„Artumo ratas“ - metodika, kuri padės pamatyti savo gyvenimą iš šalies

© COSMOPOLITAN montažas, Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar kada nors esi susimąsčiusi, kaip iš tiesų tu gyveni, kas tau gyvenime svarbu, o kam nereikėtų teikti tiek daug reikšmės? Tikriausiai esi, juk kiekvieną iš mūsų retkarčiais ištinka „persikrovimo“ sindromas, kuomet spjauni į viską aplinkui ir prisiekinėji pati sau: „Viskas. Gana. Daugiau taip nebegyvensiu“. Bet papurkštauji kelias valandėles ar kelias dienas ir vėl į trasą pašėlusiu ritmu. Blogiausia tai, kad pasinėrusios į darbus ir nesibaigiančius rūpesčius, mes pamirštame pačios save, nejaučiame gyvenimo džiaugsmo ir apskritai pamirštame mėgautis gyvenimu. PRIORITETAI - tai yra atsakymas į klausimą, kaip pagaliau viską sustatyti į savas vietas.

Norime, kad tu išbandytum „Artumo rato“ metodiką, kuri padės iš šalies pažvelgti į savo gyvenimą. Aukščiau esantis ratas suskirstytas į atskiras dalis. Tavo užduotis - surašyti į šį ratą visus tau svarbius dalykus, prioritetų tvarka: svarbiausi dalykai arčiau centro, mažiau svarbūs - arčiau išorinės rato pusės. Pagalvok kelias minutes, kas tau gyvenime yra svarbu - kurią vietą užims tavo vyras, vaikai, artimieji ir draugai, hobis, darbas, kelionės, mokslai... Kuomet užpildysi šį ratą, pažvelk, kaip jis iš tiesų turėtų atrodyti.

1 ratas pagrindinis ir jame turėtum būti tu ir tavo realybė. Tu - nes tai tavo gyvenimas ir jame esi pagrindinė veikėja. Tik nuo tavęs priklauso, kuriuos kelius pasirinksi ir kas tavęs laukia ateityje. Realybė šiuo atveju - gebėjimas priimti save ir savo esybę. Būtent tai turėtų tapti tavo prioritetu - savianalizė ir mokymasis gyventi pačiai su savimi, savo pakylimais ir nuopoliais, gerais ir blogais sprendimais, padarytomis klaidomis ir pasiektais rezultatais.

2a ratas - vyrui/žmonai, tavo antrajai pusei. Labai dažnai vaikai ir antroji pusė statomi vienoje prioritetų linijoje arba dar blogiau - vaikai užima svarbesnį vaidmenį. Psichologai vieningai tikina, kad taip neturi būti ir tam yra labai racionalus paaiškinimas. Pirmiausia turi rūpintis santykiais, nes būtent nuo to rūpesčio priklausys, ar jūsų šeima apskritai egzistuos. Tai nereiškia, kad vaikai lieka nuošalyje, tiesiog tavo dėmesys neturi būti nukreiptas tik į juos. Galų gale, nepamiršk, kad vaikai vieną dieną paliks šiuos namus ir gyvens savo gyvenimus. O tau teks gyventi su tais santykiais, kuriuos per tiek metų pastatei, todėl į juos reikia investuoti. Žinoma, nekalbame apie tuos atvejus, kuomet vyras netikėlis, nevertas būti su tavimi. Kalbame apie normalius vyrus, kurie turi būti svarbesni nei vaikai vien dėl to, kad joks normalus vyras niekada nepaprašys tavęs pastumti vaikus į šalį, kad patenkintų savo poreikius. Jeigu šiuo metu vyro tu neturi, 2a ratas turėtų būti paliktas laisvas, kitaip tariant, savo gyvenime turi palikti pakankamai erdvės naujam žmogui ir jausmams.

2b ratas - čia turi būti nepilnamečiai vaikai, kurie be tavo pagalbos kol kas negali išgyventi.

