiau pažeidžiamų, paguodos nerandančių paauglių.