3 ratas skirtas jau suaugusiems, savo gyvenimus kuriantiems vaikams ir tėvams.

4, 5 ir 6 ratas - tai draugų, darbo, tavo pomėgių ir visų likusių dalykų ratai. Čia neegzistuoja taisyklės, kas kurioje vietoje turi būti, viskas priklauso tik nuo tavęs pačios. Vis tik atkreipk dėmesį, ar tarp visų punktų, kuriuos surašei į šiuos ratus, yra daug dalykų, kurie tau teikia malonumą? Dažnu atveju tarp mums gyvenime svarbiausių prioritetų vietą atranda ne malonumai, o pareigos. Pavyzdžiui, giminaičiai - jiems nuolatos reikalinga tavo pagalba ir tu negali nusisukti; darbas - nemielas, bet iš kažko gyventi reikia. Ar tavo rate atsirado vietos laisvalaikiui, pomėgiams, naujoms patirtims?

Mus supantys žmonės - tikrai ar tik įsivaizduojamai svarbūs?

Norėtųsi atskirai pakalbėti apie mus supančius žmones. Kad ir kaip nesinorėtų sakyti to garsiai, vis dėlto dažnai santykiai mums yra „primetami“, nes taip priimtina visuomenėje. Pavyzdžiui, pagal nerašytas taisykles tu privalai mylėti savo brolius ar seses, giminaičius ir draugus, su kuriais bendrauji jau „n“ metų. Bet ar iš tiesų jūsų santykiai tokie artimi, kad verta šiuos žmones įtraukti į svarbiausių savo prioritetų sąrašą? Ilgai negalvodama išsirink kelis žmones, su kuriais tau tenka nemažai bendrauti ir tiesiog atsakyk į žemiau esančius klausimus, kurie padės suvokti tikrąjį jus siejantį artumą.

Ar šis artumas nėra dirbtinis?

1) Ar šalia šio žmogaus tu gali sau leisti būti pažeidžiama ir parodyti tikrąsias savo emocijas?
2) Ar patikėtum šiam žmogui savo paslaptį?
3) Ar tai yra tas žmogus, kuriam tu skambintum, jei staiga prireiktų pagalbos?
4) Ar šie santykiai abipusiai tolygūs?
5) Ar bendraudami jūs kalbate apie savo jausmus, savijautą?
6) Ar tau gera būti šalia šio žmogaus?
7) Ar būdama su šiuo žmogumi tu gali būti savimi?
8) Ar tu gali šiam žmogui sakyti absoliučiai viską, prieš tai nepagalvodama ar verta?

Jei į visus klausimus atsakei TAIP, tuomet tikėtina, kad šalia tavęs - tikras draugas. Vis tik atsakyk sau į dar du papildomus klausimus - kaip dažnai jūs bendraujate ir kada paskutinį kartą kalbėjotės atvirai, o ne bendrinėmis temomis?

Ateinantį mėnesį skirk savo gyvenimo permainoms. Bent pabandyk gyventi teisingai susidėliojusi prioritetus: pirmiausia TU, o jau tuomet visa kita. Tai nėra egoistiška, tai absoliučiai normalu, nes tai - TAVO GYVENIMAS.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apie tave

Pasiryžti pokyčiams: 5 patarimai, kaip pasirinkti teisingą kelią (1)

Gyvename nuolatinių pokyčių ritmu – naujas darbas, pareigos, būstas, partneris, pomėgiai... Kartais pokytis sukuria vertę ir yra naudingas, tačiau kartais paaiškėja, kad jis bevertis ar netgi žalingas... Kasdien priimame daug įvairių sprendimų, tad kyla klausimas, kaip nepasiklysti tarp jų, neapsigauti ir pasirinkti tai, kas iš tiesų reikalinga?

Mistinės istorijos: mane išgelbėjo dvasios, o gal... (1)

Net didžiausias ateistas yra kada nors ištaręs: atrodo, kad kažkas mane globoja ir saugo. Kas?